رهبر کره شمالی کجاست؟

۱۹ مهر ۱۳۹۳ | ۱۹:۳۷ کد : ۱۹۳۹۴۷۸ سرخط اخبار

ایسنا-  رهبر کره شمالی که از هفته ها پیش در انظار عمومی حاضر نشده، در مهمترین جشن سالانه این کشور، یعنی سالروز تأسیس حزب کار نیز غایب بود. غیبت کیم جونگ اون به بازار داغ شایعات پیرامون ناپدید شدن وی دامن زده است.

 "کیم جونگ اون"، رهبر کره شمالی جمعه غایب بزرگ شصت ونهمین سالروز حزب کار در این کشور بود. نام کیم حتی در فهرست میهمانان ویژه این مراسم نیز که خبرگزاری دولتی کره شمالی منتشر کرد، نبود.

جشن سالروز تأسیس حزب کار مهمترین جشن حکومت کره شمالی است که بخشی از مراسم آن، دیدار از مقبره دو رهبر پیشین این کشور، پدر و پدربزرگ کیم جونگ اون بود. کیم ۳۱ ساله آخرین بار اوایل ماه سپتامبر در یک کنسرت در پیونگ پاینگ، پایتخت کره شمالی همراه همسرش در انظار عمومی حاضر شد.

وی ماه سپتامبر همچنین، برای نخستین بار از زمانی که قدرت را در اختیار گرفت، در جلسه پارلمان کره شمالی شرکت نکرد.

به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه دویچه وله، عدم شرکت کیم جونگ اون در جشن سالروز تأسیس حزب کار به بازار شایعات پیرامون ناپدید شدن او دامن زده است. بازار این شایعات در رسانه های کره جنوبی و مخالفان کیم که انتظار پایان دوران دیکتاتوری او را می کشند، داغ است.

برخی احتمال می دهند که کیم جونگ اون در پی یک کودتا از قدرت کنار گذاشته شده است، برخی دیگر نیز احتمال بیماری شدید او را مطرح می کنند.

در این میان مقامات کره جنوبی تلاش دارند که از این شایعات فاصله بگیرند. یک سخنگوی "وزارت اتحاد دوباره" در دولت کره جنوبی تصریح کرد: زمامداری رهبر این کشور طبق معمول در جریان است.

خبرگزاری دولتی کره جنوبی نیز گزارش داد: مقامات این کشور نمی توانند صحت شایعات مطرح پیرامون بیماری کیم جونگ اون را تأیید کنند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه نوشت که کیم از ناحیه پا دچار جراحت شدید شده و درمان این جراحت ممکن است تا سه ماه طول کشد.

این منبع آگاه که به مقامات کره شمالی و رهبران چین نزدیک است، تصریح کرد که کیم جونگ اون قادر به کار است و اوضاع را تحت کنترل دارد.

در این میان شایعاتی نیز مبنی بر احتمال وقوع کودتا در کره شمالی و کنار گذاشته شدن کیم از قدرت مطرح است.

شنبه هفته گذشته هیاتی از مقامات بلند پایه سیاسی کره شمالی در سفری غیرمنتظره وارد کره جنوبی شد تا در مراسم پایانی بازی های آسیایی که در شهر اینچئون کره ی جنوبی برگزار شده بود، شرکت کند. ورزشکاران کره شمالی در این مسابقات ۱۱ مدال طلا کسب کردند.

این هیئت، به رهبری هوانگ پیونگ سو، رئیس دفتر سیاسی ارتش کره ی شمالی که به عنوان دومین فرد بانفوذ این کشور معروف است، پس از پایان جشن با ریو کیل جا، وزیر "اتحاد دو کره" در دولت کره ی جنوبی دیدار و گفت وگو کرد.

قابل ذکر است که کیم جونگ اون در مراسم مجلل استقبال از ورزشکاران کره شمالی در پیونگ یانگ نیز حضور نداشت.

کلید واژه ها: کیم جونگ اون حزب کار کره جنوبی کره


نظر شما :