ایران طرح جدیدی برای سوریه داد

۱۲ فروردین ۱۳۹۲ | ۲۰:۳۸ کد : ۱۹۱۴۴۷۷ سرخط اخبار

منابع آگاه دیپلماتیک خبر دادند که معاون وزیر امور خارجه ایران در دیدار با فرستاده ویژه سازمان ملل در قاهره، طرح تهران برای حل بحران سوریه را ارائه کرده است.به گزارش خبرگزاری فارس، خبرگزاری آناتولی ترکیه مدعی شد که منابع آگاه دیپلماتیک در قاهره خبر داد ند، طرح ارائه شده از طرف ایران برای حل بحران سوریه براساس توافق ژنو-2 است.

توافق ژنو-2 در واقع توسعه توافق ژنو توسط «گروه اقدام» در سال گذشته است.

این منبع آگاه که نخواسته نامشان فاش شود، گفته که حسین امیر عبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه کشورمان طرح ایران را در خلال نشستی دو ساعته با اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه ارائه کرده است ولی مسئولین رسمی تاکنون جزئیاتی در این باره به رسانه ها نگفته اند.

خبرگزاری رسمی ترکیه مدعی شده که در طرح ایران ضرورت آغاز گفت وگو براساس توافق ژنو که در آن خواستار حضور تمام طرف های بحران سوریه در مذاکرات برای رسیدن به تفاهم است، مطرح شده است.

بنابراین گزارش تهران تلاش دارد در ابتکار عمل خود تمام طرف های بحران از جمله نمایندگان نظام سوریه و مخالفان، نمایندگان کشورهای غربی به ویژه آمریکا و روسیه در کنار کشورهای ایران، مصر و ترکیه را برای حضور در مذاکرات تشویق کند.

براساس توافق ژنو-2 که پس از دیدار ویلیام برنز و میخائیل بوگدانف نمایندگان آمریکا و روسیه با اخضر ابراهیمی در دسامبر سال گذشته به دست آمد، دولتی پارلمانی در سوریه با صلاحیت گسترده به عنوان یک دولت انتقالی که بخشی از قدرت رئیس جمهور را محدود می کند به کار خود تا برگزاری ریاست جمهوری در 2013 انتخابات به کار خود ادامه دهد.

توافق ژنو 1 با ابتکار کوفی عنان نماینده سابق سازمان ملل در امور سوریه با حضور نمایندگان 5 عضو دائم شورای امنیت به همراه برخی کشورهای منطقه در حالی برگزار شد که طرف ها بر حل مسالمت آمیز بحران سوریه، تشکیل دولت انتقالی تا انتخابات جدید و نشست گفت وگوی ملی بدون پیش شرط کناره گیری بشار اسد از قدرت تأکید داشت.

کلید واژه ها: سوریه بحران نمایندگان توافق


نظر شما :