با وجود افزایش تبلیغات ضدروسی

حملات روسیه امریکا را دست‌پاچه کرده است

۲۰ مهر ۱۳۹۴ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۵۲۷۸۳ اخبار اصلی خاورمیانه
روسیه با قدرت پایگاه تروریست‌ها را در ادلب و حمص و حماه هدف قرار می‌دهد، مساله‌ای که سبب شده است که واشنگتن عصبانی شود و به دنبال به هم ریختن معادلات جاری برود.
حملات روسیه امریکا را دست‌پاچه کرده است

دیپلماسی ایرانی: به شکل کاملا دقیق و حساب شده ای غربی ها به خصوص امریکایی ها از حملات هوایی روسیه در سوریه علیه مواضع داعش و گروه های تروریستی اسلام گرای مرتبط با القاعده انتقاد می کنند.

غربی ها جنجال به پا کرده اند که روسیه با جنگنده های خود شهروندان و پایگاه های مدنی را هدف قرار داده و همان طور که توماس فریدمن در نیویورک تایمز نوشته است، بر این سناریو تاکید دارند که سوریه به افغانستانی دیگر برای روسیه تبدیل خواهد شد.

از سوی دیگر حیدر العبادی، نخست وزی عراق به دلیل موافقت با ایجاد مرکز اطلاعاتی در بغداد با مشارکت روسیه و سوریه و عراق و ایران برای جمع آوری اطلاعات درباره داعش و دیگر گروه های تروریستی به شدت مورد انتقاد گرفته و به ویژه از سوی غربی ها و از همه بیشتر امریکایی ها آماج حملات تبلیغاتی گسترده قرار گرفته است.

کردها و سنی ها و بعضی گروه های شیعی (مثل جریان مقتدا صدر) مخالفت خود را با ایجاد این مرکز اطلاعاتی و فعالیت های آن اعلام کرده اند اما عبادی به شدت حضور روس ها در خاک خود با توصیه ای که ایرانی ها به او کرده اند، تایید کرده و گفته است که آمادگی دارد برای باز ستاندن کشورش از اشغال این گروه وحشی موسوم به داعش هر کاری کند.

به سراغ حمله تبلیغاتی غرب علیه حملات هوایی روسیه برویم، به نظر می رسد سرعتی که روس ها برای تسلط بر عرصه سیاسی و میدانی سوریه در پیش گرفته اند غربی ها را دست پاچه کرده است. کما این که شنیدیم پوتین گفت که جنگنده های روسیه هر دفعه برای یک عملیات واحد به پرواز در می آیند. یعنی یک بار پرواز می کنند اهداف تروریست ها را نابود می کنند و بدون فوت وقت به آشیانه های خود باز می گردند در حالی که دستاوردی بزرگ به دست آورده اند.

عملیاتی که علیه داعش صورت می گیرد عملا ایالات متحده را در وضعیت انجام شده ای قرار می دهد، امریکا همیشه از داعش و گروه های تروریستی مشابه آن استفاده می کرد تا کشورهای عربی را تحت عنوان چیزی که "بهار عربی" می نامید ویران کند. در این رابطه بد نیست نگاهی به اظهارات مارتین دمپسی، رئیس ستاد ارتش امریکا بیندازیم که گفت روسیه اعلام کرده حملات هوایی به گروه های تروریستی بر اساس خواسته دمشق صورت گرفته است در حالی که جنگ با داعش دست کم 10 سال طول می کشد.

روسیه با قدرت و عملا پایگاه تروریست ها را در ادلب و حمص و حماه هدف قرار می دهد، نقاطی که حمله به آنها بیش از پیش تهدیدی برای گروه های تروریستی محسوب می شوند، مساله ای که سبب شده است که واشنگتن عصبانی شود و به دنبال به هم ریختن معادلات جاری برود و مسکو را متهم به حمله به شهروندان کند در حالی که ثابت نشده است حتی یک شهروند از حملات جنگنده های روسیه آسیب دیده باشد.

علاوه بر اینها، خالد خوجه، مزدور ترکیه که معروف به رهبری ائتلاف موسوم به انقلاب و مخالفان و شاخه نظامی آن (ارتش آزاد سوریه) است مسکو را متهم به حمله به نیروهایش کرده تا به این ترتیب عملیات مبارزه با نیروهای وفادار به سوریه متوقف شود و از حکومت اسد حمایت بیشتری به عمل آید. او همچنین مصر را متهم کرد که تایید خود از آن چه او "انقلاب" نامید در زمان حکومت محمد مرسی به مواضع بی طرفانه فعلی تغییر داده و اکنون صحبت از ضرورت حفظ سوریه و تمامیت ارضی آن و حفظ نهادها و زیرساخت های آن می کند.

واکنش های هیستریک به ما می گویند که روس ها به تروریست ها در هر گوشه و سوراخی که باشند، حمله خواهند کرد.

 

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: روسيه سوريه امريكا


نظر شما :