ایران: اهداف امنیت هسته‌ای بدون تحقق کامل همکاری‌های بین‌المللی محقق نمی‌شود

۰۱ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۵:۴۱ کد : ۲۰۲۶۲۰۸ سرخط اخبار

کنفرانس بین‌المللی امنیت هسته‌ای با شعار «امنیت هسته‌ای: شکل دادن به آینده» روز دوشنبه هفته جاری در مقر سازمان ملل در وین آغاز به کار کرد. در بخش سطح عالی‌رتبه این کنفرانس، ده‌ها وزیر و مقام ارشد شامل وزرا و معاونین امور خارجه، علوم و فناوری و سازمان‌ها و دستگاه‌های متولی توسعه انرژی هسته‌ای از کشورهای عضو آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای شرکت داشتند.

به گزارش ایسنا، در ابتدای نشست و به درخواست «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، تمامی هیأت‌ها به احترام رئیس جمهور، وزیر امور خارجه و دیگر همراهان آنها که در حادثه تلخ سقوط هلی کوپتر به شهادت رسیدند، یک دقیقه سکوت کردند. همچنین مقامات عالی کشورهای مختلف در ابتدای سخنرانی خود با ابراز تاسف از این حادثه دردناک، مراتب همدری و تسلیت خود را به ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران بیان کردند. 

در ادامه این کنفرانس «رضا نجفی» معاون حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه که ریاست هیأت کشورمان را به عهده دارد، در سخنرانی خود، با قدردانی از ابراز همدردی مقامات عالی کشورها در خصوص شهادت آیت‌الله رئیسی و حسین امیرعبداللهیان، به تشریح سیاست‌ها و ملاحظات کشورمان در مورد ضرورت ارتقای امنیت هسته‌ای پرداخت و گفت: اقدامات و تدابیر معطوف به تقویت امنیت هسته‌ای به هیچ عنوان نباید به عنوان بهانه یا اهرمی جهت نقض، انکار یا تحدید حق لاینفک کشورها برای توسعه تحقیق، استفاده از انرژی هسته‌ای برای اهداف صلح آمیز بدون هیچ تبعیضی قرار گرفته یا مانع از تحقق همکاری‌های بین‌المللی و کمک‌های فنی شود. 

معاون وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، با  تاکید بر تعهد همه کشورها برای پرهیز از هر نوع حمله یا تهدید به حمله علیه تأسیسات هسته‌ای و تأثیرات آن بر امنیت هسته ای، ضرورت توجه به فرصت‌ها و چالش‌های فناوری‌های جدید در زمینه امنیت هسته‌ای و لزوم نقش‌آفرینی موثر آژانس بین المللی انرژی اتمی در کمک به کشورها در این ارتباط را خاطر نشان ساخت.

نجفی همچنین به اهمیت خلع سلاح هسته‌ای و نقش بی بدیل آن در تضمین امنیت هسته‌ای پرداخت و با  تاکید بر مسئولیت آژانس برای حفاظت اطلاعات محرمانه و حساس و مقابله با نشت اطلاعات محرمانه و حساس کشورها، تصریح کرد: اهداف امنیت هسته‌ای بدون تحقق کامل همکاری‌های بین‌المللی، انتقال فناوری و تجهیزات در زمینه امنیت هسته‌ای به طور کامل محقق نخواهد شد.

پس از خاتمه نشست سطح عالی در روز جاری، کنفرانس بین المللی امنیت هسته ای تا روز جمعه با برگزاری نمایشگاه، میزگردهای تخصصی و نشستهای مختلف جانبی ادامه خواهد داشت.


( ۱ )

نظر شما :