کشورهای همسایه هم شنیدند

پیام موشک های شلیک شده ایران به اربیل عراق

۱۰ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۰:۰۰ کد : ۲۰۱۰۸۵۰ اخبار اصلی خاورمیانه
این رویداد می تواند جنگ پشت پرده و پنهان بین ایران و اسرائیل را وارد مرحله جدیدی کند ولی هنوز دو طرف وارد رویارویی مستقیم نشده اند.
پیام موشک های شلیک شده ایران به اربیل عراق

نویسنده: عمر هواش 

دیپلماسی ایرانی: برای نخستین بار تهران به طور رسمی و با صدای بلند که هیچ تردیدی باقی نمی گذارد اعلام کرد به یک هدف اسرائیلی حمله کرده است. این رویداد می تواند جنگ پشت پرده و پنهان بین ایران و اسرائیل را وارد مرحله جدیدی کند ولی هنوز دو طرف وارد رویارویی مستقیم نشده اند.

ایران و اسرائیل طی چند دهه اخیر وارد جنگ پنهان با یکدیگر در منطقه شده اند که این جنگ در دو سال اخیر شدت بیشتری پیدا کرده است. این جنگ با تاسیس حزب الله به عنوان قدرتی نظامی در جنوب لبنان آغاز شد و با حمایت ایران از گروه های مقاومت فلسطینی ادامه یافت و در مرحله بعد کار به هدف قرار دادن تاسیسات هسته ای ایران و ترور دانشمندان هسته ای این کشور به شیوه های مختلف رسید. همواره ایران انگشت اتهام را به سوی اسرائیل دراز می کرد بدون آن که اسرائیل مسئولیت هیچ عملیاتی را بجز حمله به مواضعی در خاک سوریه برعهده بگیرد. جنگ سایبری و حملات متقابل به کشتی ها بدون آن که کسی مسئولیت آن را بر عهده بگیرد از دیگر جنبه های جنگ پنهان بین ایران و اسرائیل بوده است.

اما این بار جنگ بین دوطرف وارد فاز جدیدی شد به طوری که سپاه پاسداران انقلاب اعلام کرد یک مرکز جاسوسی و دسیسه چینی اسرائیل علیه ایران را هدف قرار داده است. برخی اطلاعات منتشر شده در رسانه های نزدیک به تهران حاکی است این حمله پاسخی به حمله ماه گذشته هواپیماهای اسرائیلی از مبدأ اربیل به یک مرکز ساخت پهپاد در شهر کرمانشاه بوده است.

حمله ایران به «مرکز اسرائیلی» در اربیل علاوه بر این که آغازگر مرحله جدیدی از عملیات متقابل است، پیام هایی هم با خود دارد. ایران با هدف قرار دادن منطقه ای در کردستان عراق قصد دارد به کشورهای همسایه گوشزد کند که صدای این حملات را بشنوند. تهران همواره از عادی سازی روابط امارات و بحرین با اسرائیل انتقاد کرده است و اکنون می خواهد به آنان هشدار دهد اگر روزی به نقطه آغاز عملیات علیه امنیت ملی ایران تبدیل شوند، به میدان نبرد تبدیل خواهند شد. در این خصوص اشاره های قبلی ایران به وجود یک مرکز جاسوسی موساد در دبی را نباید نادیده گرفت.

ایران که قبلا نیز پایگاه های داعش را در پاسخ به حمله به یک رژه نظامی در اهواز و پایگاه عین الاسد را در پاسخ به ترور ژنرال قاسم سلیمانی هدف حملات موشکی قرار داده بود، با حمله به اربیل بار دیگر تاکید کرد حملات موشکی بخشی از ابزارهای قدرت ایران است که اگر دفاع از امنیت ملی ایجاب کند، از آن استفاده خواهد کرد.

ایران مشکلات اقتصادی خود را که از تحریم های آمریکا ناشی شده است پنهان نمی کند و از طرفی، دیگر به اروپا و آمریکا در مذاکرات هسته ای اعتماد ندارد به همین علت با توجه به سیطره محافظه کاران بر مراکز قدرت، سخت گیرانه تر رفتار می کند. تجربه سال های گذشته نشان داده که بن بست در مذاکرات هسته ای به معنای تشدید تنش در منطقه است و به نظر می رسد عراق هنوز هم میدان این تنش آفرینی است.

اگر بپذیریم ایران با هدف قرار دادن یک مرکز اسرائیلی در اربیل، انتقام حمله به تاسیسات ساخت پهپاد را در کرمانشاه گرفته است، باید منتظر حمله دیگری در روزها یا هفته ها یا ماه های آینده باشیم چرا که سپاه پاسداران قول داده است انتقام کشته شدن دو تن از افسرانش را که در حمله هوایی هفته گذشته اسرائیل به حومه دمشق کشته شدند، خواهد گرفت. مکان و ماهیت و حجم پاسخ ایران - در صورتی که عملی شود - احتمالا نشان خواهد داد جنگ بین ایران و اسرائیل تا چه میزان علنی و رو در رو شده است. جنگ رو در رو و علنی قطعا خطرناکتر است و تصمیم گیرندگان در تهران باید پیش از آن، مسائل بسیاری را سبک و سنگین کنند.

منبع: عربی 21/ تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: ایران و اسرائیل حمله موشکی ایران اقلیم کردستان عراق ایران و امارات اربیل ایران و عراق


( ۲۵ )

نظر شما :

میر علی هندینژاد اصل ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۰:۴۰
محتوای اصلی پیام به سران منطقه اقلیم بود که : ایران نخواهد گذاشت بارزانی گاز ونفت شمال عراق را از طریق ترکیه صادر کند، واگر چنین کاری انجام شود با موشکهای ایران روبرو خواهد شد.
علی ۱۰ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۲:۳۶
اسراییل مستقیما به خاک ایران حمله کرده حتی اگه در اربیل مرکز صهیونیستی مستقر باشه حمله به اونجا نمی تونه جواب درستی به اسراییل باشه که مستقیم خاک ایران روهدف گرفته حیفا باید با خاک یکسان بشه
حسین ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ | ۱۳:۱۴
سلام