دو قدرت آسیایی در انتظارِ لغو ویزا با ایران

۱۹ آذر ۱۳۹۵ | ۲۲:۱۷ کد : ۱۹۶۵۳۰۰ سرخط اخبار

پس از لغو رسمی ویزای ایران با کشورهای ارمنستان و گرجستان، اکنون مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری از مذاکره با چهار کشور دیگر برای تسهیل و لغو دوجانبه ویزا خبر داده است.

به گزارش ایسنا، علی باقر نعمتی زرگران که در معاونت گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیگیر موضوع تسهیل و لغو روادید نیز است، گفت: مذاکره با کشورهای جمهوری آذربایجان، روسیه و هند در حال انجام است. می خواهیم این مذاکرات را با چین نیز آغاز کنیم. البته از گذشته بین دو کشور تفاهم هایی شده بود، اما اکنون در پی توسعه ی آن هستیم.

او درباره ی آخرین وضعیت تسهیل و لغو ویزا با جمهوری آذربایجان که پیشتر اخبار ضد و نقیضی از لغو آن منتشر شده بود، توضیح داد: طبق توافق های صورت گرفته قرار شد در مرحلۀ نخست برای اتباع ایرانی ویزای فرودگاهی صادر شود و در فاز بعدی این ویزا لغود شود. هرچند درحال حاضر اتباع جهوری آذربایجان بدون ویزا می توانند به ایران سفر کنند.

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری سپس به تمایل و انگیزه ی بیشتر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای پیگیری تسهیل و لغو ویزای ایران با سایر کشورها اشاره کرد و یادآور شد: ما با معاونت کنسولی وزارت خارجه تعامل نزدیکی داریم، در سوی دیگر با بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی نیز کمیسیون همکاری های مشترک کنسولی داریم که معمولا مشورت هایمان را درباره ی لغو و تسهیل رواید با کشورهای هدف از آن طریق مطرح و پیگیری می کنیم. این همان روندی بود که برای ویزای روسیه پیش گرفته شد.

شتابزدگی برای لغو ویزای ایران و روسیه از کجا آب می خورد؟

وی افزود: پس از مطرح شدن درخواست لغو روادید از سوی بدنه گردشگری دو کشور، وزارت خارجه نسبت به لغو روادید با کشور روسیه نظر مثبتی نشان داد، اما روس ها ملاحظاتی داشتند. اخیرا که البته سابقه ی این مذاکره دیگر به یک سال می رسد، تفاهم هایی در این باره صورت گرفت تا همان مُدلی که روسیه با چین و هند داشته، با ایران نیز به اجرا گذاشته شود.

نعمتی گفت: ما مدل پیشنهادی آژانس فدرال گردشگری روسیه را به وزارت خارجه کشورمان ارائه کردیم و خوشبختانه در آخرین مذاکرات، این موضوع پاراف شد که فعلا این توافق ها در سطح اولیه به سر می برد و اجرایی شدن آن مستلزم تشریفات قانونی است و باید در هیأت دولت ایران و همچینین پارلمان روسیه تصویب شود که در آن صورت اجرایی خواهد شد.

او در عین حال متذکر می شود که توافق های اولیه ی صورت گرفته بین ایران و روسیه به معنی لغو "عام" ویزا نیست و یادآور شد: این لغو ویزا فقط مختص تورهای ۵ تا ۵۰ نفره و گردشگرانی است که از طریق آژانس های مسافرتی اقدام می کنند و به تقاضاهای شخصی حتی اگر یک گروه ۵ نفره تشکیل شده باشد، پاسخی داده نمی شود.

مدیرکل بازاریابی و تبلیغات گردشگری در پاسخ به این پرسش که چرا روسیه و برخی مقامات دو کشور پیش از قطعی شدن توافق ها برای لغو ویزا تا کنون چندین بار از نتیجه نهایی سخن گفته اند و آیا این شتابزدگی به خاطر انتفاعی که از ورود گردشگران ایرانی برای آن ها حاصل می شود ناشی نشده است؟ توضیح داد: آژانس گردشگری فدرال روسیه از گذشته دنبال این قضیه بود و آن را کتمان هم نمی کرد، ولی در فرایند کار ملاحظاتی از سوی دستگاه های حاکمیتی وجود داشت که در نهایت هم می بینید موفق شدند آن ها را متقاعد کنند.

او اظهار کرد: شاید این شتابزدگی به این خاطر باشد که روس ها متوجه شده اند گردشگران ایرانی بی حاشیه و درآمدزا هستند. روس ها همانند ترکیه و مالزی دنبال گردشگران ایرانی هستند تا از ورود آن ها بهره مند شوند.

نعمتی همچنین در پاسخ به این دیدگاه که ایران را ناموفق در جذب گردشگران روس می داند، گفت: برای جذب این گردشگران ملاحظاتی وجود دارد، ولی معتقدم درصد بالایی از مردم روسیه بویژه آن هایی که گرایش فرهنگی دارند را می توان جذب کرد. معتقدم به همان اندازه که روسیه از بازار ایران بهره مند می شود ما هم این امکان را داریم.

وی افزود: تا پیش از حوادث تروریستی ترکیه، در سال ۴۰ میلیون روس از این کشور به انگیزه ی سفر خارج می شدند، رقمی در حدود ۵.۵ برابر گردشگران خروجی ما. روسیه بازار وسیعی دارد که می توان روی آن بیشتر کار کرد.

او در پاسخ به این پرسش که آیا مطالعاتی شده که مشخص کند چند درصد از گردشگران روسیه با انگیزه ی فرهنگی و دیدار از آثار تاریخی سفر می کنند، اظهار کرد: طبق گزارش اتحادیه اروپا و سازمان جهانی جهانگردی که مکتوب شده، ۱۵ تا ۲۰ درصد گردشگران این کشور فرهنگی هستند. البته این عدد الزاما به آن معنی نیست که ما همه ی آن گردشگران را می توانیم جذب کنیم، ولی حتی اگر بتوانیم از آن بازار ۴۰ میلیونی، یک درصد سهم داشته باشیم به رقم قابل توجهی دست خواهیم یافت.

کمک ایرانی های ولخرج به ارتقاء اعتبار پاسپورت

نعمتی در ادامه با اعتقاد بر این که دولت در سه سال گذشته برای لغو ویزا با کشورهای هدف دستاوردهای خوبی داشته است و از همان ابتدا عزم بر این بوده که کرامت پاسپورت ایرانی حفظ شود، چرا که این اقدام نه تنها در گردشگری، بلکه در سایر بخش های سرمایه ای و تجاری اثر دارد، درباره ی ارتقاء جایگاه پاسپورت ایرانی در چند سال اخیر، توضیح داد: از اصولی که وزارت خارجه کشورمان در موضوع تسهیل رواید پیگیری می کند و معمولا هم روی آن حساسیت دارد، اراده ی دو کشور برای اقدام در این راستا است که سیاست درستی به حساب می آید و تا کنون هم مؤثر واقع شده است.

وی اضافه کرد: شاید بعضی فارغ از این بحث ها، دنبال این باشند که تسهیلاتی یکطرفه داده شود، درحالی که این رفتار تک بُعدی کمکی به ارتقاء پاسپورت ایرانی نمی کند.

او سپس به گزارش بخش اقتصادی خبرگزاری رویترز که ایرانی ها را از حیث هزینه کرد در رتبه بالایی در جهان قرار داده است، اشاره کرد و افزود: میانگین هزینه کرد هر گردشگر خارجی در این گزارش، ۱۵۰۰ دلار است، درصورتی که این رقم برای هر ایرانی تا ۲۵۰۰ دلار تعیین شده است. این ابزار مؤثری برای ما در مذاکره با کشورها است که انگیزه طرف مقابل را برای ارائه تسهیلات بیشتر در بخش روادید ارتقاء می دهد.
 

نعمتی معتقد است: اتخاذ سیاست دو جانبه در تسهیل و یا لغو روادید تا کنون درست بوده و مؤثر هم واقع شده همانطور که در موضوع لغو روادید با گرجستان و جمهوری آذربایجان شاهد بودیم.

کلید واژه ها: روادید لغو روادید لغو ویزا


( ۱ )

نظر شما :