لزوم توجه به حوزه پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در موضوع تکنولوژی هسته‌ای

۰۵ تیر ۱۴۰۱ | ۱۳:۰۹ کد : ۲۰۱۲۸۱۸ سرخط اخبار

نماینده مردم مشکین شهر در مجلس شورای اسلامی بر لزوم توجه به پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای در بحث تکنولوژی هسته ای تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، محمود عباس زاده مشکینی در نطق میان دستور خود در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری این مجلس را انقلابی خطاب فرمودند و در سخنرانی امسال به این انقلابی بودن مجلس تاکید کردند، گفت: این انقلابی بودن مستلزم تحقق اراده انقلابی و اتخاذ تصمیمات انقلابی در دو بعد سیاست خارجی و داخلی است. برای تحقق استراتژی جمهوری اسلامی ایران که دولت هم بر آن تاکید می کند، انقلابی بودن ایجاب می کند ما برای تحقق اراده نظام جمهوری اسلامی ایران به تغییر و اصلاح ساختاری در دستگاه دیپلماسی خارجی با اقتدار و شجاعت دست بزنیم.

وی افزود: بنده ۲۴ مورد از مواردی که نیاز به اصلاح ساختاری دارد احصاء کردم و به وزیر امور خارجه تقدیم خواهم کرد. یکی از مهمترین آنها این است که ما هنوز بعد از ۴۰ و اندی سال از انقلاب اسلامی، تعریف دقیق و مورد توافقی از منافع ملی کشور به دست نیاورده و ارائه نکرده ایم تا سیاست های تعاملی کشور با کشورهای خارجی بر همین اساس تنظیم شود. ساختار تصمیم سازی در وزارت خارجه هنوز نتوانسته است از مزیت های قدرت های نرم و ژئوپلیتیک جمهوری اسلامی ایران به صورت شایسته استفاده کند.

عباس زاده خاطرنشان کرد: در بحث تکنولوژی هسته ای لزوم توجه به پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای مطرح است. اگر در مذاکرات فرصتی می گیریم که در بخش تحقیقات، فضایی برای پیشبرد تکنولوژی هسته ای داشته باشیم این از توجه به پژوهشگاه علوم و فنون هسته ای شروع می شود. اما در بعد سیاست داخلی علت اجرای نادرست سیاست های اقتصادی و شکست کشورها در نیل به توسعه در یک کلام نهفته است و آن هم دوراهی سیاستمدار. دوراهی منافع شخصی و گروهی و ماندن در قدرت و راه دیگر حفظ کارآیی است. این پاشنه آشیل ما است. مساله اقتصادی همه کشورهای در حال توسعه عدم تلاش و شکست در مهار الیگارشی است. از اینجا باید شروع کنیم، انقلابی گری با محافظه کاری نمی خواند. امروز نیاز داریم از ظرفیت مردم، اقوام و قانون اساسی استفاده کنیم.

نماینده مردم مشکین شهر در مورد مشکلات استان اردبیل و حوزه انتخابیه اش گفت: در استان اردبیل بخش رضی محرومترین بخش کشور است که در سه سال گذشته جمعیت آن از ۵۰ هزار نفر به ۱۳ هزار نفر کاهش یافته است. همچنین بحث مناطق آزاد در استان ما گرفتار تعارض منافع شده است. یا این ۱۳ هزار نفر را باید ببریم کنار رفاه بگذاریم یا رفاه را باید در کنار آنها بیاوریم. چرا سیاست در مناطق آزاد ترجیح مناطق محروم کشور نیست.

وی همچنین خواستار عدم تبعیض در انجام پروژه های راه سازی حوزه انتخابیه اش شد و از رئیس سازمان برنامه و بودجه خواست که از تمرکززدایی بپرهیزند.


( ۱ )

نظر شما :