موگابه با استعفا موافقت کرد

۲۹ آبان ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۷ کد : ۱۹۷۳۳۳۶ سرخط اخبار

رئیس جمهور زیمبابوه به دنبال سخنرانی که در تلویزیون ملی داشت و در آن اعلام کرد که استعفا نمی دهد و به کار خود ادامه خواهد داد، با روند استیضاح در پارلمان مواجه بود اما سی ان ان اعلام کرد موگابه امروز بر خلاف دیروز با استعفا موافقت کرده و نامه استعفای وی نوشته شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کمیته مرکزی حزب حاکم اتحاد ملی آفریقا معروف به "زانو – پی اف" پیشتر به رابرت موگابه، رئیس جمهور زیمبابوه اعلام کرده بود که یا تا ظهر روز دوشنبه از ریاست جمهوری استعفا می دهد و یا در روزهای آتی با روند استیضاح مواجه خواهد شد.

لاومور ماتوک، ناظم پارلمانی حزب زانو – پی اف گفت: مشکلی در روند استیضاح نمی بینم. سخنرانی موگابه در تلویزیون ملی غیرمنتظره بود. این سخنرانی با چیزی که ما انتظار داشتیم مطابقت نداشت. ما معتقد بودیم که استعفای موگابه به منظور جلوگیری از یک استیضاح شرم آور صورت خواهد گرفت.

وی افزود: ارتش راه خود را می رود و ما نیز به عنوان سیاستمداران راه خود را طی خواهیم کرد اما هدف اصلی این است که موگابه از قدرت برکنار شود.

این در حالی است که بنا بر اعلام مقامات زیمبابوه موگابه امروز بر خلاف روز گذشته که حاضر نشد از مقامش به عنوان رییس جمهوری استعفا دهد به توافقی با ژنرالهایی که قدرت را در هراره در دست دارند، رسیده است که بر اساس آن با استعفایش، وی و همسرش گریس از مصونیت کامل برخوردار خواهند بود.

در صورت عدم استعفای موگابه انتظار می رفت پارلمان زیمبابوه در چند روز آتی روند قانونی را برای استیضاح رابرت موگابه آغاز کند.

اینوسنت گونز، ناظم پارلمانی حزب اپوزیسیون زیمبابوه گفته بود: هنگامی که پارلمان در چند روز آینده فعالیت خود را از سر بگیرد قانونگذاران قطعا روند برکناری موگابه 93 ساله را تسریع خواهند بخشید.

وی افزود: اگر موگابه تا روز سه شنبه استعفا ندهد آن وقت مطمئن باشید که روند استیضاح در پارلمان آغاز خواهد شد.

پیش از توافق امروز دوشنبه میان موگابه و ژنرال های ارتش، یکی از مقامات حزب حاکم زانو – پی اف گفته بود: گریس موگابه، همسر رئیس جمهور زیمبابوه به همراه چند تن دیگر قرار است تحت پیگرد قانونی قرار بگیرد.

وی افزود: حزب حاکم، گریس موگابه را به پاشیدن بذر نفرت، تفرقه و اتخاذ نقش ها و قدرت هایی که به این دفتر محول نشده متهم کرده است. گریس موگابه همچنین از سمت رئیس اتحادیه زنان حزب حاکم برکنار شده است.

خبرها درباره تحت پیگرد قرار گرفتن گریس موگابه پس از آن منتشر شد که رابرت موگابه از ریاست حزب حاکم زانو – پی اف برکنار و امرسون منانگاگوا جانشین وی شد.

در نشست کمیته مرکزی حزب زانو – پی اف مطرح شد که گریس موگابه و چند تن از معاونین نزدیکش از وضعیت آسیب پذیر و شکننده رابرت موگابه سوءاستفاده کرده و در منابع کشور دست برده اند.

از زمانی که ارتش زیمبابوه اقداماتی را برای به دست گرفتن دولت به راه انداخته گریس موگابه 52 ساله در انظار عمومی دیده نشده و گمان می رود که به همراه همسرش در حبس خانگی به سر می برد.

کلید واژه ها: موگابه گریس زیمبابوه استیضاح گریس موگابه – پی – پی اف زانو – روند استیضاح رابرت موگابه پی اف زانو – پی اف زانو – پی


نظر شما :