دو طرف زور و بازو نشان می دهند

رقص ایران و اسرائیل روی طناب جنگ

۳۰ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۸:۰۰ کد : ۲۰۱۲۶۶۷ اخبار اصلی پرونده هسته ای
سرتیپ کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران از آمادگی برای با خاک یکسان کردن تل آویو و حیفا در صورتی که اسرائیل مرتکب اشتباه در خصوص ایران شود سخن گفت. همچنین ایران تلویحا به استفاده از برگه های حساس مثل افزایش غنی سازی اورانیوم تا ۹۰ درصد و غیرفعال کردن دوربین های نظارتی آژانس انرژی اتمی در واکنش به قطعنامه شورای حکام علیه ایران اشاره کرده است.
رقص ایران و اسرائیل روی طناب جنگ

نویسنده: سناء الجاک

دیپلماسی ایرانی: طی روزهای اخیر حوادثی روی داده که نشان دهنده وقوع تحولاتی جدی در منطقه خاورمیانه است از جمله این که اسرائیل به صراحت اعلام کرد فرودگاه دمشق را بمباران کرده است تا به ادعای آن مانع قاچاق سامانه های حساس از ایران به حزب الله لبنان شود. رویداد دیگر این بود که دستگاه های امنیتی اسرائیل ادعا کردند که توانستند حمله ایران به اهداف اسرائیلی در خاک ترکیه را در ماه مه خنثی کنند. همچنین شاهد تندتر شدن لحن تهدیدات اسرائیل علیه لبنان مثل اعلام تعیین اهدافی که اسرائیل در صورت جنگ با لبنان منهدم خواهد کرد، بودیم.

ایران نیز تهدید را با تهدید پاسخ می دهد که این کار به طور مستقیم یا از طریق متحدانش در منطقه صورت می گیرد. سرتیپ کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران از آمادگی برای با خاک یکسان کردن تل آویو و حیفا در صورتی که اسرائیل مرتکب اشتباه در خصوص ایران شود سخن گفت. همچنین ایران تلویحا به استفاده از برگه های حساس مثل افزایش غنی سازی اورانیوم تا 90 درصد و غیرفعال کردن دوربین های نظارتی آژانس انرژی اتمی در واکنش به قطعنامه شورای حکام علیه ایران اشاره کرده است. سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان نیز از روی میز بودن گزینه های نظامی سخن گفت و اسرائیل را از آغاز استخراج گاز از مناطق مورد مناقشه در مدیترانه برحذر داشت. این هشدار نصرالله در شرایط حساس کنونی مذاکرات ایران و آمریکا، تامین کننده منافع ایران است.

شواهد نشان می دهد پرونده ترسیم مرزهای دریایی بین اسرائیل و لبنان، به برگه ای در دست ایران در مذاکرات وین با آمریکایی ها تبدیل شده است. اسرائیل نیز از این برگه برای فشار بر آمریکا استفاده می کند تا مانع مدارا کردن این کشور با ایران با هدف به نتیجه رساندن توافق هسته ای شود.

تاکید باربارا لیف، دستیار وزیر امور خارجه آمریکا بر این که هنوز هیچ تصمیمی برای انتقال گاز و برق به لبنان از طریق سوریه اتخاذ نشده است نشان می دهد آمریکا و اسرائیل با مطرح کردن احتمال فروپاشی کامل بخش انرژی لبنان تلاش می کنند این کشور را برای بازگشت به میز مذاکره بر سر ترسیم مرزهای دریایی زیر فشار قرار دهند. آمریکا و اسرائیل به این ترتیب از اهرم لبنان که تحت سیطره ایران است برای فشار بر تهران نیز بهره برداری می کنند. قطعا ایران در برابر این بازی دست بسته نخواهد نشست و وقت را هدر نخواهد داد و میدان را برای کسانی که درباره پرونده هسته ای با ایران مذاکره می کند خالی نخواهد کرد تا برگه لبنان را از دستش خارج کنند.

ممکن است جدال بین ایران و اسرائیل صرفا برای قدرت نمایی باشد. اسرائیل به دنبال استخراج نفت و گاز و فروش آن به اروپا در فصل زمستان است و ایران نیز احیای توافق هسته ای و لغو تحریم ها و بهبود اوضاع بحرانی داخلی را که با اعتراضات مردمی همراه شده است، مدنظر دارد. اما این احتمال هم وجود دارد که رقص ایران و اسرائیل از کنترل خارج شود و بین دو طرف رویارویی نظامی صورت گیرد که در آن ایران از لبنان و دیگر کشورهایی که در آنها نفوذ دارد استفاده خواهد کرد.

منبع: اسکای نیوز/ تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: ایران جمهوری اسلامی ایران اسرائیل ایران و اسرائیل جنگ ایران و اسرائیل حمله اسرائیل به ایران لبنان حزب الله لبنان ایران و لبنان و اسرائیل


( ۲۳ )

نظر شما :