آمریکا وزیر خارجه سابق و ۲ شرکت سودانی را تحریم کرد

۰۷ مهر ۱۴۰۲ | ۱۱:۳۳ کد : ۲۰۲۲۰۹۲ سرخط اخبار

آمریکا وزیر خارجه سابق سودان و دو شرکت سودانی و روسی را به اتهام تشدید بی ثباتی در سودان تحریم کرد.

به گزارش ایسنا، روزنامه رای الیوم نوشت، وزارت خزانه داری آمریکا در دور جدید تحریم های خود پس از بروز درگیری داخلی میان ارتش و نیروهای واکنش سریع سودان بر سر طرح انتقال سیاسی و ادغام نیروهای واکنش سریع در ارتش، علی کرتی، وزیر خارجه دولت عمر البشیر و دبیرکل جنبش اسلامی سودان و نیز یک شرکت متعلق به این مقام سابق سودانی و یک شرکت نظامی به نام «آویا ترید ال‌ال‌سی» در روسیه را تحریم کرد.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای مدعی شد، علی کرتی و دیگر مقامات رژیم البشیر، مانع تلاش‌ها برای دستیابی به آتش‌بس میان ارتش و نیروهای واکنش سریع و از سرگیری گذار به دموکراسی در سودان می‌شوند.

بر اساس گفته وزارت خزانه داری آمریکا، علی کرتی پس از سرنگونی عمر البشیر رهبری تلاش‌ها برای تضعیف دولت پیشین غیرنظامیان و از مسیر خارج کردن روند توافق موسوم به توافقنامه سیاسی چارچوبی را بر عهده داشته است.

بر اساس بیانیه این وزارتخانه تحریم‌ها به دلیل نقش آن‌ها در تضعیف صلح، امنیت و ثبات سودان انجام شده است.

در همین راستا، برایان نلسون، معاون وزیر خزانه داری در امور تروریسم و اطلاعات مالی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: اقدام امروز کسانی را پاسخگو خواهد کرد که تلاش‌ها برای یافتن راه حلی صلح آمیز و دموکراتیک در سودان را تضعیف کردند.

از ۱۵ آوریل، درگیری‌های خشونت آمیز و گسترده بین نیروهای ارتش سودان و نیروهای واکنش سریع در مناطق مختلف در سراسر سودان ادامه یافته است، زیرا هر دو طرف در تلاش برای کنترل مقرهای حیاتی از جمله کاخ ریاست جمهوری، مقر فرماندهی کل، نیروهای مسلح و تعدادی فرودگاه نظامی و غیرنظامی هستند.

دو طرف درگیر چندین بار بر سر آتش بس توافق کردند، اما به آن پایبند نبودند.


نظر شما :