با اظهارات مقامات قاره سبز

اروپایی شدن ترکیه رویا شد؟

۰۴ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۵۹۱۹۹ اخبار اصلی اروپا
دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا روز یکشنبه در گفت‌وگو با شبکه آی تی وی (ITV) گفت که ترکیه تا قبل از سال 3000 عضور اتحادیه اروپا نخواهد شد.
اروپایی شدن ترکیه رویا شد؟

دیپلماسی ایرانی: در روزهای اخیر مقامات اروپایی اظهاراتی را بیان داشته اند که نشان می دهد پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا در حال حاضر نه تنها مطرح نیست بلکه حتی در آینده نزدیک نیز قرار نیست درباره آن صحبت شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایلاف، دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا روز یکشنبه در گفت وگو با شبکه آی تی وی (ITV) گفت که ترکیه تا قبل از سال 3000 عضور اتحادیه اروپا نخواهد شد.

اظهارات کامرون در حقیقت پاسخی بود به اظهارات بینی موردونت، معاون وزیر دفاع بریتانیا که گفته بود ترکیه ظرف 8 سال آینده عضوی از اتحادیه اروپا خواهد شد و بریتانیا نیز نمی تواند با آن مخالفت کند.

کامرون همچنین گفت که برای ترکیه امکان پذیر نیست در آینده نزدیک عضوی از اتحادیه اروپا شود.

پیش از این نیز کامرون گفته بود که در صورتی که بروکسل (مقر اتحادیه اروپا) با لغو روادید برای اتباع ترک موافقت کند، لندن با این اقدام موافقت نخواهد کرد. وی گفته بود: «تا زمانی که خودمان در خارج از شینگن مراقب مرزهای خودمان هستیم، به ترک ها پیشنهاد همکاری در ازای لغو روادید نخواهیم داد. ما خودمان سیاست مهاجرت خاص خودمان را داریم و آن را حفظ خواهیم کرد.»

اتحادیه اروپا اعلام کرده است که تا پایان ماه می در ازای همکاری ترکیه بر سر مهاجرت پناهندگان به اروپا روادید برای شهروندان ترکیه را لغو خواهد کرد. اتحادیه اروپا همچنین اعلام کرده است که ترکیه از 72 شرط تعیین شده در این رابطه تنها به 5 شرط عمل نکرده است. این در حالی است که بسیاری از کشورهای اروپایی این اظهارات اتحادیه اروپا را رد کرده اند و می گویند که آنکارا همچنان به بسیاری از شروط اتحادیه اروپا عمل نکرده است.

این در حالی است که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که از طرفداران لغو روادید برای اتباع ترکیه بود در تازه ترین اظهار نظر خود گفته است که «بعضی تحولات در ترکیه باعث نگرانی شدید است و من تصمیم دارم در جریان دیدار ویژه ام از آنکارا این موضوع را با مقامات ترکیه در میان بگذارم.»

وی در گفت وگو با مجله فرانکفورتر آلگمانیه سونتاگ سایتونگ گفت: «از جمله اتفاقات بسیار نگران کننده رفع مصونیت از برخی نمایندگان پارلمان ترکیه است که به اعتقاد من می تواند عواقب وخیمی بر سیاستمداران کُرد بگذارد.»

در همین رابطه روزنامه آلمانی بیلد به نقل از منابع آگاه در برلین نوشت که دولت آلمان انتظار ندارد لغو روادید برای اتباع ترک از سوی اتحادیه اروپا تا قبل از سال 2017 اعمال شود چرا که آنکارا به بسیاری از شرایط لازم برای رسیدن به این هدف عمل نکرده است.

در لندن نیز روزنامه گاردین در یادداشتی با عنوان "تنش در روابط اتحادیه اروپا با ترکیه" خواستار "کنترل کردن" این تنش شد. این روزنامه نوشت: «مساله این است که در وضعیت فعلی نیاز به یک توافق عملی میان اتحادیه اروپا و ترکیه هستیم تا به هدف نهایی بر سر سفر مهاجران از طریق دریا به اروپا برسیم. واقعیت این است که از زمان امضای توافق اروپایی ها با ترکیه در ماه مارس گذشته شمار مهاجران به اروپا به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته که این اتفاق خوبی است. اما این توافق در معرض مشکلات سیاسی و قانونی بسیاری قرار گرفته که می تواند دستاوردهایی که تا کنون به دست آمده است را از بین ببرد. تنش مستمر میان بروکسل با آنکارا کاملا جدی است و دو طرف باید راهی برای کنترل آن بیابند.» به اعتقاد گاردین توافق به دست آمده میان بروکسل و آنکارا بر سر مساله پناهندگان به وضعیت بسیار متزلزلی رسیده است و هر آن احتمال فروپاشی آن وجود دارد.  

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: اتحادیه اروپا لغو روادید ترکیه


نظر شما :