کشورهای دارای اولویت لغو روادید

۲۴ آبان ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۴ کد : ۱۹۴۰۸۱۶ سرخط اخبار

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور با اعلام کشورهای دارای اولویت برای لغو روادید با ایران گفت: ویزای الکترونیک تا یک سال آینده صادر می شود.

مسعود سلطانی فر در گفت وگو با خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس،  در خصوص آخرین اقدامات انجام شده برای لغو روادید کشورهای مختلف گفت: هم اکنون ما برای اتباع 190 کشور که ایران را  به عنوان مقصد گردشگری انتخاب می کنند ویزای فرودگاهی صادر می کنیم که مدت دو هفته صادر می شود و مشکلی نیز ندارد.

وی ادامه داد: کارگروهی بین سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، وزارت خارجه، وزارت اطلاعات، وزارت کشور و سازمان صنعت، معدن و تجارت تشکیل شد تا ما بتوانیم برای تعدادی از کشورها لغو روادید داشته باشیم و پیشنهادهای مختلفی در این کارگروه مطرح شد و به جمع بندی های نیز رسیدیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اظهار داشت: وزارت خارجه برای لغو روادید کشورها استنباط و تحلیلی دارد که به اعتقاد ما تحلیل درستی است و آن این است که در حالی که ایرانی هایی که متقاضی دریافت ویزا برای کشورهای مختلف هستند در خیابان های مختلف تهران و جلوی سفارت خانه ها روزها و ساعت ها در صف منتظر می مانند و مدارک زیادی از انها خواسته می شود و شاید حتی هفته ها و ماه ها طول می کشد که به آنها ویزا بدهند درست نیست برای ما برای  اتباع این کشورها لغو روادید داشته باشیم.

سلطانی فر ادامه داد: اگر قرار است لغو روادید انجام شود باید به صورت دو طرفه باشد و به اعتقاد ما این استدلال درست است ولی برخی کشورها مانند ترکیه و مالزی که توانسته اند کارنامه خوبی در زمینه گردشگری داشته باشند کشورهایی هستند که برای بسیاری از کشورها به صورت یک جانبه لغو روادید کردند.

وی اظهار داشت: هم اکنون پیشنهادهای مختلفی از طرف وزارت امور خارجه به سایر کشورها انجام شده است که اگر آن کشورها قبول کنند که به صورت متقابل آن کار را انجام  دهند ما نیز آن کار را انجام می دهیم و استدلال وزارت خارجه را که برای حفظ پرستیژ سیاسی کشور باید لغو روادید به صورت دو طرفه باشد می پذیریم.

معاون رئیس جمهور در پاسخ به این که در صورت آغاز لغو روادید کشورها کدام کشورها در اولویت قرار می گیرند گفت: در مرحله اول کشورهای همسایه و کشورهایی که در حوزه تمدن کشور ایران و در حوزه کشورهای اسلامی قرار دارند، کشورهای آسیای میانه و کشورهای اطراف مدنظر هستند تا بتوانند تردد راحت تری داشته باشند.

سلطانی فر ادامه داد: البته کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین نیز در این لیست قرار دارند اما این کشورها در مراحل بعدی لغو ویزا هستند.

وی افزود: اما آن چیزی که می توان مشکل همه ما را به فوریت حل کند صدور ویزای الکترونیک است که ما با توجه به بحث های زیادی که داشتیم اگر بتوانیم شرایط لازم را فراهم کنیم امیدوار هستیم بین  6 ماه تا یکسال آینده بتوانیم سیستم ویزای الکترونیک را برقرار کنیم.

سلطانی فر ادامه داد: در این صورت شرایطی ایجاد می شود که هر کسی که می خواهد به ایران سفر کند از داخل منزل خود و از طریق شبکه اینترنت می تواند تقاضای ویزا بدهد و بررسی های آن انجام می شود و در نهایت تنها برای چسباندن ویزا به پاسپورت به نمایندگی های سیاسی ایران به خارج از کشور مراجعه کند این کار مهمترین و موثرترین کاری است که می توانیم انجام دهیم.

کلید واژه ها: روادید لغو روادید ویزا


نظر شما :