عباس عبدی: منطق نظام بین‌الملل فقط قدرت است

۳۰ دی ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۲ کد : ۱۹۸۸۹۶۹ سرخط اخبار

فعال سیاسی اصلاح‌طلب با اشاره به اینکه قبول دارد که منطق نظام بین‌الملل فقط قدرت است، گفت: حداقل سه بار نوشتم اعتماد به آمریکا اساساً بی‌معنی است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، عباس عبدی فعال سیاسی اصلاح‌طلب در برنامه بدون توقف شبکه سوم سیمای جمهوری اسلامی ایران، درباره نظرات مقام معظم رهبری در قبال مذاکرات برجام گفت: مقام معظم رهبری نهایتا تحت تأثیر نیروهایی که در عرصه عمومی هستند تصمیم می‌گیرد و دست هر کسی در این خصوص باز نیست، اما نهایت این است که تصمیم با رهبری است. 

وی ادامه داد: اما برجام سه سطح دارد، راهبردی، تکنیکال و قدرت، در سطح راهبردی، این یک تصمیم راهبردی بوده که در کشور گرفته شده فارغ از اینکه جزئیاتش چیست و مهمترین اصل در این خصوص پذیرش نظام بین‌الملل است، چون تا قبل از آن می‌گفتیم قطعنامه‌های شورای امنیت کاغذ پاره است بعد دیدیم خیلی هم کاغذ پاره نیست و ترتیب کشور را می‌دهد، بعد گفتیم تحریم‌ها خیلی هم خوب است بعد دیدیدم حساب مملکت را هم می‌رسد.

این پژوهشگر سیاسی همچنین عنوان کرد: برجام بنیادش به لحاظ راهبردی این است که ما می‌خواهیم در این نظام بین‌الملل کار کنیم البته این به آن معنا نیست که ما می‌رویم تحت امر نظام بین‌الملل، ما تا قبل از آن نظام بین‌الملل را نپذیرفته بودیم و دلیل روشنش این است که چندین قطعنامه با 15 رأی علیه ایران در شورای امنیت تصویب می‌شود.

عبدی با اشاره به اینکه قبول دارد که منطق نظام بین‌الملل فقط قدرت است و هیچ منطقی در آن نیست، اظهار کرد: آنجا بود که گفتیم نمی‌توانیم با این قطعنامه و تحریم‌ها سر کنیم بنابراین می‌پذیریم، اما نظام بین‌الملل هم قبول کرد که ما را بپذیرد. تا این زمان ایالت متحده غنی‌سازی را برای هیچ کشور دیگری به رسمیت نشناخته جز ایران، این اتفاقات که بعد از آن افتاده جدا کنید.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: دوم بحث قدرت است، شما دور میز می‌نشینید و برحسب قدرت‌تان حرف می‌زنید، این پایه توافق و برجام و بقای آن بر اساس قدرت است، من حداقل سه بار نوشتم اعتماد به آمریکا اساسا بی‌معنی است، نه به آمریکا، نه روسیه و نه به هیچ کشور دیگری شما نمی‌توانید اعتماد کنید، اعتماد فقط به قدرت‌تان است، آن چیزی که ضمانت می‌کند برجام انجام شود یا نه قدرت شماست، اگر قدرت داشتید انجام می‌شود اگر نداشتید طرف میزند زیرش. 

عبدی با تأکید بر اینکه سومین بُعد برجام تکنیکال است، توضیح داد: در بحث تکنیکال برجام مسؤلیت‌ها متوجه دولت است، اما در دو مورد دیگر مسائل مطلقا در سطوح این افراد نیست و مربوط به سطوح بالاتر است، اگر کسانی می‌خواهند به برجام ایراد بگیرند آن دو تای اولی مربوط به نظام است. اما مهمترین دستاورد برجام این بود که ایران وارد فاز جدیدی از نظام بین‌الملل شد، اما بلافاصله از آن عقب‌نشینی کرد.

وی در خصوص مزایای حزبی بودن مجلس گفت: ما وقتی در حزبی عضو می‌شویم معنی آن این نیست که تمامی عقائدش را می‌پذیریم بلکه معنی آن این است که روی یک چیزی تفاهم می‌کنیم که اشتراکات‌مان بیشتر است، در ایران سیستم سیاسی ایران چنین چیزی را نپذیرفته، وقتی که مجلس حزبی می‌شود نامزدها را احزاب معرفی می‌کنند دیگر دبیرکل‌های‌شان که رد صلاحیت نمی‌شوند. 

عبدی همچنین با اشاره به موضوع مسؤلیت‌پذیری احزاب گفت: اما مسؤلیت‌پذیری در نظام مبتنی بر رأی به این معنی است که وقتی که کاری را پذیرفتی انجام دهی و ندادی دفعه بعد دیگر به تو رأی نمی‌دهند، حذفت می‌کنند، اما در مجلس غیر حزبی این کار را هم نمی‌توانی بکنی چون هیچ کس نمی‌تواند یقه نماینده را بگیرد اما می‌تواند یقه حزب به اضافه یک را بگیرد. 

وی همچنین به موضوع مطرح شده درباره پول‌های کثیف در مجلس اشاره کرد و گفت: در مورد پول‌های کثیف، ما با یک سیستم طرفیم یعنی فقط این مجلس نیست که می‌تواند این کار را انجام دهد شما سه رکن دیگر دارید، پول کثیف فقط این نیست که دستگاه قضا برود آن را کشف کند، این روزنامه‌نگار است که باید برود گریبان این افراد را بگیرد، رسانه ملی باید آزاد باشد، دستگاه قضا باید استقلال داشته باشد، شفافیت داشته باشد و مجموع این ارکان باید در این خصوص عمل کنند.

برجام جوسازی در سطح بین‌الملل بود

عباس سلیمی نمین نیز در ادامه برنامه در خصوص این بحث که ما با برجام وارد نظام بین‌الملل شدیم موضع‌گیری کرد و گفت: یعنی اینکه قبل از آن رابطه منقطعی داشتیم؟ قبل از آن با شورای حکام کار کردیم و بر اساس نظرات آنها اجازه دادیم بازدید انجام دهند، در واقع ایران ضمن اینکه نظام بین‌الملل را نظام عادلانه‌ای ندانسته و زور محور می‌داند در عین حال با نظام بین‌الملل کار می‌کند، این نیست که بر اساس فشارها و قطعنامه‌ها مجبور شدیم نظام بین‌الملل را به رسمیت بشناسیم.

وی ادامه داد: آن چیزی که در خصوص برجام اتفاق افتاد این بود که یک جوسازی در سطح بین‌الملل کرده بودند که این‌ها انحراف به سمت هسته‌ای دارند و ما برای اینکه بتوانیم این اجماع را علیه خودمان برداریم وارد این وادی شدیم که با آمریکا هم صحبت کنیم. البته برجام ایرادات را نفی نمی‌کند اگر ما تعهداتی که از آمریکایی‌ها و غربی‌ها می‌گرفتیم بالاتر بود قطعا هزینه‌ای که آمریکائی‌ها برای نقض برجام پرداخت می‌کردند بالاتر می‌رفت چرا نگرفتیم به دلیل ضعف‌هایی بود که در نگاه دولت وجود داشت.

این تحلیلگر مسائل سیاسی اضافه کرد: امروز آمریکائی‌ها برای اینکه بتوانند افکار عمومی را قانع کنند دچار استیصال هستند و جمهوری اسلامی در این استیصال  نقش اساسی دارد. امروز حتی کشورهایی که با فشار غیر منطقی آمریکا در را به روی ما می‌بندند خودشان قبول دارند که استقلال‌شان را زیر پا می‌گذارند و ادامه این روند تا پایان ممکن نیست چون توده‌های جوامع این را نمی‌پذیرند و اگر ما مقاومت کنیم این روند که شخصیت کشورها را له می‌کند مقاومت‌هایی را به وجود می‌آورد.

سلیمی نمین با تأکید بر اینکه برخلاف برخی که برجام را نمی‌پذیرند می‌گوید برجام یک افتضاح سیاسی برای آمریکا بود، تصریح کرد: اگر دولت آقای روحانی ساده‌اندیشی نمی‌کرد و غرب‌باوری نداشت و مستحکم‌تر این توافقنامه را امضا می‌کرد هزینه آمریکائی‌ها و افتضاحی که از لحاظ اعتباری برای آمریکائی‌ها در سطح جهان به بار می‌آمد خیلی بالاتر بود اما در این حد هم تأثیر زیادی داشته است.

هیچ کشوری در دنیا قابل اعتماد نیست

در پایان عبدی با موضع‌گیری در خصوص این موضوع که با برجام متوجه شدیم آمریکا قابل اعتماد نیست، گفت: چرا باید میلیاردها پول خرج کنیم که یک امر بدیهی را ملت بفهمد؟ هیچ کشوری در دنیا قابل اعتماد نیست. حالا فکر می‌کنید نظرات مردم برای اینکه با آمریکا سازش کنیم منفی‌تر است یقینا مثبت‌تر است، به خاطر اینکه مردم قدرت را می‌فهمند اما می‌خواهند مسئله‌شان حل شود. مسئله دیگر این است که بودن در آژانس به این معنی نیست که در نظام بین‌الملل هستیم، مهمترین دستاورد برجام این است که نظام بین‌الملل ایران را پذیرفت و به جایی رسیدیم که یکدیگر را به رسمیت بشناسیم حالا اینکه چطور با یکدیگر برخورد کنیم دیگر به قدرت‌مان برمی‌گردد.

کلید واژه ها: نظام بین الملل


نظر شما :