پوتین برای تنبیه ایران، فروش اس ۳۰۰ را متوقف کرد

۱۶ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۸:۳۹ کد : ۱۹۵۶۹۷۳ سرخط اخبار

نشریه کویتی «الجریده» مدعی شده که ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه دستوری صادر کرده که بر اساس آن ارسال سیستم دفاع ضد موشکی اس 300 به ایران متوقف شود.

به گزارش «تابناک» این نشریه کویتی مدعی شده، ایران پیشتر به روسیه قول داده بود که تجهیزات پیشرفته نظامی را که از روسیه دریافت می کند، در اختیار حزب الله لبنان قرار ندهد؛ اما ایران به این قول خود پایبند نبوده و موشک های زمین به هوای اس ای ۲۲ را که از روسیه خریداری کرده، در اختیار حزب الله لبنان قرار داده است و ولادیمیر پوتین در واکنش به این نقض عهد ایران، ارسال تجهیزات سیستم دفاع ضد موشکی به ایران را متوقف کرده است.

یک منبع آگاه به روزنامه الجریده گفته است، پس از اینکه مقامات اطلاعاتی رژیم اسرائیل اطلاعات در اختیار گذاشتن تجهیزات پیشرفته روسی از طرف ایران به حزب الله را در اختیار مقامات کرملین گذاشته اند، پوتین دستور تنبیه ایران را صادر کرده است. بنا بر این گزارش، این سیستم دفاع موشکی در مناطقی از لبنان که حزب الله در آنجا حضور دارد، مستقر شده است.

منابع رژیم صهیونیستی بر این باورند که این سیستم دفاع موشکی، امنیت جنگنده های آنان را که آزادانه در آسمان لبنان پرواز می کنند، به خطر خواهد انداخت. برخی دیگر هم در آوریل سال گذشته گزارش دادند، جنگنده های اسرائیلی به پایگاه دفاعی ضد موشکی حزب الله که مجهز به سیستم اس ای ۲۲ بوده حمله کرده است.

الجریده البته به این بسنده نکرده و گزارش داده است، روسیه در مسأله سوریه هم با ایران اختلاف نظر پیدا کرده و ایران گفته که نیروهایش را از سوریه بیرون بکشد.

این نشریه همچنین مدعی شده که مقامات روسیه به ایرانیان گفته اند، در مسأله سوریه با ایران اتفاق نظر ندارند و برای پیدا شدن راه حلی سیاسی که بتواند بحران پنج ساله سوریه را به پایان برساند، نیروهای ایرانی باید از سوریه خارج شوند.

گفتنی است، قرارداد خرید سیستم دفاع ضد موشکی اس 300 از روسیه چندین سال است که بین ایران و روسیه منعقد شده است. در سال 2010 در زمان ریاست جمهوری مدودف در روسیه، وی به بهانه قطعنامه شورای امنیت و تحریم فروش سلاح به ایران، فروش این تجهیزات به ایران را به حالت تعلیق درآورد و متعاقبا ایران از روسیه در نهادهای بین المللی شکایت کرد.

پس از شکایت ایران، روس ها خواستار این شدند که به جای پرداخت اصل پول دریافتی از ایران، سود آن و همچنین جریمه فسخ یک طرفه قرارداد، ایران محصولات روسی بخرد که در همان زمان، این درخواست با انتقاد رسانه ها و افکار عمومی ایرانیان مواجه شد.

پس از توافق ایران و کشورهای ۱+ ۵ و ایران، ولادیمیر پوتین اعلام کرد که روسیه ارسال سیستم اس ۳۰۰ را به ایران از سر خواهد گرفت و در دیدارهایی که بین مقامات دو کشور انجام شد، ترتیبات و توافقات اجرایی شدن این معامله مورد تأیید طرفین قرار گرفت و طرفین از خبرهای خوش در این باره سخن گفتند؛ اما عملا هیچ اتفاقی نیفتاد و ایران همچنان منتظر دریافت این سیستم دفاعی از سوی شریک نامطمئن خود ماند.

حال اگر خبر نشریه کویتی درست باشد، باید گفت، برگ زرین دیگری بر پرونده بدگمانی تاریخی ایرانیان بر روس ها افزوده شده است؛ بدبینی که هیچگاه طرف روسی حتی نیازی احساس نکرده که برای رفع آن نزد ایرانیان تلاش بکند.

پیشینه خبر

ایران در دسامبر سال ۲۰۰۵ قراردادی به ارزش ۸۰۰ میلیون دلار برای فروش ۶۵ سامانه S-۳۰۰ PMU-۱ از سوی روسیه به ایران امضا کرد و ۱۶۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دلار به عنوان پیش پرداخت این قرارداد به روسیه پرداخت؛ قراردادی که عملاً از سال ۲۰۰۷ از انعقادش سخن به میان آمد، ولی چند سال طول کشید تا رسماً فروشش تأیید شد.

با این حال، تأخیر ها در تحویل این سیستم به ایران آنچنان طولانی شد که با صدور قطعنامه سازمان ملل همزمان شد و دیمیتری مدودیف، رئیس جمهور روسیه در سال ۲۰۱۰ در راستای اجرای قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت دستوری صادر کرد که به موجب آن، فروش هرگونه موشک و جنگ افزارهای دیگر همچون تانک های جنگی، خودروهای زرهی، ادوات توپخانه ای کالیبر بالا، کشتی ها و هواپیما و هلیکوپترهای نظامی به ایران ممنوع شده بود.

در واکنش به این امر، ایرانی ها یک درخواست غرامت ۴ میلیارد دلاری را به دیوان بین المللی داوری فرستادند. روس ها در تلاش برای صرفن ظر کردن ایران از درخواست غرامت، سیستم تور ام-۱ را به جای آن پیشنهاد دادند که گفته شد، از سوی ایران رد شده است. آنتی ۲۵۰۰ نیز پیشنهاد دیگر روس ها بود. محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در سفری که به مسکو داشت، گفته بود، تهران تمایلی ندارد به جای سامانه اس ٣٠٠ از روسیه، سامانه آنتی-٢۵٠٠ دریافت کند.پس از تفاهم لوزان، مقامات روس به دنبال فرصتی برای فروش تجهیزات نظامی به ایران بودند. رسانه های غربی گزارش دادند، مقامات روس امیدوارند با برداشته شدن تحریم های موشکی ایران، ارزش قراردادهای موشکی این دو کشور از ۱۱ میلیارد دلار به ۱۳ میلیارد دلار افزایش یابد و اجرایی شدن پروسه انتقال سامانه اس ۳۰۰ به ایران در همین راستا انجام شود. متعاقبا دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین اعلام کرد، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، ممنوعیت تحویل سامانه های موشکی دفاع هوایی اس ۳۰۰ به ایران را لغو کرده است.
 
در همان زمان الهه کولایی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل روسیه در گفت و گویی با «تابناک» این گمانه را مطرح کرد که ممکن است، باز هم روسیه در ارسال اس ۳۰۰ تعلل کرده و با کارت ایران در مقابل غرب بازی کند. او در این باره گفت: «روس ها نشان داده اند در تنظیم رابطه خود با غرب، به ویژه امریکا همواره از اهرم ایران، بهره گرفته اند؛ بنابراین در این زمینه سایه این رفتار بر تصمیم گیری های موجود افتاده و نمی توان تصویر روشنی در این زمینه داد، چون ما اطلاع دقیق از آنچه در پس پرده سیاست در حال رخ دادن است، نداریم. بنابراین من فکر می کنم، پیش از هر چیز، باید منتظر پیامدهای رفتاری این دستور باشیم».


پیشتر هم نصرت الله تاجیک در یادداشتی در «تابناک»،  به نقش روابط گرم روسیه و رژیم صهیونیستی و تاثیر این ارتباط بر روابط ایران و روسیه  پرداخت و نوشت: با اشاره به تنش میان روسیه و ناتو و بالا گرفتن بحث پیوستن گرجستان به ناتو که خطری برای روسیه محسوب می شود، تجهیز ارتش گرجستان توسط رژیم صهیونیستی را که بر خلاف منافع استراتژیک روسیه است، مورد توجه قرار داد و تأکید کرد، رژیم صهیونیستی برای آنکه مسکو در اقدامی مقابله جویانه، اس ۳۰۰ را به ایران واگذار نکند، فروش و ارسال تجهیزات نظامی پیشرفته به گرجستان را متوقف کرده است؛ تحلیلی که بیش از یک سال بعد توسط نهادهای اطلاعاتی و امنیتی غربی مورد توجه قرار گرفت.

کلید واژه ها: ایران اس 300 سیستم دفاع رژیم صهیونیستی ولادیمیر پوتین


نظر شما :