فرانسه: برجام از حیث نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران جایگزین ندارد

۱۸ بهمن ۱۳۹۷ | ۰۹:۰۵ کد : ۱۹۸۱۵۹۶ سرخط اخبار

سفیر فرانسه در آمریکا بامداد پنجشنبه در توضیح درباره دلایل پایبندی کشورهای اروپایی به برجام، نقش این توافق هسته‌ای بر نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران را مورد تأکید قرار داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جرارد آرود»، سفیر فرانسه در آمریکا در صفحه‌اش در توئیتر دلایل پایبندی کشورهای اروپایی به توافق هسته‌ای با ایران (برجام) را فهرست کرده است. 

دیپلمات فرانسوی در توئیتر نوشت: «اروپایی‌ها به برجام پایبند هستند زیرا، ۱) توافق خوبی است، ۲) ایران آن را اجرا می‌کند، ۳) جایگزین مشخصی برای نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران و محدود کردن آن وجود ندارد، ۴) به تأیید اعضای شورای امنیت سازمان ملل از جمله آمریکا رسیده است و ۵) کشورها باید به امضایشان پایبند بمانند.»

کشورهای اروپایی بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام وعده داده‌اند با تضمین منافع اقتصادی ایران، این توافق را حفظ کنند. این کشورها، علی‌رغم ایستادگی‌های لفظی و سیاسی در برابر اقدام آمریکا تا کنون موفقیتی در اقدامات عملی وعده‌داده شده برای حفظ این توافق کسب نکرده‌اند. 

کشورهای اروپایی طرف برجام روز ۱۱ بهمن‌ماه اعلام کردند کانال ویژه‌ای را راه‌اندازی کرده‌اند که هدف آن تسهیل تجارت اروپا با ایران است. 

اتحادیه اروپا علی‌رغم مخالفت با تصمیم آمریکا در زمینه برجام با سایر ادعاهای این کشور در زمینه‌ فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران همسو شده است. 

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد. 

دولت آمریکا از نخستین روزهای اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای اقتصادی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بارها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

ترامپ سرانجام سه‌شنبه ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.

او شامگاه ۱۵ مردادماه با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. دومین بسته تحریم‌ها که بخش‌های کشتی‌رانی، مالی و انرژی ایران را هدف قرار می‌دهند هم از روز ۱۴ آبان‌ماه از سر گرفته شده‌اند.

دولت ترامپ، در این بسته تحریم‌ها از تلاش‌های اولیه برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران عقب‌نشینی کرده و برای ۸ کشور معافیت از تحریم‌های نفتی صادر کرد. 

تصمیم ترامپ برای اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران با مخالفت‌های زیادی در سراسر جهان رو به شده است و غیر از رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی، جامعه جهانی به مخالفت با آن برخاسته‌اند.

کلید واژه ها: برجام فرانسه


نظر شما :