توقف در مذاکرات

رفح در یک قدمی فاجعه بشری

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ | ۰۸:۰۰ کد : ۲۰۲۶۰۲۰ اخبار اصلی خاورمیانه
رژیم صهیونیستی کماکان بدون توجه به تمام هشدارهای کشورهای منطقه‌ای و نهادها و سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری و حتی بدون در نظر گرفتن خط و نشان‌های متحدین استراتژیک خود کماکان، تجاوز به شهر رفح را در دستور کار دارد. این میزان از بی‌توجهی تل‌آویو اکنون به یکی از کانون‌های اختلافات و بحران در روابط با واشنگتن بدل شده است تا جایی که اخباری در خصوص تعلیق یا توقف موقت ارسال سلاح به رژیم صهیونیستی از زبان لوید آستین، وزیر دفاع و حتی خود جو بایدن رئیس جمهور آمریکا مطرح است. با این حال آژانس امداد و کار برای پناهندگان فلسطینی(آنروا) اعلام کرد که آوارگی اجباری با تشدید بمباران رفح توسط اسرائیل ادامه دارد و این نهاد ادامه داد که تا به اکنون حدود ۱۱۰ هزار نفر در میان شرایط وحشتناک زندگی در جستجوی مکانی امن از رفح فرار کردند. سازمان ملل متحد هم هشدار داده که در صورت نرسیدن سوخت ظرف ۲۴ ساعت، بیمارستان‌های نوار غزه کار خود را متوقف خواهند کرد.
رفح در یک قدمی فاجعه بشری

حسین فاطمی، روزنامه نگار

دیپلماسی ایرانی: رژیم صهیونیستی کماکان بدون توجه به تمام هشدارهای کشورهای منطقه‌ای و نهادها و سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشری و حتی بدون در نظر گرفتن خط و نشان‌های متحدین استراتژیک خود کماکان، تجاوز به شهر رفح را در دستور کار دارد. این میزان از بی‌توجهی تل‌آویو اکنون به یکی از کانون‌های اختلافات و بحران در روابط با واشنگتن بدل شده است تا جایی که اخباری در خصوص تعلیق یا توقف موقت ارسال سلاح به رژیم صهیونیستی از زبان لوید آستین، وزیر دفاع و حتی خود جو بایدن رئیس جمهور آمریکا مطرح است. با این حال آژانس امداد و کار برای پناهندگان فلسطینی(آنروا) اعلام کرد که آوارگی اجباری با تشدید بمباران رفح توسط اسرائیل ادامه دارد و این نهاد ادامه داد که تا به اکنون حدود ۱۱۰ هزار نفر در میان شرایط وحشتناک زندگی در جستجوی مکانی امن از رفح فرار کردند. سازمان ملل متحد هم هشدار داده که در صورت نرسیدن سوخت ظرف ۲۴ ساعت، بیمارستان‌های نوار غزه کار خود را متوقف خواهند کرد.

برنامه جهانی غذا نیز روز پنجشنبه هشدار داد که عملیات خود در غزه به دلیل کمبود مواد غذایی و دارویی متوقف خواهد شد و خاطرنشان کرد که این ذخایر در نوار غزه حداکثر برای ۳ روز کافی است. متیو هالینگزورث، مدیر این برنامه در فلسطین، در پستی در حساب کاربری خود در پلتفرم ایکس تاکید کرد که دسترسی به انبار اصلی «غذای جهانی» در شهر رفح دشوار شده است و تنها یک نانوایی هنوز در حال فعالیت است. همزمان هم ارتش رژیم صهیونیستی دیروز جمعه اعلام کرد که در عرض ۲۴ ساعت حدود ۴۰ هدف را در نوار غزه بمباران کرده است. این ارتش اشاره کرد به عملیات خود در منطقه زیتون در مرکز نوار غزه و سایر مناطق در شرق شهر رفح در جنوب این باریکه ادامه می‌دهد. ارتش اشغالگر در بیانیه‌ای افزود که جنگنده‌ها چندین نقطه را در رفح بمباران کردند که از جمله آنها برخی نقاط در گذرگاه کرم ابوسالم بوده است. ارتش اشغالگر مدعی است اهداف نظامی حماس را هدف قرار می‌دهد در حالیکه واقعیت نشان از کشتار غیرنظامیان در غزه دارد.

درباره آخرین رویدادهای رفح و غزه، گروه‌های مقاومت فلسطینی هم روز جمعه خود را با حملات سنگین به مواضع اشغالگران و خودروهای نظامی‌شان در رفح و دیگر نقاط غزه شروع کردند و خبرنگار الجزیره نیز گزارش داد که ارتش اشغالگر برای چهارمین روز به کنترل خود بر گذرگاه رفح ادامه می‌دهد و از ورود کمک‌ها به نوار غزه جلوگیری می‌کند. در نتیجه این مقاومت ها رسانه‌های عبری زبان از وقوع ۲ حادثه در رفح خبر دادند که طی آن چهار سرباز کشته و یک تن دیگر مجروح شد. ایسنا به نقل از رسانه‌های عبری زبان نوشت که، « ۲ حادثه شدید در رفح که یک خودروی «تایگر» روی بمب کار گذاشته شده، رفت و دیگری مورد اصابت موشک ضد زره قرار گرفت.» درباره تلفات ارتش اشغالگر نیز روزنامه عبری زبان «یسرائیل هیوم» دیروز جمعه نوشت که ۷۱۱ سرباز اسرائیلی در طول جنگ غزه کشته شده‌اند که ۶۳۷ تن آنها نیروی ارتش، ۶۸ تن نیروی پلیس و ۶ تن از نیروهای شاباک بوده‌اند.

-    توقف در مذاکرات 

تجاوز رژیم صهیونیستی به شهر رفح، نه تنها بحران انسانی و نظامی به دنبال داشته است بلکه در عرصه سیاسی و دیپلماتیک هم بر روند مذاکرات تبعات مخرب جدی گذاشته و به دنبالش، گفت وگوها بر سر تبادل اسرا و اجرای آتش بس به توقف کامل رسید. پیرو این نکته جنبش حماس بامداد دیروز جمعه طی بیانیه ای اعلام کرد که هیئت شرکت کننده در مذاکرات آتش‌بس غزه در قاهره، این شهر را به مقصد قطر ترک کرد. در بیانیه حماس آمده است که «هیئت مذاکره کننده، قاهره را به مقصد دوحه ترک کرد. چون اشغالگران عملا پیشنهاد میانجیگران را رد کردند و در چند موضوع اساسی به آن اعتراض کردند.» این بیانیه می‌افزاید که جنبش به این پیشنهاد پایبند است، بنابراین، اکنون توپ به طور کامل در زمین اشغالگران است.

در این راستا پیشتر عزت الرشق، یکی از اعضای دفتر سیاسی حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد که اشغال گذرگاه رفح توسط اسرائیل راه را بر میانجی‌ها بسته است. وی تاکید کرد که حماس به موضعش در مورد آتش‌بس پیشنهادی پایبند است. در این زمینه، کانال خبری قاهره نیز به نقل از یک منبع بلندپایه گزارش داد که هیئت‌های حماس و رژیم صهیونیستی شرکت کننده در مذاکرات قاهره در میانه تداوم اختلافات بر سر آتش‌بس در غزه و تبادل اسرا، مصر را ترک کردند. رادیو رژیم صهیونیستی همچنین روز پنج شنبه به نقل از یک مقام «سیاسی ارشد» اشغالگران گزارش داد که این رژیم در مورد پیشنهاد حماس ملاحظاتی ارائه کرده است. به گفته این مقام صهیونیست، «هیئت اسرائیلی در راه اراضی اشغالی است و مذاکرات ساعاتی پیش به دلیل ملاحظات اسرائیل در خصوص پیشنهاد حماس از طریق میانجی‌گران به پایان رسید.» این مقام ضمن تاکید بر این که مذاکرات متوقف شده است، افزود که اسرائیل طبق برنامه به عملیات نظامی خود در رفح و نوار غزه ادامه خواهد داد.

جالب تر اینجاست که همزمان با ادامه عملیات نظامی ارتش رژیم صهیونیستی در نوار غزه و تشدید بمباران محله‌های شرقی شهر رفح و رسیدن به مرکز و غرب این شهر، آمریکا روز پنجشنبه در ادامه راهکار دادن به معضل کنونی، تشکیل یک ساختار حکومتی جدید در غزه را جایگزین بهتری برای عملیات نظامی بزرگ در رفح دانست. جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرد که توافق آتش‌بس مورد بحث بین اسرائیل و حماس شامل تمام نوار غزه از جمله شهر رفح می‌شود. کربی به خبرنگاران گفت که «اگر بتوانیم به یک آتش‌بس موقت برسیم، این آتش‌بس شامل تمام نوار غزه از جمله رفح می‌شود.» به گفته کربی، «این موضع مذاکره کننده» ایالات متحده است.

کلید واژه ها: اسرائیل نتانیاهو نوار غزه حماس رفح


( ۵ )

نظر شما :