معاون اوباما می‌تواند ترامپ را شکست دهد؟

۱۶ دی ۱۳۹۶ | ۲۰:۴۵ کد : ۱۹۷۴۲۰۱ سرخط اخبار

براساس نظرسنجی جدید پولیتیکو، جو بایدن، معاون سابق رئیس جمهور می تواند در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020، دونالد ترامپ را شکست دهد.

به گزارش عصر ایران به نقل از پولیتیکو، تنها 35 درصد از مردم در سال 2020 حاضر به رای دادن دوباره به ترامپ هستند، این در حالی است که 46 درصد از مردم به جای وی، به بایدن رای خواهند داد. این در حالی است که بایدن چند وقت پیش گفته بود «درب سومین نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را هنوز نبسته است.» یک نفر از هر 5 نفر هم هنوز تصمیمی نگرفته اند.

پیشتازی 11 درصدی بایدن، کمی کمتر از نتایج نظرسنجی قبلی است که در آن از مردم پرسیده شده بود بین یک کاندیدای دموکرات و دونالد ترامپ به کدام رأی می دهند. در آن نظرسنجی کاندیدای دموکرات 48 درصد و ترامپ 34 درصد آرا را به دست آورده بود.

کایلی دراپ، مدیر و مسئول بخش تحقیقات موسسه نظرسنجی مورنینگ کانسالت می گوید: «معاون رئیس جمهور سابق، جو بایدن در رقابت با دونالد ترامپ دست بالا را در اختیار دارد، اما در مقایسه با کاندیدای دموکرات فرضی، کمی عقب تر است. 86 درصد از دموکرات ها گفته اند در مقابل ترامپ به یک کاندیدای دموکرات رأی می دهند، اما تنها 78 درصد از دموکرات ها گفته اند بایدن را به ترامپ ترجیح می دهند.»

رأی دهندگان مستقل هم از ترامپ بیزارند. 41 درصد آنها به بایدن رأی می دهند و 26 درصد هم ترامپ را ترجیح می دهند.

آن گونه که پولیتیکو گزارش داده است، بایدن در چند ماه اخیر علاقمند به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 شده است. معاون سابق رئیس جمهور و سناتور سابق دلور در چند وقت اخیر به خاطر رونمایی از کتاب جدیدش: «پدر، به من قول بده: سال امید، سختی و هدف» حضور گسترده ای در رسانه ها داشته است.

بایدن در این کتاب به مرگ پسرش، بیو بایدن، دادستان کل سابق دلور در می 2015 اشاره می کند. جو بایدن به این نکته اشاره می کند که پنج ماه پس از فوت پسرش تصمیم می گیرد که در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 شرکت نکند.

در مصاحبه تلویزیونی شبکه ان بی سی، مگین کلی از بایدن درباره رقابت با ترامپ پرسید: «منتقدین می گویند شما بیش از اندازه پیر هستید –در سال 2020، 77 ساله خواهید بود- به همین دلیل ایده های جدیدی ندارید. شما همچنین تاکنون دو بار در انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شده اید و شکست خورده اید. علاوه بر این، طبقه رای دهنده کارگران ساکن در مناطق صنعتی که شما به رأی آنها نیاز دارید، در حال حاضر عاشق دونالد ترامپ هستند.»

بایدن در پاسخ می گوید: «آنها مرا بسیار دوست دارند. من مردم مناطق صنعتی را درک می کنم. دونالد ترامپ هیچ شناختی از آنها و مشکلاتشان ندارد.»

نظرسنجی پولیتیکو نشان می دهد بایدن پیشتازی 9 درصدی در ایالت های غرب میانه نسبت به ترامپ دارد. در این مناطق 45 درصد مردم به بایدن و 36 درصد به ترامپ رای خواهند داد. در میان رأی دهندگان سفیدپوست، بایدن 41 درصد آرا و ترامپ 40 درصد را در اختیار دارد. اما در میان سفیدپوستان فاقد مدرک دانشگاهی، ترامپ 41 درصد آرا و بایدن 37 درصد آرا را در اختیار دارد.

کلید واژه ها: بایدن دونالد ترامپ کاندیدای دموکرات پولیتیکو 2020


نظر شما :