آغاز شمارش معکوس

جنگ بزرگ منطقه ای در راه است؟

۰۴ تیر ۱۴۰۳ | ۱۰:۰۰ کد : ۲۰۲۶۷۵۴ نگاه ایرانی خاورمیانه
نویسنده خبر: محمد على مهتدى
محمدعلی مهتدی در یادداشتی می نویسد: برخی تحلیلگران معتقدند که شمارش معکوس برای وقوع یک جنگ منطقه ای آغاز شده است. سوال این است که این امر چه مقدار با واقعیت مطابقت دارد؟
جنگ بزرگ منطقه ای در راه است؟

دیپلماسی ایرانی: شرق مدیترانه آبستن تحولات مهمی است. رژیم صهیونیستی هشدار داده که به لبنان حمله می کند و آمریکا هم به اسرائیل هشدار داده که دست به چنین حمله ای نزند.

همزمان حزب الله لبنان تاکید کرده برای مقابله با چنین جنگ بزرگی آمادگی کامل دارد و نیز به قبرس هشدار داده که از کمک به رژیم صهیونیستی خودداری کند وگرنه آماج حملات انتقامجویانه قرار خواهد گرفت و قبرس به تکاپو افتاده تا از خود رفع اتهام کند. ایران نیز به رژیم صهیونیستی هشدار داده که هر تصمیم نابخردانه ای از سوی این رژیم ممکن است منطقه را وارد جنگ جدیدی کند. این اتفاقات، فضایی از انتظار و نگرانی را در منطقه بوجود آورده است.

در زنجیره مقاومت، از عراق گرفته تا سوریه، لبنان، کرانه باختری، غزه و یمن، حلقه ای که بیش از همه به ارتش صهیونیستی آسیب می زند و خواب را از چشمان مسئولان تل آویو ربوده، عملیات مقاومت در جنوب لبنان است. این عملیات باعث شده حدود 250 هزار نفر از ساکنان صهیونیست منطقه الجلیل در شمال فلسطین اشغالی به سمت مناطق مرکزی آواره شوند.

عملیات حزب الله علیه مراکز و تاسیسات نظامی دشمن تلفات و زیان های سنگینی به ارتش اسرائیل وارد آورده که البته این رژیم همواره آن را کتمان می کند. کار به جایی رسیده که اخیرا بعضی از سران سیاسی و نظامی رژیم صهیونیستی خشمگینانه فریاد می زنند که باید به لبنان حمله، حزب الله را نابود و زیرساخت های لبنان را منهدم کنیم.   آمریکا که از خطر این اقدام احتمالی اسرائیل آگاه است، «آموس هوکشتاین» نماینده ویژه خود در امور لبنان را به منطقه فرستاد. 

هوکشتاین دوشنبه هفته گذشته وارد تل آویو شد و پس از گفتگو با سران اسرائیل، روز بعد به بیروت رفت و در ملاقات با نجیب میقاتی نخست وزیر و نبیه بری رئیس پارلمان لبنان، تهدید کرد اگر عملیات حزب الله علیه اسرائیل ادامه یابد، اسرائیل حمله گسترده ای علیه لبنان آغاز خواهد کرد. وی اما از مقامات لبنانی پاسخ شنید که عملیات در جنوب لبنان به جنگ غزه مرتبط است و اسرائیل جنگ در غزه را متوقف کند، عملیات در جنوب لبنان نیز متوقف می شود اما در غیر این صورت، این عملیات ادامه خواهد داشت و هیچکس قادر به متوقف کردن آن نیست.

 اما واکنش حزب الله همزمان با حضور هوکشتاین در بیروت، بسیار مهم و پر معنا بود. نخست آنکه حزب الله از پهپاد تجسسی بسیار پیشرفته خود موسوم به «هدهد» رونمایی کرد.

این پهپاد به طریقی حیرت انگیز توانست با عبور از همه موانع، از گنبد آهنین گرفته تا مجموعه  های پیشرفته راداری اسرائیل، ساعت ها از بندر مهم حیفا و اطراف آن فیلم بگیرد و سالم به پایگاه خود در لبنان بازگردد.

حزب الله فقط بخش هایی در حدود نیم ساعت از این فیلم را پخش کرد و نشان داد که همه اهداف نظامی و غیرنظامی در حیفا را با مختصات دقیق در اختیار دارد و در صورت بروز هر جنگی قادر است همه این اهداف را نابود کرده و اسرائیل را به آتش بکشد. نام «هدهد» خود بسیار پر معنا بود و این نام از سوره نمل در قرآن کریم گرفته شده که پرنده هدهد اخبار مملکت سبا را برای حضرت سلیمان می آورد و پیام سلیمان را به بلقیس ملکه سبا می رساند و سرانجام ملکه و همه درباریان تسلیم حضرت سلیمان شده و به خدای یگانه ایمان می آورند.

این دستاورد، ضربه امنیتی و اطلاعاتی سختی علیه رژیم صهیونیستی و پیروزی بزرگی برای مقاومت محسوب می شود و نشان داد که گنبد آهنین و تاسیسات عظیم راداری و تجسسی اسرائیل که صدها میلیون دلار برای آن هزینه شده کاملا بی ارزش است و مقاومت با داشتن اطلاعات کامل و دقیق می تواند ظرف چند دقیقه زیرساخت های این رژیم از جمله تاسیسات آب و برق و گاز و انبارهای سوخت و غذا را به آتش بکشد و اسرائیل را درآستانه نابودی قرار دهد.

در همین حال، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله طی سخنانی در مراسم تجلیل از شهید «حاج ابوطالب» فرمانده ای که اخیرا توسط اسرائیل ترورشد، در کمال خونسردی خطاب به رژیم صهیونیستی گفت: «ما را از جنگ نترسانید زیرا این شما هستید که باید از جنگ با ما بترسید.» وی افزود: «ما سلاح  هایی در اختیار داریم که در جنگ آشکار خواهیم کرد و در جنگ آینده هیچ سقف و قاعده ای را مراعات نخواهیم کرد؛ هم اکنون بیش از صد هزار رزمنده ما آماده ورود به صحنه جنگ هستند.» یادآوری می شود که در حال حاضر مقاومت فقط مراکز، تجهیزات و تاسیسات نظامی را هدف قرار می دهد و از زدن مراکز جمعیتی و تاسیسات زیربنایی دشمن خودداری می کند. سخن نصرالله حاکیست که در جنگ آینده دیگر خود را مقید به این قواعد نخواهد کرد و اسرائیل هم می داند که طرح آزاد کردن منطقه الجلیل در فلسطین اشغالی توسط نیروهای موسوم به «رضوان» آماده اجراست و چنین جنگی به معنی نابودی رژیم اشغالگر خواهد بود.

نصرالله همچنین به قبرس هشدار داد که حریم هوایی و فرودگاه های خود را در اختیار اسرائیل قرار ندهد چون در غیر این صورت باید عواقب همکاری با این رژیم را بپذیرد.

این تهدید، مقامات نیکوزیا را وحشت زده کرد بطوری که بلافاصله رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه قبرس ضمن تماس با مسئولان لبنانی تاکید کردند که قبرس در این جنگ بی طرف است و بخشی از راه حل است، نه بخشی از جنگ. با این حال، مقاومت اطلاع دارد که ارتش صهیونیستی به دلیل تشابه طبیعت بخش مرکزی قبرس با طبیعت جنوب لبنان، مانور هایی را در این منطقه انجام داده و هواپیماهای نظامی رژیم نیز بارها از فضای قبرس و فرودگاه  های آن استفاده کرده اند، ضمن اینکه پایگاه انگلیسی «اکروتیری» در ساحل شرقی قبرس بیشترین کمک ها را به رژیم صهیونیستی می  دهد و اصولا این پایگاه تبدیل به اتاق عملیات مشترک بین آمریکا، انگلیس، فرانسه و اسرائیل برای برنامه ریزی عملیات علیه مقاومت شده است. برخی تحلیلگران معتقدند که شمارش معکوس برای وقوع یک جنگ منطقه ای آغاز شده است. سوال این است که این امر چه مقدار با واقعیت مطابقت دارد؟ در آینده باز هم در این باره صحبت خواهیم کرد.

محمد على مهتدى

نویسنده خبر

کلید واژه ها: حزب الله حزب الله لبنان اسرائیل اسرائیل و لبنان جنگ حزب الله و اسرائیل حمله اسرائیل به لبنان محمدعلی مهتدی


( ۱۰ )

نظر شما :

ناشناس ۰۴ تیر ۱۴۰۳ | ۱۱:۳۱
بسمه تعالی .... بعیده ... البته شاید بعید دانستن واقعه توسط من بعید باشه ... اما از آن جهت که در عالم سیاست اغلب و گاها به عمد دو بعلاوۀ دو ، چهار نمی شود پس بعید است که بعید باشد اتفاقی بیافتد ... ظاهرا اسراییل ( البته بهتر است بگوییم جناح حاکم ) کلا زده به سیم آخر ... البته شاید خود اسراییل هم بازیچۀ قدرت یا قدرت های بزرگ باشد که به تنش نیاز دارند . در هر صورت بعیده که بعید باشد بعید دانستن هر اتفاق بعیدی را