تخت روانچی: موگرینی به تهران سفر می کند

۲۲ بهمن ۱۳۹۴ | ۱۹:۵۱ کد : ۱۹۵۶۳۷۶ سرخط اخبار

معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه با تشریح سرفصل های مذاکرات صورت گرفته بین ایران و اتحادیه اروپا در جریان برگزاری اولین دوره گفت و گوها بین ایران و این اتحادیه در سطح بالا، اعلام کرد: فدریکا موگرینی در اوایل سال آینده به تهران سفر خواهد کرد.

مجید تخت روانچی در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه اولین دور از مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در روز دوشنبه و سه شنبه در تهران برگزار شد، اظهار کرد: در جریان این مذاکرات علاوه بر گفت و گو در مورد مسائل دو جانبه در مورد مسائلی مانند تجارت و همکاری های بانکی بین ایران و اتحادیه اروپا بحث و گفت وگو انجام شد.

این مقام مسئول در وزارت خارجه با اشاره به اینکه اروپایی ها علاقمند هستند که با ایران همکاری های بانکی داشته باشند و ما دراین زمینه بحث های خوبی داشتیم گفت: در زمینه چگونگی همکاری در زمینه مبارزه با مواد مخدر و همچنین بحث محیط زیست گفت و گوهای خوبی داشتیم.

وی همچنین بحث آوارگان ، مبارزه با تروریسم و افراطی گری را نیز از دیگر موضوعات مورد بحث بین ایران و اتحادیه اروپا عنوان کرد و گفت: تروریسم پدیده شومی است که کل دنیا را به مخاطره انداخته است و ما هر دو علاقمند هستیم که در این زمینه با یکدیگر همکاری داشته باشیم.

روانچی به مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در مورد مسائل منطقه، از جمله سوریه و عراق نیز اشاره کرد و گفت: قرار شد دور بعدی مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا 6 الی 7 ماه دیگر در بروکسل برگزار شود .

وی در این راستا به سفر وزیر خارجه کشورمان به بروکسل در هفته آینده اشاره کرد و افزود: آقای ظریف در جریان این سفر علاوه بر دیدار دو جانبه با مقامات بلژیکی با برخی از مقامات اتحادیه اروپا از جمله خانم موگرینی نیز رایزنی و گفت وگو خواهد داشت.

روانچی با اشاره به این که اوایل سال آینده فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران سفر خواهد کرد و در حال حاضر، مشغول بررسی تعیین تاریخ دقیق این سفر هستیم خاطر نشان کرد: کمیسیونر های اروپایی که در چارچوب اتحادیه اروپا هستند، به تهران سفر خواهند آمد. 

کلید واژه ها: اتحادیه اروپا ایران و اتحادیه اروپا


نظر شما :