مبارزه و تروریسم، تفاوتی که تل‌آویو درک نمی‌کند

بهره‌برداری اسرائیل از حملات تروریستی در اروپا

۲۹ دی ۱۳۹۵ | ۱۵:۳۰ کد : ۱۹۶۶۲۶۷ اخبار اصلی اروپا
درحال حاضر ما در وضعیت احتمال حملات تروریستی روزانه قرار داریم. از خواب بیدار می‌شویم و حمله در اسرائیل، در عراق، در افغانستان، در آلمان را شاهد هستیم. هیچ کشوری نیست که از این وضعیت متاثر نشده باشد.
بهره‌برداری اسرائیل از حملات تروریستی در اروپا

دیپلماسی ایرانی: دولت اسرائیل و به طور خاص بنیامین نتانیاهو نخست وزیر آن، همواره خواهان آن هستند که نوعی هم ارزی میان حملات تروریستی در اروپا و مبارزه فلسطینی ها علیه اسرائیل برقرار کنند. آیا تروریسم نگرش اروپا نسبت به اسرائیل را نرم تر خواهد کرد؟

در روزهای مبارزات فلسطینی ها در سال 2014 اتحادیه اروپا بدون محکومیت حملات خواهان «خویشتن داری» اسرائیل بود و این دست مسائل را صرفا «شواهد بیشتر دردناکی از نیاز به انجام تلاش های جدی برای رسیدن به توافق صلح پایدار» می دانست. اودد اران، سفیر سابق اسرائیل در اتحادیه اروپا و محقق ارشد در موسسه مطالعات امنیت ملی، در آن زمان گفت که بیانیه فدریکا موگرینی، رئیس روابط خارجی اتحادیه اروپا «یک واکنش معمولی این اتحادیه در سرزنش قربانی به جای هدف گرفتن مهاجم است.»

دو سال بعد اما مقامات اروپایی واکنش متفاوتی به اتفاقی مشابه در شرق بیت المقدس که به کشته شدن چهار سرباز اسرائیلی منجر شد، انجام دادند: «اتحادیه اروپا قتل این چهار جوان اسرائیلی و همچنین هر گونه ستایش یا تحریک اقدامات تروریستی را محکوم می کند.» برای اران و سایر ناظران روابط اتحادیه اروپا و اسرائیل، این تغییر در لحن نشان دهنده ایجاد یکدلی و نگاه یکسان به حوادث در اروپاست که از سال 2012 آغاز شده است. «من فکر می کنم این توسعه ای جدید باشد که صادقانه با تغییر در ذهن بسیاری از مردم اروپا، دولت ها و فراتر از آن ایجاد شده است. آنها حالا درک بهتری نسبت به سالیان گشته در مورد تاثیر و نفوذ تروریسم بر زندگی روزمره قربانیان بی گناه دارند.»

اران به اتفاقاتی که از سال 2012 توسط جهادی ها آغاز شده و صدها قربانی گرفته است اشاره می کند. ماه گذشته یک گروه تروریستی داعش که خود را «سرباز» می خواند با یک کامیون به سرقت رفته، به سمت جمعیت مردم حرکت کرده و11 نفر را در بازار کریسمس برلین کشت. در ماه ژوئیه، حمله مشابهی در نیس فرانسه انجام شد که جان بیش از 80 نفر را گرفت. این وقایع تنها چند ماه پس از یک سری انفجار در بروکسل در ماه مارس اتفاق افتاد. حادثه پاریس در نوامبر 2015 که سریالی وحشتناک از بمب گذاری و تیراندازی بود 130 نفر را به کام مرگ فرستاد. دولت اسرائیل و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر به طور خاص خواهان ایجاد هم ارزی بین حملات اروپا و مبارزه فلسطینی ها علیه دولت اسرائیل هستند. نتانیاهو در رابطه با حملات پاریس گفت: «آنهایی که به ما حمله کردند همان روش های مرگبار پاریس را دارند. محکوم کردن تروریست علیه ما محکوم کردن تروریسم در هر جای دیگری است.» برخی از رهبران اروپا نیز به وضوح به همین نقطه رسیده اند. پس از حمله برلین، رئیس جمهور آلمان یوآخیم گاوک در پاسخ به پیام تسلیت همتای اسرائیلی خود گفت: «شما و کشور شما در موقعیتی است که درک کاملی از آن چه تهدید تروریستی نامیده می شود دارد. مردم و ملت شما تقریبا به طور روزانه با این پدیده روبه رو است. این را می دانیم که شما می توانید با ما احساس همدردی کنید.» سفیر اسرائیل در آلمان آوراهام نیر فلدکلین نیز گفت: «همه ما خود را در برابر یک نوع ترور می بینیم، از نیس تا برلین و اورشلیم (بیت المقدس). اما باید در برابر آن ایستادگی کنیم و ما پیروز خواهیم شد.»

وزارت امور خارجه آلمان در توییتر خود طرحی را به اشتراک گذاشته که در آن از «همبستگی با اسرائیل» می گوید. مونا دوزدر، وزیر امور خارجه اتریش تاکید کرد که «اروپا همیشه حق اسرائیل برای دفاع از خود و امنیش را محفوط می داند.» و همدلی با کشته شدگان در اسرائیل را همدلی با تمام قربانیان در سراسر دنیا دانسته است. دوزدر معتقد است که با ادامه حملات در اروپا «در حال حاضر ما در وضعیت احتمال حملات تروریستی روزانه قرار داریم. از خواب بیدار می شویم و حمله در اسرائیل، در عراق، در افغانستان، در آلمان را شاهد هستیم. هیچ کشوری نیست که از این وضعیت متاثر نشده باشد. و هرکسی که بیشتر تحت تاثیر این پدیده باشد بهتر آن را درک می کند.» دوزدر که در اتریش از پدر و مادر فلسطینی متولد شده است و ریاست جامعه فلسطینیان اتریش را نیز برعهده دارد، از این که حوادث اسرائیل را تروریستی خطاب کند دوری می کند. چرا که این حوادث برای سربازان اسرائیلی و در زمینی که از فلسطینی ها اشغال شده است اتفاق می افتد. او می گوید: «حملات اروپا انسان ها را مورد هدف قرار می دهد و تا آن جا که من می دانم جهادی ها قصدشان حمله به مردم است.»

دیاب ابو، روزنامه نگاری در بلژیک به خاطر دفاع از حمله به سربازان اسرائیلی در شبکه های اجتماعی از محل کار خود در روزنامه دی استاندارد، اخراج شد. او توئیت کرده بود که «حمله به سربازان اشغالگر در سرزمین های اشغالی تروریسم نیست. این عمل مقاومت است». کارل ورهوفن، سردبیر این روزنامه در بیانیه خود  ادعا کرد که کار این روزنامه نگار صحه گذاشتن بر خشونت بود و نوشت: «او فراتر از مرزهای بحث های قابل قبول عمل کرد.»

اما با توجه به صحبت های اران، ژست معمول در اروپا در حال حاضر نسبت به اسرائیل همدلی است. او می گوید: «این حرکات دلگرم کننده و نشان دهنده یک تغییر مثبت است. اما تمایزی بین همدلی و سیاست های جاری در راهروهای اتحادیه اروپا وجود دارد. چرا که همچنان مخالفت با شهرک سازی های اسرائیلی ها در عرصه بین المللی وجود دارد.»

منبع: اورشلیم پست/ مترجم: روزبه آرش 

کلید واژه ها: اتحادیه اروپا اسرائیل فلسطین تروریست


نظر شما :