مذاکره یا تحریم؟

به استیضاح ترامپ دل نبندیم

۱۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۸:۰۰ کد : ۱۹۷۸۷۳۹ اخبار اصلی اقتصاد و انرژی
دکتر مرتضی ایمانی راد می نویسد: ترامپ استیضاح شود که تا حتی یک یا دو درصد هم احتمال ندارد. تا کنون هیچ رییس جمهوری در امریکا استیضاح نشده است که منجر به برکناری او شده باشد. استیضاح در امریکا دارای مراحل بسیار پیچیده ای است. بنابراین نمی توان به این رویداد دل بست.
به استیضاح ترامپ دل نبندیم

دکتر مرتضی ایمانی راد، اقتصاددان، استاد دانشگاه و کارشناس جامعه شناسی اقتصادی

دیپلماسی ایرانی: همان طور که تا کنون بیان شده است، ایران قرار نیست در مذاکرات تحریمی شرکت کند و بنابراین می توان نتیجه گرفت که تحریم ها از ماه نوامبر در ایران شروع خواهد شد. جمهوری اسلامی ایران هم ممکن است بدش نیاید که وقت کشی کند تا تحولات آتی مساله تحریم ها را ضعیف کند. هر چند که ابتکارات دولت در اعمال قدرت در شرایط تحریمی نقطه مهمی است، ولی چهار رویداد که در آینده رخ خواهند داد می تواند تحریم ها را به نوعی برگرداند. با توجه به اینکه این رویدادها دارای احتمال تحقق کمی هستند، بنابراین می توان به نتیجه رسید که تحریم ها از ماه نوامبر آغاز می شوند و چون اثر اعمال تحریم ها یک باره نیست، به تدریج که به پایان سال نزدیک می شویم فشار تحریم ها هم بر بازار ارز و هم بر متغیرهای حساس اقتصادی بیشتر می شود. بنابراین پیش بینی متغیرهای اقتصادی در شش ماهه دوم سال باید در این چارچوب مورد توجه قرار گیرد.

این رویدادها به شرح زیرند:

اول، ترامپ استیضاح شود که تا حتی یک یا دو درصد هم احتمال ندارد. تا کنون هیچ رییس جمهوری در امریکا استیضاح نشده است که منجر به برکناری او شده باشد. استیضاح در امریکا دارای مراحل بسیار پیچیده ای است. بنابراین نمی توان به این رویداد دل بست.

دوم، در انتخابات نوامبر اکثریت مجلس دست دمکرات ها بیفتد، که این هم احتمال کمی دارد. مهم مجلس سنا است که صاحب نظران سیاسی احتمال کمی می دهند که سنا در اختیار دمکرات ها قرار بگیرد.

سوم، با یک لابی قوی، مخالفان سیاست های ترامپ به طور هماهنگ از ایران دفاع کنند، که به نظر احتمالش پایین است. هر یک از کشورهای مورد بحث دارای منافع کاملا عمده و مشخصی با امریکا دارند و در تعاملات بین المللی دنبال حل مساله ایران نیستند، بلکه منافع خودشان در ارجحیت است.

چهارم، به انتخابات بعدی ریاست جمهوری کشیده شود و ترامپ نتواند انتخاب شود که اگر احتمال بالایی داشته باشد، خیلی دیر است. از آن گذشته بر عکس تصویری که در ایران هست، ترامپ دارای مقبولیت نسبتا خوبی در امریکا است. بخش مالی و پولی امریکا، بازارهای سهام، اوراق قرضه و کالاها و در مجموع بخش کسب و کار در امریکا حمایت جدی از ترامپ دارد. توجه داشته باشیم که چند ماه است که شاخص بورس امریکا مرتب رکورد تاریخی را می شکند و طول دوره رونق بازارهای بورس در این بار (یعنی بعد از سال ۲۰۰۸) تبدیل به طولانی ترین دوران رونق در تاریخ امریکا شده است. / موسسه مطالعات اقتصادی بامداد 

کلید واژه ها: مذاکرات ایران و امریکا بازگشت تحریم ها


( ۵ )

نظر شما :

علی ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ | ۱۹:۰۰
اوباما هم اگر بیاید دیگر هیچ چیز مثل قبل نخواهد شد .هیچ چیز