پاریس سرخوردگی خود از روسیه را در عربستان جبران می‌کند

قراردادهای تسلیحاتی مرهمی بر زخم‌های فرانسه

۲۰ مهر ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۰ کد : ۱۹۵۲۸۲۶ اخبار اصلی خاورمیانه
بسیاری از تحلیلگران بر این اعتقادند اکنون که فرانسه می‌بیند نقش خود را در پرونده سوریه کاملا از دست داده درصدد است این شکست را در میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس جبران کند.
قراردادهای تسلیحاتی مرهمی بر زخم‌های فرانسه

دیپلماسی ایرانی: تحرکات روسیه در سوریه فرانسه را شوکه کرده است. کشوری که ادعا می کرد سرنوشت کشورهای ساحلی دریای مدیترانه را خود تعیین می کند و تا زمانی که در عرصه سیاسی آنها حضور دارد کسی حق ورود به این حوزه را ندارد اکنون می بیند روسیه با چنین قدرتی در حال به هم ریختن معادلات جاری در سوریه است که هیچ کاری نمی تواند بکند. مسکو توجهی به منافع کشورهای غربی که چهار سال است با مواضع دو گانه و مخربشان سوریه را به تلی از خاکستر تبدیل کرده اند، نمی کند. اکنون آن چه برای روسیه مهم است بازگشت ثبات به سوریه و از بین بردن هر گروهی که بویی از تروریسم از آن به مشام می رسد، است. برای همین فرانسه تحرکات تازه ای را آغاز کرده تا شاید بتواند شوکی که از روسیه خورده است را جبران کند. همانند هر کشوری در دنیا خاورمیانه برای فرانسه اهمیت استراتژیک و بسیار بالایی دارد. فرانسه که در خلاء کم رنگ شدن حضور امریکا در خاورمیانه درصدد پر کردن حداقل بخشی از جای خالی آن در خاورمیانه است این بار نیز دست به کار شده و قصد دارد برای حفظ موقعیت خود کاری از پیش ببرد.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، فرانسوی ها که در ماه های اخیر موفق شده بودند با حمایت از کناره گیری بشار اسد از قدرت و حمایت از پیمان عربی به رهبری عربستان در یمن و همچنین اتخاذ سیاست های تند در مذاکرات هسته ای با ایران خودی در خاورمیانه نشان بدهند و حمایت برخی کشورهای عربی به ویژه عربستان و متحدانش در شورای همکاری خلیج فارس را از سیاست های خود به دست آورد اکنون به روشنی می بینند که روسیه می رود بدون هر گونه ملاحظه ای رشته های آنها را پنبه کند. پاریس نگران است بحران سوریه هر چه تا کنون به دست آورده را از دستش خارج کند، چه از ناحیه نظامی که در این زمینه قراردادهای کلانی را با عربستان و قطر و مصر منعقد کرده چه از لحاظ سیاسی که تلاش می کند هر چه امریکا از اعراب دور می شوند خود به آنها نزدیک شود.

مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه روز شنبه از قاهره دیدن کرد و قرارداد فروش دو ناو حامل بالگرد موسوم به میسترال را با دولت مصر امضا کرد. ارزش قرارداد امضا شده میان پاریس و قاهره 950 میلیون یورو است و قرار است که پاریس سفارش قاهره را تا ابتدای مارس پیش رو تحویل دهد.

یک منبع آگاه در دولت فرانسه گفت که دولت عربستان پول خرید این ناوها را پرداخت خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری لوتریبون مصر قرار است یکی از ناوها را در دریای سرخ و دیگری را در دریای مدیترانه به آب اندازد تا شاید بتواند به این ترتیب از حجم نگرانی هایش نسبت به اوضاع جاری در لیبی بکاهد.

پیش از این فرانسه قرارداد فروش جنگنده های رافائل و تسلیحات دیگر به ارزش 5.2 میلیارد یورو با مصر امضا کرده بود. فرانسه همچنین در حال رایزنی با مصر برای فروش دو ناو جنگی از نوع گویند وردتا است که قرارداد آن در می 2014 امضا شده بود.

والس قرار است بعد از مصر به اردن و عربستان نیز سفر کند. مطابق برنامه سفر والس به عربستان دوشنبه شب انجام خواهد شد و از آن جا به دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس نیز سفر خواهد کرد. پیش بینی می شود او در این سفرها درباره فروش تسلیحات فرانسوی به کشورهای عربی این منطقه مذاکراتی انجام دهد.

والس همچنین قرار است در کنفرانس اقتصادی فرانسه – عربستان که در آن نمایندگان دویست شرکت فرانسوی حضور دارند، سخنرانی کند. افراد نزدیک به والس گفتند که او قرار است در این نشست "نکات بسیار مهمی" را بیان کند.

بسیاری از تحلیلگران بر این اعتقادند اکنون که فرانسه می بیند نقش خود را در پرونده سوریه کاملا از دست داده درصدد است این شکست را در میان کشورهای عربی حوزه خلیج فارس جبران کند. از این رو بر روی ترس و نگرانی این کشورها از نفوذ ایران در منطقه به ویژه در یمن حساب کرده به همین دلیل پیشنهاد فروش تسلیحات نظامی جدید و سلاح های پیشرفته و جنگنده ها و کشتی های مدرن را به آنها داده است.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: خاورمیانه فرانسه عربستان سوريه


نظر شما :