سعیدجلیلی: به سولانا گفتم زرادخانه هسته ای ایران در قم است

۰۱ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۸:۵۶ کد : ۱۹۱۶۴۸۶ سرخط اخبار

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: اگر جریان و گفتمانی بیاید و مدعی شود که مقاومت سبب هزینه برای کشور است و مصالحه را راه حل معرفی کند این امر اشتباه و با شواهد فراوانی قابل رد کردن است.

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و نامزد انتخابات ریاست جمهوری در نشستی که شب گذشته در ستاد مردمی وی در جمع طلاب و فضلای حوزه علمیه تشکیل شد، پس از شنیدن پرسش های کتبی و شفاهی حاضران از جلیلی به سخنرانی پرداخت.

وی با تأکید بر پرهیز کردن از ورود به جریانات حاشیه ای در انتخابات، ابراز کرد: ورود به عرصه انتخابات یک امر جدی است و باید در این امر مرتب دقت کرد و توجه داشت که ورود به این عرصه برای دست یابی به قدرت نباشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به این که برخی ها گفته اند که چرا زودتر اعلام کاندیداتوری نکردید یا به تبلیغ برای خودتان نپرداختید، ادامه داد: از کسانی که این کار را انجام داده اند باید پرسید که چرا پیش از موعد به تبلیغ پرداخته اند و این روش ما نبوده است.

وی اظهار کرد: باید این گفتمان را مطرح کرد که دین علاوه بر مقاومت پیشرفت نیز می تواند بیاورد و هر کس در این زمینه کار خاص خودش را باید انجام دهد، در ورود به انتخابات هیچ کس نباید احساس ضمانت و گارانتی بکند بنابراین باید نظارت دقیق و ساز و کارهای ویژه ای باشد.

جلیلی ادامه داد: آن چه که برای ما اهمیت دارد، اسلام نابی است که امام(ره) بنا نهادند و رهبر معظم انقلاب آن را ادامه می دهند و هر کس اگر با این اسلام ناب اختلاف پیدا کرد، حتی اگر من باشم، نیز انحراف می یابد.

وی به جریانات سال 88 اشاره و تصریح کرد: در سال 88 ظلم بزرگی به نظام اسلامی اتفاق افتاد و رهبر معظم انقلاب جریانات مختلف فتنه گر را مدیریت کردند و کشور را به سلامت از فتنه 88 گذراندند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ابراز کرد: در گفت وگوهای هسته ای در سال گذشته 9 ماه تعلل کردند و به این دلیل بود که امید داشتند، فشارهای اقتصادی بر روی گفت وگوها تأثیر بگذارد، از سال گذشته کمیته اقتصادی در شورای امنیت ملی شکل گرفت و ظرفیت ها و تهدیدها بررسی شد و در آلماتی 1 نتیجه موفقیت آمیزی کسب شد.

ایران در جنگ اراده ها به پیروزی رسید

وی ادامه داد: امروز در قضیه سوریه بسیاری از قدرت ها در برابر ایران قرار گرفتند و در این جنگ اراده ها ایران به پیروزی رسید و امروز اعلام می کنند که کنفرانس ژنو 2 بدون حضور جمهوری اسلامی ایران اثری ندارد.

وی اظهار کرد: برخی نامزدها گفتند که باید دنبال تنش زدایی برویم و مگر ما دنبال تنش بودیم و مگر تنش زدایی خط قرمز است، من مخالف صددرصد تنش زدایی هستم و اگر چیزی مبنی بر موافق بودن من به تنش زدایی به من منسوب است، اشتباه است.

جلیلی اظهار کرد: اگر جریان و گفتمانی بیاید و مدعی شود که مقاومت سبب هزینه برای کشور است و مصالحه را راه حل معرفی کند این امر اشتباه و با شواهد فراوانی قابل رد کردن است، ما باید برای اندیشه دینی در همه شؤون مدل سازی و ارائه طرح اجرایی کنیم.

وی به جریانات سال 88 اشاره و تصریح کرد: در سال 88 ظلم بزرگی به نظام اسلامی اتفاق افتاد و رهبر معظم انقلاب جریانات مختلف فتنه گر را مدیریت کردند و کشور را به سلامت از فتنه 88 گذراندند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ابراز کرد: در گفت وگوهای هسته ای در سال گذشته 9 ماه تعلل کردند و به این دلیل بود که امید داشتند، فشارهای اقتصادی بر روی گفت وگوها تأثیر بگذارد، از سال گذشته کمیته اقتصادی در شورای امنیت ملی شکل گرفت و ظرفیت ها و تهدیدها بررسی شد و در آلماتی 1 نتیجه موفقیت آمیزی کسب شد.

نباید با از بین بردن ظرفیت های به وجود آمده عقب گرد کنیم

وی ادامه داد: امروز در قضیه سوریه بسیاری از قدرت ها در برابر ایران قرار گرفتند و در این جنگ اراده ها ایران به پیروزی رسید و امروز اعلام می کنند که کنفرانس ژنف 2 بدون حضور جمهوری اسلامی ایران اثری ندارد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی با تأکید بر این که نباید این ظرفیت به وجود آمده را از بین ببریم، خاطرنشان کرد: اگر ما به پشت خیمه های دشمن رسیدیم نباید، بازگردیم و این بازگشتن گاه با شبهه در اندیشه و شبهه در دیدگاه صورت می گیرد که حوزه علمیه می تواند پاسخ گو باشد.

وی به نقش حوزه های علمیه اشاره کرد و ادامه داد: ساز و کاری باید اندیشیده شود که اسلام در اقتصاد، فرهنگ و عرصه های مختلف ظهور و بروز بیابد و حوزه علمیه باید به این امر کمک کند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با اشاره به این که ما در تبیین الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت کاستی هایی داریم، ادامه داد: در بسیاری از عرصه ها کارهای اساسی مانند شکل گیری قانون اساسی شده که تبدیل به سند شده است.

وی خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در جایگاه ولایت فقیه و به عنوان یک کارشناس دین مجموعه رهنمودهای ارزشمندی را ارائه کرده اند که این ظرفیت همچنان به خوبی استفاده نشده است، کارهایی که برای به ظهور رساندن اسلام در عرصه های مختلف شده است باید مورد استفاده قرار گیرد.

ساز و کاری اجرایی و اداره کشور فرسوده شده است

جلیلی ادامه داد: امروز ساختار اجرایی و اداره کشور ما نه تنها برای به انجام رساندن گفتمان انقلاب ناتوان است بلکه در اجرایی کردن همین ساختارهای لیبرالی و غربی نیز ناتوان و فرسوده شده است و یکی از دلایلش عدم ارتباط با حوزه علمیه است.

وی به بیان مثالی در این زمینه پرداخت و گفت: اگر دولت را یک ماشین بزرگ مانند تریلی در نظر بگیریم، باید اولویت اول خود را این قرار بدهیم تا این ماشین را راه بیندازیم و در ثانی ساز و کار اندیشه دینی را بر آن حاکم کنیم و اگر این گونه نباشد به تبع نمی توانیم در عرصه های مختلف سیاسی و فرهنگی دستاورد لازم را داشته باشیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری یازدهم  برخی شکست های ابتدایی در جنگ تحمیلی را ناشی از نبود ساز و کار متناسب با انقلاب دانست و بیان کرد: دلیل پیروزی ما این بود که ساز و کارهایی متناسب با نظام اسلامی ایجاد کردیم، که می توان به وارد شدن عنصر شهادت طلبی و حضور فرماندهان در میان رزمندگان اشاره کرد.

وی بیان کرد: اکنون در عرصه اقتصادی دشمن خارجی و سؤاستفاده کن داخلی از ساز و کار ناکارآمد اجرایی سوءاستفاده می کند و به تخریب اقتصاد کشور می پردازد و تا زمانی که این ساز و کار تغییر نیابد، نمی توان از خطرات دشمن ایمن بود و در عرصه های دیگر مانند فرهنگ نیز این گونه است.

جلیلی اظهار کرد: هر کس که منتخب مردم شد باید تغییر ساز و کار کشور اولویت اساسی وی باشد و حل برخی از مشکلات زمان بر است به همین دلیل برخی ها به دنبال کارهایی هستند که زودبازده شوند و از اولویت ها غافل می شوند.

ساز و کاری برای شناسایی و به کارگیری نیروها تعریف شود

وی گفت: سفرهای استانی از این نمونه است، چون ماشین دولت به خودی خود حرکت نمی کرد، رییس جمهور با طریق دیگری به خدمات رسانی می پرداخت، به عنوان مثال باید سفرهای وزارت خانه ای داشته باشی و باید وزارت خانه ها را از این بی عملی درآورد.

جلیلی بیان کرد: سفرهای استانی یا شکل گیری ستادهای استانی ممکن است به عنوان ضرورت صحیح باشد، اما باید این ظرفیت ها را به گونه ای شکل داد که بتوانیم کار را به طور اساسی و ریشه ای دنبال کنیم.

دبیر شورای عالی امنیت ملی نیروی انسانی را بسیار با اهمیت خواند و افزود: باید ساز و کاری برای یافتن نیروهای مختلف در پست ها را یافت، بحث بر سر این نیست که افراد خاصی جزو تیم من هستند یا نیستند، بلکه باید ساز و کاری برای شناسایی نیرو و قراردادن آن فرد در جایگاه خودش به دست آورد.

وی اظهار کرد: ساز و کار شناسایی نیروها و به کار گیری آن در دفاع مقدس یکی از کارآمدترین ساز و کارها بود، به این دلیل که اندیشه دینی بر آن حاکم بود و آرمان در آن غالب بود و این گونه نبود که هر کس با مقاصد خاص در آن حضور بیابد.

جلیلی وظیفه شورای عالی امنیت ملی را بررسی تهدیدها و فرصت ها در حوزه امنیت ملی دانست و افزود: تنها مسأله به تهدید نظام ختم نمی شود، یکی از بسترهای تهدید اقتصاد یا فرهنگ است، ما هر روز با بمباران رسانه ای مواجه هستیم و برای این عرصه ها باید کار راهبردی کرد.

زرادخانه هسته ای ایران اسلامی در قم است

وی در ابتدا با بیان خاطره ای درباره حوزه علمیه پرداخت و گفت: در دیداری که با آقای سولانا داشتیم و در میز ناهار با یکدیگر گفت وگو می کردیم، ایشان علاقه مند بود به موضوعات خارج از بحث هسته ای که از آن سؤال می کرد که درباره نظام حکومتی ایران و ساختار حکومتی ایران سؤالاتی کرد، غربی ها اعتراف می کنند که نظام جمهوری اسلامی ایران سلاح هسته ای ندارد و حرفشان این است که ما می خواهیم پیش گیری کنیم، من از ایشان سؤال کردم که شما سی سال است علیه ایران فعالیت می کنید و چرا موفق نشدید؟ سولانا گفت خود شما پاسخ را بدهید، من گفتم باید دو نکته را در نظر داشت، یکی این که شما با نظامی روبرو هستید که مستظهر به پشتیبانی مردم است، همچنین این نظام مبتنی بر یک اندیشه دینی است و این ادعا را دارد که جامع است و برای همه عرصه ها مانند اقتصاد، سیاست و فرهنگ حرف دارد و مردمی که پشتیبان این نظام هستند تنها دفاع نمی کنند از این نظام بلکه حاضر هستند جان خود را برای نظام بدهند و این امر به دلیل غنای اندیشه اسلامی است، من به ایشان گفتم شما بیخود دنبال نطنز و اصفهان هستید بلکه زاردخانه ما در قم است و شما باید جلوی آن جا را بگیرید.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان این که امروز ده ها مثال تجربی و عملی از کارآمد بودن نظام دینی داریم، خاطرنشان کرد: ما حیات بخشی دین در عرصه اجتماعی و فردی را تجربه کردیم و آن چه که امام خمینی(ره) برای ما به ارمغان آورد یک حیات جدید بود.

وی خاطرنشان کرد: اگر انسان ایمان و عمل صالح را مبنا قرار داد و در عرصه اجتماعی ظهور کرد یک حیات طیبه را برای انسان به ارمغان می آورد، این اندیشه یک اندیشه جدی است و هر کسی نمی تواند درباره آن نظر بدهد.

جلیلی ادامه داد: عرصه دینی یک عرصه جدی است و هر کس نمی تواند درباره آن نظر بدهد، اگر هم مطلبی درباره این که من قدرت استنباط دینی در هر یک از موضوعات را دارم، گفته شده است اشتباه است.

تثبیت جایگاه ولایت فقیه ضرورتی برای دولت یازدهم

وی تثبت نظریه ولایت فقیه و جایگاه ولایت فقیه را یکی از ضرورت های دولت آینده دانست و ابراز کرد: رییس جمهور آینده باید در عرصه عملی تابع ولایت فقیه باشد، در نظام اسلامی ولایت مطلقه فقیه حاکم است که فصل الخطاب در همه عرصه ها است بنابراین دیگر بحث اختلاف با رهبری به وجود نمی آید.

دبیر شورای عالی امنیت ملی اظهار کرد: این نظام بعد از گذشت 34 سال توانسته است نظامی را برپا کند که ویژگی های قابل توجهی داشته باشد، انقلاب کوبا تئوری کمونیستی خود را حفظ کرده اما در کشور خود پیشرفت نداشته است.

وی با تأکید بر این که انقلاب اسلامی ایران نه تنها مقاومت کرده است، بلکه پیشرفت سریعی داشته است، خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران ظرفیت بسیاری بر مبنای اندیشه دینی داشته است و این امر در عرصه های مختلف برای نظام تولید ظرفیت کرده است.

جلیلی بیان کرد: ایران زمانی نوکر آمریکا بود، اما امروز نقشش ارتقا پیدا کرده است و این امر نه تنها در سطح منطقه ای بلکه در سطح جهانی است، شش قدرت جهانی یک طرف می نشینند و جمهوری اسلامی ایران در یک عرصه می نشیند.

وی ادامه داد: بعد از انقلاب اسلامی و بعد از تثبیت انقلاب اسلامی دوران شکست های استکبار شروع می شود و پیروزی های پی درپی انقلاب اسلامی آغاز می شود، گفتمان امام(ره) و رهبر معظم انقلاب برای ما یک ظرفیت ایجاد کرده است.

کلید واژه ها: انقلاب ساز و ظرفیت اندیشه ریاست امنیت ملی انتخابات ریاست جمهوری امنیت ریاست جمهوری دینی و کار 88 علمیه ساز و کار فقیه ولایت کس انقلاب اسلامی رهبر اقتصادی رهبر معظم انقلاب ولایت فقیه تنش اندیشه دینی حوزه علمیه شورای عالی امنیت شورای عالی امنیت ملی عالی امنیت پیروزی عالی امنیت ملی معظم قدرت و کاری جریانات عرصه های هر کس معظم انقلاب رهبر معظم


( ۱ )

نظر شما :