چشم انداز پررنگ «ایتالِگزیت» پس از «برگزیت»

ایتالیا از اتحادیه اروپا جدا می شود؟ ​​​​/ناامیدی شدید ایتالیایی ها از اتحادیه پس از شیوع ویروس کرونا

۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۰۸:۰۰ کد : ۱۹۹۰۹۲۸ اخبار اصلی اروپا
پس از برگزیت و اوج گیری پوپولیست ها در ایتالیا، احتمال جدایی این کشور از اتحادیه اروپا بارها مطرح شده، اما اتفاق نیفتاده است. با این حال، نتایج جدیدترین نظرسنجی ها حاکی از آن است که «ایتالِگزیت» در میانه بحران ویروس کرونا به یک احتمال پررنگ تبدیل شده است.
ایتالیا از اتحادیه اروپا جدا می شود؟ ​​​​/ناامیدی شدید ایتالیایی ها از اتحادیه پس از شیوع ویروس کرونا

نویسنده: مایکل لُرد

دیپلماسی ایرانی: در حالی که بروکسل به شدت درگیر مناظرات داغ بر سر کمک های مالی به کشورهای آسیب دیده در نتیجه بیماری همه گیر «کووید-19» است، احساسات ضد اتحادیه اروپا در بسیاری از کشورهای عضو اوج گرفته است. این مساله به ویژه در رابطه با ایتالیا مشهود است که از زمان بحران مالی 2008 با مشکلات گسترده اقتصادی دست و پنجه نرم می کند و در ماه های اخیر هم در میان کشورهای اروپایی، بیشترین آسیب را در پی شیوع بیماری کرونا متحمل شده است.

بلژیک، فرانسه، یونان، ایرلند، ایتالیا، لوکزامبورگ، پرتغال، اسلوونی و اسپانیا همگی انتشار «اوراق بهادار کرونا» را خواستار هستند که به موجب آن، بدهی در میان همه کشورهای عضو بلوک اروپایی تقسیم شود. اما چهار کشور اتریش، فنلاند، آلمان و هلند موسوم به «چهار مقتصد» این پیشنهاد را رد کرده و فعال سازی ساز و کار ثبات اروپایی را خواستار شده اند که به کشورهای عضو این امکان را می دهد تا وام هایی را به شکل خرید اوراق قرضه از بانک مرکزی اروپا دریافت کنند.

در هیچ کجای اروپا میزان نومیدی از رویکرد کلی بلوک به اندازه ایتالیا نبوده است. نتایج جدیدترین نظرسنجی ها در این کشور نشان می دهد که ایتالیایی ها از «اقدامات ناکافی بلوک در واکنش به بحران بیماری همه گیر» نومید و ناراضی هستند. طبق نظرسنجی صورت گرفته در اوایل ماه جاری توسط موسسه «تِکنی» که نتایج آن توسط «اکسپرس» گزارش شد، 49 درصد از مردم ایتالیا طرفدار ترک اتحادیه اروپا و منطقه یورو هستند. این نتیجه نشان دهنده افزایشی 20 درصدی نسبت به 18 ماه پیش است که آخرین نظرسنجی درباره جدایی از بلوک اروپایی انجام شد.

نتایج یکی دیگر از بررسی های اخیر که توسط «ترمومِترو» صورت گرفته، نیز نشان می دهد که حدود 40 درصد از ایتالیایی ها خروج از اتحادیه اروپا و منطقه یورو را خواستار هستند. این مساله دقت و اعتبار نظرسنجی انجام شده توسط «تکنی» را تایید می کند.

همانطور که در نظرسنجی تِکنی ثبت شده، تنها 40.9 درصد از پاسخ دهندگان می خواهند ایتالیا در بلوک اروپایی بماند. 10 درصد دیگر شرکت کنندگان هم یا خواستار این بودند که ایتالیا فقط منطقه یورو را ترک کند یا در برخی موارد می خواستند ایتالیا در منطقه یورو بماند، اما اتحادیه اروپا را ترک کند. این آمار و ارقام حاکی از آن است که اگر ایتالیا همین امروز درباره ماندن در اتحادیه اروپا یا خروج از این بلوک همه پرسی برگزار کند، قطعا طرفداران اروپا در این همه پرسی شکست می خورند.

آنتونیو ماریا رینالدی، از اعضای مجلس نمایندگان «لِگا» و کارشناس اقتصادی، هفته گذشته گفت که آلمان با پیشبرد «یک برنامه اهریمنی» هلند را برای رد کردن تدابیر اوراق بهادار کرونا تحت فشار گذاشته، در حالی که در واقعیت این خود آلمان است که می خواهد این تدابیر اجرایی نشوند.

منبع: صدای اروپا / تحریریه دیپلماسی ایرانی 34

کلید واژه ها: کرونا ویروس کرونا شیوع کرونا در اروپا بحران مالی اروپا اتحادیه اروپا برگزیت خروج ایتالیا از اتحادیه اروپا


( ۴ )

نظر شما :