سفیر یمن در تهران: توافقات ازپیش امضا شده میان تهران و صنعا را اجرایی می کنیم

۰۱ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۰ کد : ۱۹۸۵۷۲۱ سرخط اخبار

سفیر یمن در تهران با بیان اینکه اقدام به تعیین سفیر فوق العاده در ایران در چارچوب گام‌های سلسله وار و بررسی شده انجام شد، گفت: توافقات ازپیش امضا شده میان ایران و یمن را اجرایی خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، ابراهیم الدیلمی، سفیر جدید یمن در ایران در گفت وگو با روزنامه الثوره گفت: به نظر می رسد که کشور یمن در مرحله آتی شاهد تغییراتی در صحنه روابط خارجی خواهد بود اما بگذارید به شما و خوانندگان عزیز تاکید کنم که در وهله اول مساله مهم این است که به رسمیت شناختن و مشروعیت حقیقی ما از سوی ملت عزیز و مبارز است و به هیچ وجه نگران تاخیر برخی کشورها و سازمان‌ها در ایجاد روابط با ما و یا عدم تمایل و مخالفت برخی دیگر از آنها نیستیم.

وی افزود: مساله قابل توجه این است که امروز کشورهای متعددی به طور جدی به فکر از سرگیری روابط با یمن و به رسمیت شناختن دولت قانونی موجود در صنعا یعنی شورای عالی سیاسی و دولت نجات ملی افتادند. ما در حال حاضر  شاهد نتایج تلاش و دیپلماسی یمنی هستیم؛ دیپلماسی که هیات ملی و وزارت خارجه در صنعا آن را در پیش گرفته است و ان شاء الله در آبنده نزدیک شاهد همراهی جدی و مسئولانه از سوی کشورها و سازمان های مختلف خواهیم بود به خصوص اینکه تجاوز سعودی -آمریکایی با شکست مواجه شده است.

الدیلمی گفت: اقدام به تعیین سفیر فوق العاده در ایران در چارچوب گام های سلسله وار و بررسی شده انجام شد؛ ما پیش از این شاهد تعیین سفیر در سوریه و تعیین نماینده یمن در سازمان ملل بودیم و ان شاء الله این چرخه به کار خود ادامه خواهد داد و به کشورهای بیشتری برسد. بی شک این اقدام و اقدامات دیگر نتیجه تلاش های گسترده و تماس های موسسات قانونی و دیپلماتیک و بسیاری از شخصیت های سیاسی یمنی در داخل و خارج کشور است. همچنین این گام ها نتیجه درک وضعیت مردم و همراهی آن با شورای عالی سیاسی و دولت نجات ملی از سوی کشورها و سازمان های مختلف است.


سفیر یمن در کشورمان در پاسخ به این سوال که آیا استوار نامه خود را تقدیم کرده اید یا اقدامات دیگری باید اتخاذ شود گفت: استوار نامه در ابتدا باید از سوی وزارت خارجه تکمیل و برای من ارسال شود و پس از ادای سوگند در مقابل برادر مهدی المشاط( رئیس شورای سیاسی یمن) به تهران خواهم رفت و استوارنامه خود را تقدیم می کنم و در سفارتمان در آن کشور آغاز به کار خواهم کرد.

وی در پاسخ به این سوال که از سرگیری روابط دیپلماتیک با ایران چه نتایجی به دنبال خواهد داشت؟ گفت: در نتیجه از سرگیری روابط دیپلماتیک با ایران و تعین سفیر در آن کشور شاهد رخدادهای متعددی خواهیم بود؛ توافقات پیشین میان یمن و جمهوری اسلامی ایران از سرگرفته خواهد شد و بر اساس اولویت های این مرحله ترتیب بندی و اجرا خواهند شد. همانطور که مطلع هستید 70 توافق نامه در زمینه های کشاورزی، پزشکی، آموزشی، اقتصادی و غیره میان ایران و یمن امضا شده است و آماده اجرا هستند. همچنین تبادلات فرهنگی را نیز از سرخواهیم گرفت و نه تنها با دولت ایران بلکه با موسسات و دیگر سازمان های مردمی این کشور همکاری خواهیم داشت به خصوص اینکه جمهوری اسلامی ایران در کنار یمن ایستاد و در کنار آن خواهد ماند و حامی امنیت، وحدت، ثبات و استقلال آن بود و موضع اصولی آن علیه تجاوزگران از همان روز اول واضح و روشن بود.
 

ابراهیم الدیلمی افزود: من به تهران خواهم رفت و ابتکار عمل خود را در چارچوب استوارنامه تقدیم خواهم کرد. من به عنوان سفیر یمن در تهران برای تقویت روابط میان دو کشور تلاش خواهم کرد و برای تقویت روابط با دیگر هیات های دیپلماتیک و سفرای موجود در تهران نیز تلاش خواهم کرد.
 

وی خاطرنشان کرد که عامل اصلی عدم اجرای توافقات امضا شده میان ایران و یمن در گذشته دخالت های آمریکا و عربستان و سلطه آن ها بر تصمیمات سیاسی و حاکمیتی یمن بود.


سفیر یمن در تهران در پاسخ به این سوال که دلیل نگرانی طرف های متجاوز علیه یمن از جمله انگلیس ارز تعیین سفیر در تهران چیست گفت: نگرانی نیروهای متجاوز، خیانتکار و توطئه گر طبیعی است زیرا این تصمیم ، تصمیمی ناگهانی و شجاعانه از سوی جمهوری یمن و جمهوری اسلامی ایران بود. سردرگمی و نگرانی رسانه ها ناشی از اقدامات بررسی شده و پی در پی اخیر است؛ اقداماتی مانند دیدار بار راس هرم سیاسی در ایران سپس دیدار با وزیر خارجه ایران و دیگر مسئولین این کشور و بعد از آن دیدار با سفرای اروپایی در تهران و همچنین سنرانی تاریخی و استثنایی رهبر انقلاب یمن مبنی بر از سرگیری فعالیت های دیپلماتیک میان ایران و یمن.

به گزارش ایسنا، روز شنبه (26مرداد) رئیس هیأت مذاکره‌کنندگان یمن خبر تعیین ابراهیم الدیلمی به عنوان سفیر فوق‌العاده یمن در تهران را اعلام کرد.

رئیس هیأت مذاکره‌کنندگان یمن همچنین اعلام کرد که این اقدام در راستای تقویت همکاری‌های رسمی با ایران در چارچوب  تدابیر شورای عالی سیاسی و دولت نجات ملی است.

کلید واژه ها: یمن


( ۱ )

نظر شما :