آیا ایران هم میزبان جام جهانی 2022 قطر می شود؟

۳۰ دی ۱۳۹۶ | ۰۴:۱۲ کد : ۱۹۷۴۴۸۱ سرخط اخبار

عصر ایران - هفته نامه اکونومیست با انتشار گزارشی از کمبودهای کشور قطر برای برگزاری جام جهانی 2022 فوتبال خبر داده و تاکید کرده احتمال کمک ایران به قطر برای برگزاری این رویداد مهم ورزش جهانی دور از انتظار نیست.

بر اساس این گزارش برگزاری جام جهانی فوتبال در سال 2022 در کشور کوچک قطر به عنوان یک رویداد منطقه ای است و پیشتر سایر کشورهای عربی همسایه قطر در حاشیه خلیج فارس وعده ارایه کمک و تسهیلات به قطر برای برگزاری هر چه بهتر این رویداد جهانی را داده بودند. برای مثال از ارایه هتل هایشان برای اقامت طرفداران فوتبال تا وعده امارات برای میزبانی برخی بازی ها. اما در ماه ژوئن سال گذشته میلادی کشورهای عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین اعلام کردند روابط سیاسی شان را با قطر قطع کرده و این کشور را تحت محاصره همه جانبه قرار داده اند.   

از آن زمان به بعد نام یک کشور جایگزین به میان آمده: ایران. ایران همسایه بزرگ شمالی قطراست که در 6 ماه گذشته با کمک به قطر برای دور زدن تحریم های همسایگان عربش، به دولت دوحه کمک شایانی کرده است. مقامات دو کشور مذاکرات اولیه را برای کمک احتمالی ایران به قطر برای برگزاری هر چه بهتر بازی های جام جهانی آغاز کرده اند.

ایران می تواند بسیاری از مسافران جام جهانی 2022 قطر را در هتل های خود در دو جزیره کیش و قشم اسکان دهد. هر چند مشکل عمده در این زمینه اعمال قوانین شریعت در ایران و مواردی همچون منع مصرف الکل در این کشور است.

از سوی دیگر برگزاری برخی بازی ها در ایران نیز می تواند در دستور کار باشد اما در این زمینه مشکل عمده محدودیت های جاری در ایران در زمینه ورود زنان به استادیوم های ورزشی است و به نظر نمی رسد برگزاری برخی بازی ها در ایران با شرایط موجود امکان پذیر باشد.

قطر باید در نظر داشته باشد که آماده اسکان دستکم 1 میلیون مسافر جام جهانی باشد. بدین منظور این کشور وعده ایجاد ظرفیت 100 هزار اتاق در هتل را داده است که تا کنون 45 هزار اتاق آماده کرده است.

از سوی دیگر قطر نیاز به 12 استادیوم دارد که تا حالا طرح ساخت 8 استادیوم به پیش رفته و 4 استادیوم دیگر برای برگزاری این بازی ها نیاز است.

از سوی دیگر مشارکت ایران در میزبانی جام جهانی 2022 قطر یک مشکل عمده دیگر نیز دارد و آن احتمال حضور تیم های آمریکا و اسراییل در جام جهانی بعدی است در حالی که این دو کشور در جام جهانی امسال در روسیه غایب اند.

اما "حسن الفتوی" مدیر برنامه ریزی جام جهانی 2022 در قطر نگاه خوش بینانه ای نسبت به احتمال مشارکت ایران و دیگر همسایگان عرب قطر در برگزاری جام جهانی2022  دارد و معتقد است: "اگر دو کره توانسته اند در المپیک زمستانی 2018 پیونگ چانگ زیر یک پرچم شرکت کنند،  منطقه خاورمیانه هم می تواند میزبان جام جهانی 2022 باشد."

با این حال تا کنون کشورهای امارات و عربستان سعودی هیچ نرمشی به قطر نشان نداده اند که نشانه های آن عدم نصب پرچم قطر روی برج خلیفه دوبی در جشن های آغاز سال 2018 – با وجود نصب پرچم همه کشورها- و نیز عدم دعوت از قطر برای حضور در مسابقات جهانی شطرنج در عربستان سعودی در سال گذشته میلادی است.

اما تا زمان برگزاری جام جهانی قطر هنوز بیش از 4 سال زمان باقی مانده و در طی این مدت تحولات و تغییرات عمده ای می تواند در خاورمیانه صورت پذیرد و جو و شرایط کنونی عوض شود.

کلید واژه ها: قطر جام جهانی 2022 قطر برای جهانی 2022 به قطر جام جهانی 2022 قطر برای برگزاری استادیوم برگزاری جام به قطر برای


( ۸ )

نظر شما :