رایزنی ایران با بانک مرکزی اروپا برای نخستین بار

۱۸ آبان ۱۳۹۵ | ۱۴:۱۴ کد : ۱۹۶۴۴۹۶ سرخط اخبار

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه از موضوع حقوق بشر سوءاستفاده و بهره برداری سیاسی شده است، گفت: گفت وگوهای حقوق بشری با اتحادیه اروپا باید از موضع برابر، احترام متقابل و در چارچوبی باشد که طرف مقابل احساس برتری نکند.

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در گفت وگو با خبرگزاری صدا و سیما در پاسخ به برخی اظهار نگرانی ها درباره تأسیس دفتر اتحادیه اروپا در تهران و قصد آنان برای مداخله در امور داخلی کشورمان اظهار داشت: ما به هیچکس اجازه دخالت در امور داخلی خود را نمی دهیم.

وی گفت: همانطور که مسئولان کشورمان بارها تاکید کرده اند و در عمل هم نشان داده ایم، اجازه نمی دهیم کسی وارد امور داخلی ما شود و این برای همگان روشن است.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه ادامه داد: موضوعی که مقامات اروپایی مطرح می کنند این است که به علت رفت و آمدهای فراوان میان مقامات اروپا و ایران و ادامه اینگونه رفت و آمدها در آینده به دفتری نیاز دارند تا بتواند امور را هدایت کند و کارها را انجام دهد.

تخت روانچی افزود: به عنوان نمونه خانم موگرینی چندی پیش با شماری از کمیسیونرهای اتحادیه اروپا به کشورمان آمدند یا آقای صالحی به بروکسل رفت و درخصوص همکاری در عرصه انرژی هسته ای گفت وگو کرد.

وی عنوان کرد: تا قبل از اینکه اتحادیه اروپا دفتری در کشوری داشته باشد رئیس دوره ای این اتحادیه به کشورها سفر و به عنوان نماینده اتحادیه اروپا نظرهایش را با مقامات کشورها بیان می کند.

* مدت زمان مورد نیاز برای ایجاد دفتر اتحادیه اروپا در ایران قابل پیش بینی نیست

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه گفت: اروپایی ها اعلام کردند که اکنون حجم مناسبات ایران و اتحادیه اروپا افزایش یافته است و از عهده یک سفیر بر نمی آید که این کارها را انجام دهد و دیگر به کارهای مجموعه اتحادیه اروپا نمی رسد.

تخت روانچی با بیان اینکه به اروپایی ها پاسخ دادیم که ایجاد دفتر در داخل کشورمان زمانبر است، تصریح کرد: نمی توان برای این موضوع زمان مشخصی را تعیین کرد.

وی با بیان اینکه این فرآیند در کشورمان در جریان است، اظهار داشت: هر زمان به اتمام و نتیجه برسد به آنان اعلام می کنیم، اما اکنون زمان آن قابل پیش بینی نیست.

* سوءاستفاده و بهره برداری سیاسی از موضوع حقوق بشر

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه بار دیگر تاکید کرد: گفت وگوهای حقوق بشری که می خواهیم با اتحادیه اروپا آغاز کنیم باید از موضع برابر، احترام متقابل و در چارچوبی باشد که طرف مقابل احساس برتری نکند.

تخت روانچی افزود: ما هیچ مشکلی نداریم که دیدگاه های اروپایی ها را بشنویم و دیدگاه های خود را نیز تقدیم کنیم، اما این گفت وگوهای حقوق بشری فرایندی دارد که ابتدا باید پایه هایش محکم شود.

وی تصریح کرد: دلیل این موضوع روشن است موضوع حقوق بشر موضوعی است که متأسفانه از آن سوءاستفاده و بهره برداری سیاسی شده است.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه با بیان اینکه در موضوع حقوق بشر اکنون با استانداردهای دوگانه در دنیا مواجهیم، عنوان کرد: این امر فضا را مناسب نمی کند و ابتدا باید درباره چارچوب ها و اصولی صحبت کنیم که پایه های لازم برای گفت وگو محکم شود و بعد درباره دستورکار صحبت کنیم.

تخت روانچی اضافه کرد: این فرایند زمان می برد تا بتوانیم حرف های یکدیگر را هضم کنیم و به زمینه های لازم برای گفت وگوهایی برسیم که در چارچوب احترام متقابل و پرهیز از دخالت در امور یکدیگر باشد.

* به هیچ کشوری اجازه نمی دهیم از موضع برتر با ما صحبت کند

وی همچنین درباره دستورکار گفت وگو با اتحادیه اروپا درباره موضوعات منطقه ای و نگرانی از نگاه برتری جویانه آنان در این زمینه تاکید کرد: ما به هیچ کشوری اعم از اروپایی یا غیراروپایی اجازه نمی دهیم که بخواهند از موضع برتر با ما صحبت کنند ؛ ملت چنین اجازه ای را نمی دهد که کسی بخواهد از موضع بالا با مسئولان جمهوری اسلامی صحبت و نگاه کند.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه گفت: یکی از شروطی که به صورت علنی و نیز در مذاکرات اعلام کرده ایم این است که باید از موضع برابر و احترام متقابل گفت وگو کنیم و باید زبان گفت وگو ، زبان تکریم ملت ایران باشد.

تخت روانچی بار دیگر تاکید کرد: ما به هیچ عنوان حاضر نخواهیم بود وارد گفت وگوهایی شویم که بخواهند این اصول را در آن رعایت نکنند.

وی افزود: طبعاً کشورها در پی منافع خود هستند اما اینکه اجازه دهیم بخواهند خلاف این اصول با ما صحبت و منافعشان را تأمین کنند، قطعاً ما به هیچ کشوری چنین اجازه ای نخواهیم داد.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه در این دوره از گفت وگوها درباره موضوعات مورد علاقه جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا مانند همکاری در زمینه انرژی ، حمل و نقل ، آموزش ، همکاری های دانشگاهی و مسائل دوجانبه دیگر مذاکره می کنیم، تصریح کرد: ما همچنین گفت وگوهایی در زمینه مسائل منطقه ای به ویژه درخصوص رویدادهای عراق ، یمن ، سوریه و افغانستان و نیز درباره افراط گرایی و تروریسم خواهیم داشت.

* گفت وگوی ایران و بانک مرکزی اروپا برای نخستین بار

تخت روانچی با اشاره به برگزار دور نخست گفت وگوها با اتحادیه اروپا در تهران گفت: در دور پیشین گفت وگوها درباره بسیاری از موضوعات صحبت کرده ایم و پس فردا به این گفت وگوها در بروکسل ادامه خواهیم داد.

وی افزود: دو موضوع در این دوره از گفت وگوها به دستورکار مذاکرات اضافه شده است، نخست گفت وگوهای حقوق بشری و دیگر گفتگو درباره همکاری های بانکی میان کشورمان و اتحادیه اروپا.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه عنوان کرد: هیأت ما متشکل از کارشناسان وزارت امور خارجه ، کارشناسان ستاد حقوق بشر زیر نظر قوه قضائیه و نیز مدیران و کارشناسان بانک مرکزی است.

تخت روانچی گفت: نخستین بار در این دور از گفت وگوهای جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اروپا با بانک مرکزی اروپا گفت وگو می کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا در این دور از گفت وگوها با اتحادیه اروپا مشکل تعامل با بانک های بزرگ اروپایی برطرف خواهد شد، اظهار داشت: پیش بینی نمی کنم که با یک جلسه این کار انجام شود، اما نخستین بار با بانک مرکزی اروپا گفت وگو خواهیم کرد.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه ادامه داد: مسئولان و کارشناسان بانک مرکزی برای این دور از گفت وگوها با اتحادیه اروپا در روز چهارشنبه 19 آبان با ما به بروکسل می آیند و بخشی از ساختار گفت وگوها مربوط به کارگروهی است که با بانک مرکزی اروپا تماس دارد.

تخت روانچی افزود: این حرکت قدم دیگری در چارچوب رفع مشکل تعامل با بانک های بزرگ اروپایی است، اما اینکه انتظار داشته باشیم فردا یا پس فردا این مسئله حل شود، چنین انتظاری نمی شود داشت گرچه در تلاشیم و جهتی که در پیش گرفته ایم، جهتی درست است.

* کیفیت مذاکرات با اتحادیه اروپا

وی همچنین درباره کیفیت مذاکرات با اتحادیه اروپا و ترتیب و اولویت موضوعات اظهار داشت: در جلسه عمومی درباره همه موضوعات در نشست اولیه صحبت خواهیم کرد و در ادامه دو کارگروه حقوق بشر و مسائل بانکی تشکیل می شود.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه گفت: این کارگروه ها گزارش عملکرد و مذاکرات خود را در بعدازظهر چهارشنبه به جلسه اصلی ارائه می کنند و در انتهای روز گفت وگوها به پایان خواهد رسید.

تخت روانچی با اشاره به دور نخست گفت وئگوهای ایران و اتحادیه اروپا در بهمن گذشته افزود: در فاصله بهمن 94 تاکنون رفت و آمدهای زیادی بین مسئولان اتحادیه اروپا و مسئولان کشورمان انجام شد و در سفر فروردین خانم موگرینی به کشورمان 7 کمیسیونر اتحادیه اروپا که در حوزه های مختلف در سطح وزیر هستند به تهران آمدند و با وزرای ذی ربط در کشورمان گفت وگو داشتند.

وی اضافه کرد: از ایران نیز مقاماتی به بروکسل رفتند و با طرف های اروپایی گفت وگو کردند؛ بر این اساس مذاکرات کارشناسی در حدود 8 ماه گذشته بین دو طرف در حوزه های تخصصی انجام شده و در حال انجام است.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه با بیان اینکه این گفت وگوهایی که در سطح معاونان وزارت امور خارجه هر 6 ماه یک بار انجام می شود به منظور ارزیابی از پیشرفت کار است، گفت: با برگزاری این گفت وگوها می خواهیم ببینیم در چه حوزه هایی باید چه اقدامات دیگری انجام دهیم که تعاملات دو طرف با نظم خاصی ادامه یابد.

* در حال تحکیم روابط متوازن با کل دنیا هستیم

تخت روانچی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره توجه به روابط متناسب ایران با کشورهای مختلف اروپایی تاکید کرد: ما نه فقط با همه اروپا روابط متوازن برقرار می کنیم بلکه در حال تحکیم روابط متوازن با کل دنیا هستیم.

وی سفر رئیس جمهور به آمریکای لاتین و نیز سفر آقای ظریف به آمریکای لاتین، آفریقا و کشورهای مختلف آسیایی را نشان دهنده اعتقاد دستگاه دیپلماسی به تنوع ارتباط با مناطق مختلف دنیا برشمرد.

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه تصریح کرد: درخصوص اتحادیه اروپا نیز گرچه گفت وگوها را با این اتحادیه در پیش گرفته ایم، اما با تک تک کشورهای اروپایی نیز ارتباط داریم و اینگونه نیست که بخواهیم بر یک یا دو کشور در این قاره تمرکز کنیم.

تخت روانچی افزود: به عنوان نمونه آقای ظریف این هفته به سه کشور شرق اروپا سفر می کند، همچنانکه در سفر پیشین به چند کشور در شمال اروپا رفت، بنابراین تعامل ما با مجموعه کشورهای اروپایی خواهد بود و هر جا در اروپا منافع ملی ما تامین شود، دریغ نداریم که ارتباط داشته باشیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ما در برقراری ارتباط با شرق یا غرب اروپا، منافع ملی مان و تنوعی که می خواهیم با کشورهای مختلف داشته باشیم ملاک است و فقط در یک منطقه تمرکز نخواهیم داشت.

کلید واژه ها: اتحادیه اروپا روانچی بانک مرکزی اروپا بروکسل گفت وگوهای حقوق بشری گفت وگوهای حقوق ایران و اتحادیه اروپا


نظر شما :