ترکیه یک شانس دیگر به آمریکا می‌دهد

۳۰ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۸:۳۴ کد : ۱۹۷۵۱۲۵ سرخط اخبار

وزیر خارجه ترکیه تاکید کرد که شانس مجددی به آمریکا برای بهبود روابط می دهند، در غیر این صورت روابط به کلی قطع خواهد شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه شامگاه یکشنبه گفت آنکارا یک شانس دیگر به واشنگتن می دهد تا روابط را بهبود بخشد یا اینکه وضعیت بازهم وخیم تر خواهد شد.

چاووش اوغلو طی نشست خبری بعد از پایان کنفرانس امنیتی مونیخ، گفت که ترکیه اعتمادش به آمریکا را به دلیل حمایت هاش مداوم از یگان های مدافع خلق (ی.پ.گ) و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (پ.ی.د) از دست داده است.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» وی با بیان اینکه روابط ترکیه با آمریکا در دوره حساسی به سر می برد، توضیح داد: «یا روابط را عادی سازی می کنیم یا حتی بدتر از قبل خواهد شد.»

وزیر خارجه ترکیه با اشاره به سفر اخیر «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا به ترکیه، گفت در این دیدار بر سر ایجاد یک مکانیزم مشترک برای بهبود روابط، چگونگی خارج شدن ی.پ.گ از منبج و اینکه چه کسانی مناطق پاکسازی شده از داعش در شمال سوریه را اداره کنند، توافق شد.

چاووش اوغلو ضمن تاکید بر اینکه عادی سازی روابط با آمریکا به پایبند بودن واشنگتن به وعده هایش بستگی دارد، افزود: «ما به (آنها) یک شانس مجدد (برای عادی سازی) روابط دوجانبه می دهیم.»

وی با بیان اینکه خواسته اصلی آنکارا از واشنگتن، پس گرفتن تمام سلاح هایی است که به شبه نظامیان کُرد داده است، گفت زیرا برخی از این سلاح ها به داخل ترکیه قاچاق شده و برخی نیز توسط تروریست های پ.ک.ک برای حمله به نیروهای امنیتی و غیرنظامیان این کشور استفاده می شود.

وزیر خارجه ترکیه همچنین اضافه کرد که با آزادشدن تمام مناطق تحت اشغال داعش، دیگر دلیلی برای حمایت تسلیحاتی از کُردها وجود ندارد و تمام سلاح های داده شده به آنها باید پس گرفته شود.

چاوو ش اوغلو ضمن اشاره به وعده دیرینه آمریکا برای عقب نشینی نیروهای کُرد از منبج، تاکید کرد که ی.پ.گ باید از این شهر خارج شده و منبج به صاحبان اصلی اش یعنی اعراب بازگردانده شود.

این اظهارات در حالی است که طی یک سال اخیر آمریکا و ترکیه بر سر مسائل مختلف از جمله استرداد فتح الله گولن (واعظ و اپوزسیون دولت آنکارا)، کودتای نافرجام، خدمات صدور روادید، عملیات نظامی شاخه زیتون و حمایت واشنگتن از کردهای سوریه به اختلافات جدی خورده اند.

چند روز قبل نیز «رکس تیلرسون» وزیر خارجه و «هربرت مک مستر» مشاور امنیت ملی آمریکا در استانبول با مقامات ترکیه دیدار کرد.

ایالات متحده شبه نظامیان کُرد را مهره موثری در نبرد با گروه تروریستی داعش و پاکسازی شمال سوریه از لوث این عناصر دانسته و چندین ماه است که با ارسال تسلیحات، از آنها حمایت می کند.

ترکیه اما معتقد است شبه نظامیان کُرد سوری، تفاوتی با حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) که از نظر بین المللی تروریستی شناخته می شود، نداشته و سلاح های ارسالی آمریکا در نهایت به سمت ترکیه نشانه خواهد رفت.

آنکارا که از چندین ماه قبل تهدید به اجرای عملیات نظامی جدید در شمال سوریه علیه شبه نظامیان کُرد در این منطقه می کرد، بعد از اعلام تصمیم آمریکا برای ایجاد ارتش کُردی 30هزار نفری در سوریه، مجاب به آغاز آن شد.

ترکیه، حمله به عفرین در حلب در شمال غرب سوریه را از 20 ژانویه آغاز کرد؛ زمانی که با توپخانه مواضع نیروهای کُرد در ریف حلب شمالی و غربی را هدف گرفت.

کلید واژه ها: شبه نظامیان کرد نظامیان کرد


نظر شما :