سید حسین موسویان در گفت‌وگو با شبکه خبری RealNews:

عملیات داعش در تهران حرکت انتقام‌جویانه عربستان بود

۲۲ خرداد ۱۳۹۶ | ۱۹:۳۰ کد : ۱۹۶۹۵۲۱ اخبار اصلی خاورمیانه
عملیات تروریستی اخیر تهران نشانه آشکار دشمنی داعش با ایران است./ گروهک تروریستی منافقین هم مزدوران داعش هستند.
عملیات داعش در تهران حرکت انتقام‌جویانه عربستان بود

دیپلماسی ایرانی: سید حسین موسویان، پژوهشگر ارشد دانشگاه پرینستون آمریکا در گفت وگو با شبکه خبری «TheRealNews» عملیات تروریستی داعش در تهران را یک حرکت انتقام جویانه ریاض از مبارزه تهران با داعش در سطح منطقه دانست. متن کامل گفت وگوی مذاکره کننده سابق هسته ای ایران با این شبکه آمریکایی را در ادامه می خوانید:

مجری: حمله تروریستی داعش در مجلس و حرم آیت الله خمینی، بدترین عملیات تروریستی در چند سال اخیر در ایران بود. ایران، عربستان و آمریکا را مقصر خواند. حمله بعد از سفر ترامپ به سعودی و حمایت او از قطع رابطه سعودی با قطر صورت گرفت. ترامپ ضمن همدردی با قربانیان این حادثه، ایران را متهم به تروریسم دولتی کرد. نظرشما در مورد این حمله چیست؟

موسویان: حمله تروریستی هولناکی بود. منتهی چیز تازه ای نیست چون ما مشابه این حمله تروریستی را در لندن، پاریس، بروکسل، مادرید و کالیفرنیا هم داشتیم. عملیات تروریستی در تهران و سایر نقاط جهان نشان می دهد که گروه تروریستی داعش، تهدید اصلی صلح و امنیت جهانی است. درعین حال این اولین حمله تروریستی داعش در ایران بود. ایرانی ها و جامعه جهانی قبل از آن شنیده بودند که وزیر دفاع عربستان که قدرت و پادشاه واقعی این کشور است گفت که ما جنگ را به داخل ایران خواهیم کشاند. تنها چند ساعت قبل از حمله، وزیر خارجه عربستان هم از ضرورت مجازات ایران سخن گفت. بنابراین اینها نشانه های روشنی است که عملیات تروریستی داعش در تهران توسط سعودی ها سازماندهی شده بود.

دلیل این عملیات روشن است. ایران نیروی واقعی مقابله با داعش در سطح منطقه است، از سوریه گرفته تا عراق و یمن و دیگر نقاط. در حقیقت عملیات تروریستی داعش در تهران، یک حرکت انتقامجویانه ریاض از مبارزه تهران با داعش در سطح منطقه بود. گروه های تروریستی همچون داعش و القاعده سرمایه اصلی عربستان در منطقه هستند و تهران هم درحال مقابله با این گروه هاست.

دولت سعودی سازماندهنده این عملیات بوده یا افرادی خودسر در داخل این حکومت؟

این عملیاتی است که خود حکومت عربستان ساماندهی کرده بود. زیرا:

1-وزیر دفاع عربستان رسما اعلام کرد که جنگ را به داخل ایران می کشانیم،

2-وزیر خارجه عربستان چند ساعت قبل از عمیات، ضرورت مجازات ایران را اعلام کرد،

3- ترامپ دو، سه هفته قبل به عربستان رفت و "تقابل با ایران" را با یک قرارداد 300 میلیارد دلاری تسلیحاتی با عربستان معامله کرد،

4- عربستان می گوید قطر را مجازات می کنیم بخاطر روابط عادی با ایران،

5- قبلا مثلث عربستان-آمریکا- اسراییل علنا گفته اند که برای تقابل با ایران این همکاری را شکل داده اند،

6-ده ها موضعگیری رسمی و هزاران گزارش منتشرشده توسط رسانه های آمریکا و اروپا و روسیه و سایر نقاط جهان در مورد منبع اصلی حامی داعش هم وجود دارد. از نیویورک تایمز و واشینگتن پست گرفته تا روزنامه گاردین انگلیس و فرید زکریا تحلیلگر سی ان ان همه و همه صراحتا عربستان سعودی را به عنوان منبع اصلی مالی و تسلیحاتی و ایدئولوژیک داعش و گروههای تروریستی تکفیری معرفی کرده اند.

ژنرال ماتیس وزیر دفاع عربستان قبلا گفته بود که ایران دشمن داعش نیست چون تنها کشوری است که موردحمله داعش قرار نگرفته است.

بله من هم شنیدم. قبل از ژنرال ماتیس هم سعودیها چنین ادعایی را مطرح کردند. عملیات تروریستی اخیر تهران نشانه آشکار دشمنی داعش با ایران است. منتهی قبل از این عملیات، درطی چند سال گذشته صدها عملیات تروریستی داعش در ایران توسط وزارت اطلاعات و نیروهای امنیتی و نظامی ایران خنثی شده بود.

چه کسانی مزدوران داعش در ایران هستند که چنین عملیاتی را می توانند انجام دهند؟

مزدوران داعش هم می توانند از خارج وارد مرز ایران شوند و هم می توانند داخل ایران وجود داشته باشند. گروهک تروریستی منافقین هم مزدوران داعش هستند. آنها در 38 سال گذشته بیش از بیست هزار نفر رادر ایران ترور کرده اند. امروز هم گروهک تروریستی منافقین به استخدام عربستان درآمده اند. سال گذشته شاهزاده ترکی الفیصل از اعضاء برجسته خاندان پادشاهی سعودی در کنفرانس گروهک منافقین در پاریس شرکت نمود و رسما از جنگ منافقین با ایران برای براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران حمایت کرد. منافقین گروه تروریستی هستند که رییس جمهور، نخست وزیر، ده ها وزیر و نماینده مجلس، بسیاری از ائمه جمعه و رهبران مذهبی و ۱۸-۱۷ هزار شهروند ایرانی را در چند دهه اخیر ترور کردند. اکنون هم که ارتباط این گروهک با عربستان آشکار و محرز شده است. امروزه گروهک منافقین بطور کامل توسط سعودی ها تامین مالی می شود. این یک طرف قضیه. از طرف دیگر هم مسلم شده که عربستان منبع مالی و حمایتی داعش است. لذا عربستان به دنبال شکل دادن همکاری های مشترک گروهک های تروریستی داعش و منافقین برای انجام عملیات تروریستی در داخل ایران است.

 

سازمان منافقین در آمریکا هم حضور فعالی دارند. شخصیتهای برجسته ای از هر دوحزب جمهوری خواه و دمکرات با آنها در تماس هستند و حمایت می کنند.

مقامات آمریکا منکر اشتباهات خود در حمایتهای آمریکا از گروههای تروریستی مثل طالبان و القاعده و داعش نشده اند. شما خاطرتان هست که خانم هیلاری کلینتون در جلسه استماع کنگره تصریح کرد که آمریکا در تاسیس طالبان و القاعده نقش داشته است. شما در دوران انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هم از آقای ترامپ شنیدید که دولت اوباما را سرزنش کرد و گفت که آمریکا منبع اصلی حمایتی داعش در سطح منطقه بوده است. لذا مقامات آمریکا می دانند که چه خطاهای بزرگی در حمایت از تروریست ها کرده و علنا هم اعتراف کرده اند.

در عین حال سیاست آمریکا در دوره اوباما و ترامپ متفاوت بود. اوباما و دولت او صراحتا عربستان را بخاطر حمایت از گروه های تروریستی سرزنش کرد و از ریاض خواست که از این سیاست فاصله بگیرد. اما ترامپ اولین سفر خارجی خود را به عربستان انجام داد و درطول این سفر حتی یک کلمه هم از وضعیت حقوق بشر و دموکراسی در عربستان انتقاد نکرد درحالیکه او می داند که دمکراسی و حقوق بشری در عربستان وجود ندارد. رییس جمهور ترامپ در دوران مبارزات انتخاباتی عربستان را منبع اول حامی داعش خواند و بعد از ریاست جمهوری اش به عربستان رفت و ایران را عامل اصلی تروریسم خواند. بعد از اینکه عربستان رابطه اش را با قطر قطع کرد گفت در سفرم به عربستان وقتی بحث تروریسم مطرح شد، همه صحبت ها بر سر این بود که قطر حامی اصلی تروریست هاست.

این نشان می دهد که دولت ترامپ آماده نیست که عربستان را بخاطر حمایت از تروریسم سرزنش کند و فعلا به فروش اسلحه دلخوش کرده است. به همین دلایل است که ایران معتقد است آمریکا هم در عملیات تروریستی دخیل است.

روحانی اخیرا با مشارکت بزرگ 73 درصدی مردم در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد. او در دوران انتخابات گفت که تعامل با جهان را تقویت خواهد کرد. مهمترین چالش های روحانی برای تحقق این وعده چیست؟

چالش اول او در سطح جهانی، سیاست های ضد ایرانی ترامپ و کنگره آمریکا است.

دومین چالش او درسطح منطقه ای، اتحاد مثلث عربستان-آمریکا-اسراییل برای تقابل با ایران در سطح منطقه است.

سومین چالش او بهبود وضعیت اقتصادی ایران است که در چنین شرایط جهانی و منطقه ای دشوار خواهد بود.

چهارمین چالش او دعواهای جناحی سیاسی داخلی است که در دوران انتخاباتی در حمایت از نامزدهای مختلف، مثل سایر کشورها، بین احزاب و گروه های سیاسی به اوج رسید و شکافی را ایجاد کرد. منتهی این عملیات تروریستی می تواند کمک کند که ایرانی ها برای مبارزه با داعش و تهدیدات منطقه ای و بین المللی متحد شوند.

می خواهم مباحث مطرح در جهان غرب را با شما در میان بگذارم. برای مثال پال میسن، ژورنالیست ترقی خواه روزنامه گاردین همین هفته گفت که عربستان و ایران دشمن هستند اما هر دو به یک میزان در حمایت از تروریسم نقش دارند.

موسویان: در مورد تروریسم ما یک اختلاف اساسی با غرب داریم. ازیک طرف با یک مجموعه گروه تروریستی مواجه هستیم مثل داعش، القاعده، احرارالشام، بوکوحرام و جبهه النصره که عامل اصلی بی ثباتی و عملیات تروریستی در سطح منطقه و حتی در اروپا هستند. بعد از حادثه تروریستی برج های دوقلو در نیویورک تاکنون صدها شهروند در جهان غرب و صدها هزار شهروند در منطقه خاورمیانه و آفریقا توسط این گروهک ها کشته شده اند. ایران و غرب در مقابل این تهدید، در یک کشتی نشسته اند و برای مبارزه با این گروهک های تروریستی می توانند در یک جهت همکاری کنند.

ما ایران و غرب در مورد گروه های جهادی علیه اسراییل اختلاف نظر دارند. غرب، حزب الله و حماس را گروه تروریستی می داند و ایران آنها را نهضت های آزادیبخشی می داند که علیه تجاوز و اشغالگری های اسراییل مقاومت می کنند. ایران معتقد است که اسراییل، فلسطین را اشغال کرده است و حماس علیه اشغالگری اسراییل می جنگد. ایران معتقد است که اسراییل بارها و بارها به لبنان تجاوز کرده و حزب الله تنها نیروی مقاومتی بوده که با تجاوز اسراییل مقابله کرده و تمامیت ارضی و حاکمیتی لبنان را حفظ کرده است. این نقطه اختلاف ایران و غرب است.

تمام اتهامات آمریکا و غرب در مورد تروریسم، به قضیه اسراییل و حماس و حزب الله برمی گردد وگرنه آنها می دانند که ایران در خط مقدم مبارزه با داعش و سایر گروه های تروریستی تکفیری است که طبق مصوبه شورای امنیت سازمان ملل، اظهارات خود آمریکاییها و اروپایی ها، تهدید اصلی صلح و امنیت جهانی است. همه هم اعتراف کرده اند که منبع اصلی این تهدید هم کشورهای سنی به رهبری عربستان است.

کلید واژه ها: سید حسین موسویان ایران و عربستان داعش


نظر شما :