وزارت خارجه روسیه: هنوز شانس حفظ برجام وجود دارد

۲۱ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۵:۱۳ کد : ۱۹۸۹۴۵۷ سرخط اخبار

وزارت امورخارجه روسیه تاکید کرد که اگرچه برجام در آستانه فروپاشی است اما هنوز شانس حفظ این توافق وجود دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اینترفکس، وزارت امورخارجه روسیه امروز (دوشنبه) در بیانیه‌ای تاکید کرد که هنوز شانس حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) وجود دارد.

وزارت امورخارجه روسیه در ادامه تصریح کرد: برجام در آستانه فروپاشی قرار دارد اما هنوز از نقطه‌ای که غیر قابل بازگشت باشد، عبور نکرده است.

همچنین کاظم جلالی سفیر ایران در مسکو در جمع خبرنگاران روسی به مناسبت چهل و یکمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی تاکید کرد که تهران قصد خروج از برجام را ندارد.

وی اظهار داشت: ایران نمی‌خواهد از برجام خارج شود و تمام گام‌های ایران در راستای کاهش تعهداتش در این توافق قابل بازگشت است.

جلالی در ادامه هشدار داد که اگر از موضع قدرت با ایران صحبت شود، ممکن است از معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان‌پی‌تی) خارج شود.

به گزارش ایسنا، دولت آمریکا سال گذشته با زیر پا گذاشتن تعهدات خود در برجام به‌طور یک‌جانبه از این توافق خارج شد و سپس تحریم‌ها علیه ایران را بازگرداند.

جمهوری اسلامی ایران نیز پس از گذشت یک سال از اقدام غیر قانونی آمریکا و در پاسخ به بدعهدی طرف‌های اروپایی برای عمل به تعهداتشان و جبران تحریم‌های واشنگتن، مطابق با متن برجام  اجرای تعهدات هسته‌ای خود را به صورت گام به گام کاهش داد و اکنون محدودیت‌های خود در رابطه با غنی‌سازی اورانیوم و تولید آب سنگین را کنار گذاشته است.

مقامات کشورمان بارها تاکید کرده‌اند که گام‌های ایران قابل بازگشت است به شرط آنکه طرف‌های دیگر توافق به تعهداتشان عمل کنند و برای بهره‌مندی ایران از منافع اقتصادی برجام اقدامی عملی و موثر انجام دهند.

کلید واژه ها: برجام روسیه


( ۱ )

نظر شما :