قطر و ترکیه متهم به فرافکنی شدند

جنجال بر سر تبانی مصر و امارات در حمله به لیبی

۰۷ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۴:۱۳ کد : ۱۹۳۷۵۴۵ اخبار اصلی خاورمیانه
ناظران بر این اعتقادند با بالا گرفتن این انتقادها از قطر و ترکیه این دو کشور خبر حمله هوایی به لیبی توسط امارات و مصر را منتشر کرده‌اند تا به این ترتیب راه خروجی برای آنها از تنگنای سیاسی موجود بر سر لیبی ایجاد شود.
جنجال بر سر تبانی مصر و امارات در حمله به لیبی

دیپلماسی ایرانی: منابع دیپلماتیک می گویند اتهاماتی که به مصر و امارات متحده عربی بر سر حمله هوایی به گروه های شبه نظامی مستقر در لیبی می شود را قطر و ترکیه و از طریق دستگاه های رسانه ای وابسته به اخوان المسلمین منتشر کرده اند تا به این ترتیب راه فراری برای آنها برای خروج از بحران لیبی به وجود آید.  

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، این روزها کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به شدت قطر و ترکیه را تحت فشار گذاشته اند که دست از حمایت از گروه های وابسته به اخوان المسلمین و گروه های شبه نظامی وابسته به آنها در لیبی بردارند و اجازه دهند که لیبیایی ها خود به تنهایی سرنوشت کشورشان را تعیین کنند. موضوعی که در نامه سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به شیخ تمیم بن حمد، امیر قطر نیز به روشنی به آن اشاره شد.

کشورهای عربی معتقدند که اخوان المسلمین لیبی با حمایت ترکیه و قطر از پذیرفتن تغییرات سیاسی در لیبی سر باز می زنند و حاضر نیستند پارلمان جدید این کشور را به رسمیت بشناسند. اخیرا پارلمان قدیمی این کشور که دوران آن به پایان رسیده و تحت نفوذ اخوانی ها قرار دارد در اقدامی غیر طبیعی اقدام به انتخاب نخست وزیر جدید از میان افراد نزدیک به اخوان المسلمین کرده است.

ناظران بر این اعتقادند با بالا گرفتن این انتقادها از قطر و ترکیه این دو کشور خبر حمله هوایی به لیبی توسط امارات و مصر را منتشر کرده اند تا به این ترتیب راه خروجی برای آنها از تنگنای سیاسی موجود بر سر لیبی ایجاد شود. منتقدان این دو کشور معتقدند که آنها حمایت تسلیحاتی و مالی از گروه های شبه نظامی لیبیایی می کنند و به آنها برای جنگ در دیگر کشورها آموزش می دهند.  

این در حالی است که عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر و وزارت امور خارجه این کشور با صدور بیانیه های جداگانه ای هر گونه دخالت نظامی مصر در لیبی را رد کرده و گفته اند که به هیچ وجه نیروی نظامی نیز به لیبی اعزام نکرده اند.

با این وجود برخی منابع خبری می گویند که مصر در حال بررسی چگونگی حمله نظامی به لیبی در صورت لزوم است و قصد دارد به کمک دیگر کشورهای همسایه لیبی با هدف حمایت از امنیت ملی خود حمله نظامی هدفمند به این کشور انجام دهد.

در عین حال امارات متحده عربی تا به این لحظه از بیان هر گونه واکنشی خودداری کرده و تلاش کرده است که در این باره سکوت اختیار کند.

کارشناسان عرب مقیم لندن می گویند که امارات متحده عربی نمی خواهد با نفی یا تایید حمله به لیبی خود را درگیر فضای رسانه ای که می رود علیه آن تشکیل شود، کند. به اعتقاد آنها منبع این اخبار لابی اخوانی مورد حمایت قطر است که ارتباطاتی نیز با گروه های مرتبط با خود در امارات و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس دارد. کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس چند ماهی است که شاهد تنش هایی در رابطه با اخوان المسلمین هستند.  

 

به اعتقاد تحلیلگران در سایه اتهام هایی که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به قطر و ترکیه بر سر حمایتشان از گروه های اخوان المسلمین می زنند و بیانیه های شدیداللحنی را علیه آنها در شورای همکاری خلیج فارس صادر می کنند و احتمال تعلیق عضویت قطر در این شورا وجود دارد، دوحه و آنکارا سیاست فرا رو به جلو را در پیش گرفته اند و تلاش دارند با فرافکنی خود را از فشار این کشورها رها کنند.

از سوی دیگر ناظران می گویند که تلاش هایی را راشد الغنوشی، رهبر حرکت النهضه تونس برای آرام کردن فضای ضد اخوانی در منطقه آغاز کرده است.

یک دیپلمات عرب مسقر در الجزایر که نخواست نامش فاش شود در این باره گفت که اخیرا الغنوشی به الجزایر سفر کرده و در دیدار با عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری این کشور خواسته است که در آرام کردن فضا علیه اخوان کمک کند. گفته می شود که در مقابل بوتفلیقه نیز از او خواسته است که اخوان المسلمین نیز به خواسته جامعه عربی گوش فرا دهد و از تشدید اوضاع خودداری کند.

به گفته این منبع الغنوشی از بوتفلیقه خواسته است که میان اخوان المسلمین به ویژه حرکت النهضه تونس با امارات متحده عربی و مصر میانجی گری کند تا از حجم تنش های موجود علیه اخوان کاسته شود.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: اخوان المسلمین قطر مصر امارات متحده عربی قطر و ترکیه


نظر شما :