واکنش نتانیاهو به درخواست حکم بازداشتش از سوی دیوان لاهه

۰۱ خرداد ۱۴۰۳ | ۱۱:۲۴ کد : ۲۰۲۶۲۰۵ سرخط اخبار

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درخواست دادستان کل دیوان کیفری بین‌المللی برای بازداشت وی را یک «افتضاح» توصیف کرد.

به گزارش ایسنا، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی تصمیم دیوان کیفری بین‌المللی برای صدور حکم بازداشت علیه وی و «یوآو گالانت» وزیر جنگ این رژیم را یک «افتضاح» تاریخی خواند و بر بی‌توجهی به چنین حکم احتمالی تاکید کرد.

طبق گزارش شبکه روسیا الیوم، وی گفت که حکم بازداشت احتمالی صهیونیست‌ها را از ادامه جنگ در غزه منع نخواهد کرد.

نتانیاهو در ادامه گفت: دیوان کیفری بین‌المللی می‌خواهد مانع دستیابی ما به اهدافمان شود اما این اقدام من و اسرائیل را از ادامه جنگ متوقف نخواهد کرد.

این اظهارات پس از آن بیان شد که کریم خان، دادستان ارشد دیوان کیفری بین‌المللی گفت این دادگاه به دنبال صدور حکم بازداشت برای چهره‌های مرتبط با درگیری‌های اخیر غزه است، از جمله بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم و یوآو گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی. نتانیاهو در شرایطی به حکم لاهه معترض است که بیش از ۳۵ هزار فلسطینی در جریان حملات زمینی و هوایی این رژیم از هفتم اکتبر به شهادت رسیده‌اند.

با درخواست دادستان، اکنون هیاتی از قضات دیوان کیفری بین‌المللی باید درباره درخواست کریم خان تصمیم‌گیری کنند. اگر حکم جلب برای نتانیاهو صادر شود، این نخستین باری است که دیوان کیفری بین‌المللی رهبر ارشد یکی از متحدان نزدیک آمریکا را هدف می‌گیرد.

کریم خان به شبکه خبری سی‌ان‌ان گفت، نتانیاهو و گالانت به کشتار در غزه، استفاده از گرسنگی و قحطی به‌عنوان یک ابزار جنگی، جلوگیری از ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه و هدف‌گیری عامدانه غیرنظامیان در جنگ متهم شده‌اند.


( ۲ )

نظر شما :