رایزنی اردوغان با ترامپ درباره آزادی رضا ضراب

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ | ۲۱:۳۵ کد : ۱۹۶۹۰۲۷ سرخط اخبار

منابع خبری می گویند رئیس جمهور ترکیه در دیدار با همتای آمریکایی اش در واشنگتن خواستار آزادی یک تاجر ایرانی - ترکیه ای خواهد شد که به اتهام نقض قوانین تحریم های ایران بازداشت شده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، منابع خبری می گویند انتظار می رود «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه در دیدار با دونالد ترامپ همتای آمریکایی اش در واشنگتن خواستار آزادی یک تاجر ترکیه ای-ایرانی شود.

به گزارش بوستون گلوب، اردوغان که قرار است امروز، سه شنبه در کاخ سفید با ترامپ دیدار کند پیشتر هم خواستار آزادی «رضا ضراب»، کلان سرمایه دار ترکیه ای شده بود. ضراب در واشنگتن به نقض قوانین تحریم های ایران متهم شده است. 

اسناد دادگاه که ماه گذشته در رسانه ها منتشر شدند نشان می دهند که وکلای ضراب ماه فوریه در خصوص پرونده او با اردوغان دیدار کرده و سپس برای آزادی این تاجر ایرانی - ترکیه ای از زندان تلاش کردند. از آن زمان به بعد، اردوغان درخواست برای تبرئه ضراب از اتهامات را علنی کرده است. 

یکی از وکیلان ضراب «رودی جولیانی»، شهردار سابق نیویورک است که مشاور دونالد ترامپ در زمان کارزار انتخاباتی سال 2016 بود و ارتباطات نزدیکی با وی دارد.

«جولیانی» چندین بار اعلام کرده که در تلاش است که از طریق مجاری سیاسی به دنبال حل و فصل مسائل این پرونده است.

دادستان های آمریکا از طرف دیگر مدعی شده اند که اردوغان سال 2013 قضات ترکیه را برای رفع اتهام از رضا ضراب در یک پرونده پولشویی و رشوه تحت فشار قرار گذاشته است. فشارهای اردوغان در آن زمان به اخراج دادستان هایی منجر شد که این اتهامات را علیه ضراب مطرح کرده بودند.

کلید واژه ها: ضراباردوغان


نظر شما :