قطر خواستار پیوستن رژیم صهیونیستی به معاهده منع تسلیحات هسته‌ای شد

۰۸ مهر ۱۴۰۲ | ۱۲:۲۶ کد : ۲۰۲۲۱۱۸ سرخط اخبار

قطر خواستار تشدید تلاش‌های بین‌المللی برای پیوستن رژیم صهیونیستی به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای به عنوان دولت غیرهسته‌ای شد و اینکه همه تأسیسات هسته‌ای این رژیم مشمول تضمین‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بشوند.

به گزارش ایسنا، به نقل از «الخلیج آنلاین» این موضوع در بیانیه‌ای از سوی قطر پیش از کنفرانس سالانه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که هم اکنون در وین در حال برگزاری است، آمده است.

عبدالعزیز سالمین الجابری، رئیس کمیته ملی کنترل تسلیحات قطر گفت: قطعنامه‌هایی از ۵۰ سال پیش از جمله قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل مصوب سال ۱۹۷۴ ، قطعنامه ۴۸۷ شورای امنیت سال ۱۹۸۱ و قطعنامه ۶۸۷ سال ۱۹۹۱ و قطعنامه‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کنفرانس پیمان عدم انتشار تسلیحات هسته‌ای خاورمیانه برای سال ۱۹۹۵ بر این درخواست تاکید دارند.

به نقل از میدل ایست نیوز، قطر از جامعه جهانی خواست تا برای اصلاح مسیر و انجام اقدامات واقعی که به پیشرفت در جهت اجرای قطعنامه‌ها منجرمی‌شود، مسؤولیت ویژه‌ای را به عنوان اعضای دائمی شورای امنیت بر عهده بگیرند.

این کشور معتقد است که پیوستن رژیم صهیونیستی به پیمان عدم اشاعه تسلیحات هسته‌ای و قرار دادن تمام امکانات هسته‌ای خود تحت سیستم تضمین‌های جامع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، شرط اصلی برای ایجاد یک منطقه بدون سلاح‌های هسته‌ای در خاورمیانه است.


نظر شما :