گمانه‌ها درباره دور شدن کانادا از آمریکا

سیاست دولت کانادا در قبال داعش چه خواهد بود؟

۰۷ آذر ۱۳۹۴ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۵۴۲۰۱ اخبار اصلی آمریکا خاورمیانه
وزیر دفاع جدید کانادا معتقد است حملات هوایی بدون تمرکز شدید بر آموزش نیروهای محلی که در آنجا حاضر هستند و مبارزه با ریشه‌های رادیکالیزه شدن، مفید نخواهد بود.
سیاست دولت کانادا در قبال داعش چه خواهد بود؟

نویسنده: جاش روگین

دیپلماسی ایرانی: دولت لیبرال جدید کانادا وعده تغییرات جدی در سیاست خارجی را داده است. اما در حالی که اتاوا در حال تغییر شیوه حکومتداری اش است، این مسئله تبدیل به چالشی برای متحدینش به ویژه ایالات متحده شده است.

مجمع امنیت بین المللی هالیفاکس که هفته گذشته برگزار شد اولین فرصت بزرگ برای رهبری جدید کانادا بود تا درباره مسائل امنیتی با مقامات خارجی، کارشناسان و روزنامه نگاران بحث و گفتگو کنند. برخی در ایالات متحده نگران تغییر جهت دولت کانادا هستند، این مسئله موجب ایجاد سوالاتی درباره تعهد کانادا به همراهی با ایالات متحده در جنگ های قرن 21 شده است.

هارجیت ساجان، وزیر دفاع جدید کانادا در مصاحبه ای از امنیت ملی و سیاست خارجی جدید کشورش دفاع کرد. ساجان که در جنگ افغانستان حضور داشته، افسر سابق پلیس ونکوور است که در زمینه جرایم سازماندهی شده فعالیت می کرده است.

او توضیحاتی درباره تصمیمات جنجالی همچون تعهد کانادا به خروج جنگنده هایش از کمپین ضد داعش در سوریه و عراق داد. وی معتقد است حملات هوایی بدون تمرکز شدید بر آموزش نیروهای محلی که در آنجا حاضر هستند و مبارزه با ریشه های رادیکالیزه شدن جوامع مسلمان، مفید نخواهد بود.

ساجان در این رابطه می گوید: «در مقطع کنونی ما نیاز به تنظیم مجدد سهممان داریم. ما حملات هوایی داشتیم و هم اکنون نیاز به تمرکز بیشتر بر ماموریت های آموزشی داریم. ما مبارزه خواهیم کرد، اما می خواهیم آنها را در مسیری انجام دهیم که تاثیرگذار باشد و امور به سرعت پیش رود.»

ساجان در بعضی اوقات به تجربه اش در زمانی که یک سرهنگ در مبارزه با طالبان در افغانستان بود، رجوع می کند. این تجربه به وی در زمینه فلسفه چگونگی مبارزه با تروریسم کمک می کند. این مسئله همچنین موجب می شود تا وی به انتقادات کسانی که می گویند تغییر سیاست حزب لیبرال کانادا موجب تضعیف تعهد کانادا به این مبارزه می شود، پاسخ دهد. وی می گوید این برچسب که لیبرال ها «کبوتر» هستند، مضحک است.

ساجان می گوید: «هدف ما نگاه به تصویر گسترده تری از جهان و نقش کانادا در آن است.» کانادا می خواهد منابع محدودش را در مسیری صرف کند که بیشترین تاثیر را علیه داعش داشته باشد. کانادا دیگر مایل نیست تنها آن چیزهایی که واشینگتن می گوید را انجام دهد. در واقع ساجان می گوید ایالات متحده می تواند چیزهایی را درباره ضد تروریسم یاد بگیرد. ساجان می گوید: «ما ممکن است راه حل هایی را بدهیم که تاثیرات بیشتری در این مبارزه داشته باشد. آنچه که ما به دنبال انجام آن هستیم بسیار به مبارزه با داعش کمک می کند.»

وزیر دفاع جدید کانادا نگرانی ها درباره تغییر جهت دیگر در امنیت ملی کانادا را هم رد کرد: منصرف شدن از خرید جنگنده اف-35. دولت محافظه کار، متعهد به خرید 65 فروند از این جنگنده گران قیمت شده بود. اما هم اکنون این مسئله دفاعی مورد بازبینی قرار گرفته و جانشینان لیبرال ممکن است این قرارداد را لغو کنند.

ساجان همچنین گفته که تصمیم نهایی در این باره گرفته نشده و کانادا خرید جنگنده را براساس نیازها و تجهیزاتش بررسی می کند. وی می گوید کانادا متعهد به جایگزینی و ارتقای جنگنده های اف-18 کنونی اش است. برخی معتقدند لغو احتمالی خرید جنگنده های اف-35 گامی نمادین در جهت دور شدن از همکاری با واشینگتن است، اما ساجان می گوید این اقدام چنین معنایی ندارد. وی می گوید: «این خیلی خطرناک است که درباره یک پروژه حیاتی دیدی سمبلیک داشته باشیم.»

پس از سخنرانی ساجان و دیگر مقامات ارشد کانادا در این نشست، چندین تن از اعضای هیات نمایندگی ایالات متحده که در این نشست حاضر بودند گفتند که دولت حزب لیبرال در این باره صحبت کرده است که تغییرات تاکتیکی تبعات سیاسی و دیپلماتیکی نخواهد داشت. برخی از آمریکایی ها که در این نشست بودند می گویند رهبران جدید کانادا محتاط تر از آن هستند که تغییراتی در سیاستشان بدهند که از سوی ایالات متحده مورد توبیخ قرار بگیرد.   

منبع: بلومبرگ ویو/ مترجم: حسین هوشمند

کلید واژه ها: کانادا ساجان جاستین ترودو آمریکا داعش


نظر شما :