واکنش عراقچی به خبر حضور نیروهای ایران در سوریه

۰۳ خرداد ۱۳۹۲ | ۲۲:۱۴ کد : ۱۹۱۶۵۵۸ سرخط اخبار

معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره ادعاهای حضور نیروهای ایران و حزب الله لبنان در سوریه گفت: نیروهای ایران هیچگاه در سوریه حضور نداشته اند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، معاون وزیر امور خارجه کشورمان که به ترکیه سفر کرده است درباره ادعاهای حضور نیروهای ایران و حزب الله لبنان در سوریه گفت: نیروهای ایران هیچگاه در سوریه حضور نداشته اند و دشمنان واقعی سوریه برای تحریک مردم این کشور و سوق دادن روند تحولات به سمت نادرست، این ادعاها را مطرح می کنند.

عراقچی در گفت وگویی اختصاصی به سوالات خبرنگار صداوسیما افزود:  جنبش حزب الله نیز یک گروه مستقل است که مسوولان حزب الله خود به این ادعاهای دروغ باید پاسخ بدهند و تا آنجایی که من اطلاع دارم، در این خصوص پاسخ هم داده اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اظهار داشت: جنبش حزب الله تا جایی که مربوط به امنیت لبنان باشد به منظور ممانعت از گسترش بحران در سوریه به مرزها و داخل این کشور با ارتش لبنان همکاری می کند و کسانی به منظور جلوگیری از این موضوع این ادعاها را مطرح می کنند.

وی تصریح کرد به عقیده من این افراد برای کم اثر جلوه دادن پیروزی های اخیر ارتش سوریه فرافکنی کرده و تلاش دارند این پیروزی ها را دخالت نیروهای خارجی جلوه دهند، اینها بهانه ای بیش نیست و نباید به آنها بها داد.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران در خصوص تحلیل کارشناسان مبنی بر تغییر در مواضع ترکیه نسبت به سوریه اظهار داشت بحران در سوریه راهکاری نظامی ندارد، راهکار حل بحران در این کشور سیاسی است، حل و فصل مسائل در سوریه قطعا از طریق گفت وگوهای فراگیر بین مقامات دولتی و معارضان واقعی این کشور نه تروریست ها حاصل خواهد شد.

وی افزود : هر قدر به این امر نزدیک شویم می توانیم به پایان بحران در سوریه امیدوارتر شویم . ترکیه نیز در صورتی که تلاش هایش را در رسیدن به این راهکار نزدیکتر کند مورد استقبال واقع خواهد شد و جای خوشبختی دارد.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران که به دعوت « عمر اونهون » همتای ترک خود به آنکارا سفر کرده  در باره دیدارش با وی گفت این سفر در راستای توافقات کمیته مشورتی دوجانبه بین وزارتخانه های امور خارجه ایران و ترکیه در سطح معاونان صورت می گیرد.

وی با بیان اینکه این کمیته مشورتی هر شش ماه یک بار در یکی از دو کشور برگزار می شود افزود: در این کمیته مجموعه روابط دو جانبه ایران و ترکیه در ابعاد سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی ، اجتماعی ، ورزشی و... مرور می شود و در باره مباحث و موضوعات منطقه ای و بین المللی مورد علاقه دو کشور بحث و تبادل نظر به عمل می آید .

عراقچی ادامه داد: در این نشست مروری بر موارد شد و تصمیم گرفتیم این کمیته مشورتی در سطح مدیران کل وزارت خانه های دو کشور تشکیل شود و زمان مشورت ها را به هر سه ماه یک بار رساندیم که این نشان از اهمیت روابط دو کشور است.

وی تصریح کرد: این گفت وگوها برای حل مشکلات و رفع موانع احتمالی بسیار موثر است.

عراقچی در باره دیدارش با  احمد داوداوغلو  وزیر امور خارجه ترکیه نیز اظهار داشت: در این دیدار در باره مباحث دوجانبه و منطقه ای بحث و تبادل نظر شد.

وی گفت: وزیر امور خارجه ترکیه در این دیدار تاکید کرد که روابط ایران و ترکیه ورای روابط دو کشور و حتی دو همسایه است. ما روابط تاریخی با فرهنگ و دینی مشترک داریم و لذا روابط دو کشور در تمامی سطوح با قدرت و شدت باید ادامه یابد.

عراقچی در ادامه اظهار داشت: در دیدار با وزیر امور خارجه ترکیه در باره ابعاد مختلف موضوع سوریه نیز بحث و تبادل نظر شد.

وی افزود: در این دیدار در باره مباحث میدانی سوریه و تحولات در عرصه های سیاسی، رفت و آمد بین مقامات کشورها در مسکو، واشنگتن، آنکارا ، تهران و دیپلماسی فشرده ای که در طول چند هفته اخیر شاهد آن بودیم، گفت وگو به عمل آمد. دوستان ترک نتیجه مشورتهایشان را ارائه کردند و ما نیز دیدگاه ها و مشورتهای خود را بازگو کردیم.

وی گفت: همه طرفهای درگیر در بحران سوریه به این نتیجه خواهند رسید که راهکار حل بحران در این کشور سیاسی است. این اشتراک نظر وجود دارد ولی در باره شیوه و نحوه آن اختلاف نظر وجود دارد که امیدواریم که با مشورتهایی که صورت می گیرد، بر طرف شود و بتوانیم به  راه حل واحد دست یابیم .

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه ایران در باره برگزاری کنفرانس ژنو 2 تصریح کرد کنفرانس ژنو 2 مسلما قادر خواهد بود که به راهکاری سیاسی برای پایان دادن به بحران در سوریه برسد به شرط آنکه به خواسته های مردم سوریه توجه شود.

وی در ادامه افزود: هیچ راهکاری نباید خلاف خواسته مردم سوریه به مردم این کشور تحمیل شود و مسلما فراگیر بودن کنفرانس ژنو 2 نیز موفقیت آن را تضمین می کند.

کلید واژه ها: سوریه ترکیه بحران بحران در وزیر امور خارجه حزب الله سیاسی بحران در سوریه وزارت امور خارجه ترکیه در دیدار روابط دو وزارت امور خارجه ایران نیروهای ایران کمیته لبنان


نظر شما :