بررسی پرونده دادستان جنجالی آمیا متوقف شد

۲۶ دی ۱۳۹۴ | ۲۰:۴۸ کد : ۱۹۵۵۶۳۸ سرخط اخبار

رسانه ونزوئلایی «تله سور» گزارش داد رئیس جمهور آرژانتین دستور عدم بررسی مدارک «آلبرتو نیسمن» دادستان فوت شده آمیا را صادر کرد.

به گزارش فارس از آمریکای لاتین به نقل از «تله سور»، «مائوریسیو ماکری» رئیس جمهور آرژانتین روز گذشته طی حکمی دستور عدم بررسی مدارک مربوط به «آلبرتو نیسمن» دادستان این کشور در موضوع انفجار مرکز یهودیان آرژانتین موسوم به «آمیا» را صادر کرد.

در این حکم دولتی آمده است: رئیس جمهور آرژانتین می خواهد که بررسی تمامی مدارک و شواهد بایگانی شده و بایگانی نشده و یا هرگونه اطلاعات وابسته موضوع «آلبرتو نیسمن» دادستان آرژانتینی از ماه سپتامبر سال 2012 (شهریور 1391) تا همین لحظه متوقف شود.

بدین ترتیب با حکم دولتی «ماکری» پرونده «نیسمن» در آژانس فدرال اطلاعات آرژانتین، وزارت امور خارجه، نیروهای مسلح و نیروهای امنیتی و مهاجرتی این کشور بایگانی می شود.

رئیس جمهور آرژانتین در این حکم همچنین به سازمان های مرتبط در این کشور 30 روز فرصت داده است که که تمامی مدارک موجود درباره پرونده دادستان فوت شده آمیا را برای «فابیانا پالماقینی» قاضی ارشد این پرونده ارسال کنند.

یک روز پیش از این نیز «ماکری» قانون اجبار به رازداری در موضوع «نیسمن» را برای افسران فعلی و سابق اداره اطلاعات آرژانتین و همچنین برای کارکنان سابق و فعلی این مجموعه را لغو کرد.

اندکی پس از تصدی پست ریاست جمهوری آرژانتین از سوی «مائوریسیو ماکری»، «خرمان گابارانو» وزیر دادگستری کابینه وی اعلام کرد که با احداث بخش جدیدی در این وزارتخانه، موضوع حمله به «آمیا» و مرگ «نیسمن» را به صورت جدی پیگیری خواهد کرد.

حمله به مرکز یهودیان آرژانتین موسوم به «آمیا» در سال 1994 (1373) در «بوینوس آیرس» پایتخت این کشور رخ داد که در نتیجه آن 85 نفر کشته و 300 نفر دیگر نیز زخمی شدند.

مقامات رژیم صهیونیستی و هم مسلکان آنان در آمریکا بارها ایران را به عنوان عامل اصلی این حمله معرفی کرده اند؛ از سوی دیگر جمهوری اسلامی ایران نیز اعلام کرده که متهم کردن شهروندان ایرانی در این موضوع تنها با هدف پنهان کردن عاملان اصلی این فاجعه صورت گرفته است.

«ماکری» پس از ورود به کاخ ریاست جمهوری آرژانتین، تفاهم نامه این کشور با ایران که با هدف تشکیل کمیته ای حقیقت یاب در موضوع «آمیا» در سال 2013 و در زمان ریاست جمهوری «کریستینا فرناندز» رئیس جمهور پیشین این کشور، بین ایران و آرژانتین امضا شده بود را باطل اعلام کرد.

در 18 ژانویه سال 2015 (28 دی 1393) جسد «آلبرتو نیسمن» که بر اثر اصابت گلوله ای به سر وی کشته شده بود، در منزل شخصی او کشف شد؛ وی در زمان انجام تحقیقات در موضوع «آمیا» بارها «کریستینا فرناندز» و «هکتور تیمرمن» وزیر امور خارجه وی را به پنهان کاری در این پرونده متهم کرده بود.

پس از مرگ این دادستان آرژانتینی، «فرناندز» اعلام کرد که کشته شدن وی تنها یک تصادف نبوده است بلکه این اقدام عملیاتی علیه دولت این کشور می باشد.

مدارک فاش شده در سال 2010 توسط سایت «ویکی لیکس» نشان می دهد که «نیسمن» شخصا با سفارت آمریکا در آرژانتین در ارتباط بوده است؛ وی همچنین به ارتباط داشتن به دستگاه های اطلاعاتی آمریکا نیز متهم است.

کلید واژه ها: آرژانتین


نظر شما :