انگلیس قصد دارد برای اولین بار در خاک اوکراین نیرو مستقر کند

۰۹ مهر ۱۴۰۲ | ۱۲:۲۵ کد : ۲۰۲۲۱۴۷ سرخط اخبار

وزیر دفاع انگلیس گفت که با رهبران ارتش درباره یک برنامه آموزشی و «استقرار نیروهای انگلیسی در خاک اوکراین برای اولین بار» گفت‌وگو و رایزنی کرده است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، «گرنت شپس» وزیر دفاع انگلیس که چند روز گذشته در کی‌یف دیداری با ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین داشت، گفت: این پیشنهادی که مورد بحث‌ و گفت‌وگو قرار گرفته، وابستگی به پایگاه‌های انگلیس و سایر کشورهای عضو ناتو را کاهش خواهد داد.

طبق اطلاعیه وزارت دفاع انگلیس، برنامه آموزشی برای ارتش اوکراین که توسط ۱۰ کشور حمایت شده، مهارت‌هایی را به بیش از ۲۶ هزار و ۵۰۰ سرباز آموزش داده و قرار است بیش از ۳۰ هزار سرباز آموزش‌دیده را تا پایان سال جاری میلادی جذب کند.

شپس همچنین طی مصاحبه‌ای با «ساندی تلگراف» فاش کرد که در گفت‌وگو با زلنسکی به این مساله اشاره کرده که «نیروی دریایی چگونه می‌تواند به محافظت از کشتی‌های تجاری در برابر حملات روسیه در دریای سیاه کمک کند.»

وزیر دفاع انگلیس پس از آنکه ژنرال پاتریک سندرز، رئیس ستاد کل ارتش بریتانیا و دیگر پرسنل‌های ارشد را مطلع کرد، گفت: من در نهایت امروز راجع‌ به نزدیک‌تر کردن آموزش‌ها و در واقع برگزاری آن‌ها در خاک اوکراین گفت‌وگو کردم. به ویژه در غرب کشور فکر می‌کنم فرصتی است تا چیزهای بیشتری به داخل کشور بیاوریم؛ مثلا نه صرفا بحث آموزش بلکه می‌توانیم شاهد تاسیس شرکت دفاعی بریتانیا (BAE) در خاک اوکراین باشیم.

وی افزود: من مشتاقم ببینم که سایر شرکت‌های انگلیسی همین کار را انجام می‌دهند و با این اقدام فکر می‌کنم شاهد آموزش‌های بیشتر و تولیدات در داخل اوکراین باشیم.

گرنت شپس همچنین با بیان اینکه انگلیس در حال آماده‌سازی برای کمک به اوکراین جهت «مقابله با ارتش روسیه» است، تاکید کرد: من فکر می‌کنم مکان‌های زیادی وجود دارند که بریتانیا می‌تواند در آن قسمت‌ها به اوکراین کمک کند. من در این خصوص نیز با زلنسکی گفت‌وگو کرده‌ام.

انگلیس در سال ۲۰۲۲ مبلغ ۲.۳ میلیارد پوند کمک نظامی به اوکراین ارسال کرد و ریشی سوناک، نخست‌وزیر انگلیس وعده داد که اقدام مشابهی را در سال ۲۰۲۳ برای اوکراین انجام دهد.


( ۲ )

نظر شما :