حملات پیاپی در ترکیه

۲۰ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۴:۲۰ کد : ۱۹۵۰۹۱۸ سرخط اخبار

در پی انفجار یک بمب کنار جاده ای در جنوب شرقی ترکیه، ۴ مأمور پلیس کشته شدند.

به گزارش فرارو، رسانه های ترکیه به نقل از مقام های امنیتی گزارش دادند که این انفجار در شهر سیلوپی رخ داده که از چند روز پیش محل درگیری پلیس با کردهای مسلح است. در این حمله یک تن از افراد پلیس هم مجروح شد.

در حمله ای دیگر در شهر سیلوپی، یک سرباز ترک کشته شده و هفت تن نیز مجروح شدند. شورشیان مسلح کرد در این حمله یک هلی کوپتر ارتش را هدف گرفته بودند.

حملات امروز در جنوب شرق ترکیه در حالی صورت گرفته که دو حمله دیگر هم در شهر استانبول سه کشته به جا گذاشته است.

یک مأمور پلیس و دو مهاجم در پی حمله به یک ایستگاه پلیس در استانبول کشته شدند. این ایستگاه پلیس هدف یک بمبگذاری بود که در ساعات اولیه بامداد دوشنبه رخ داد.

در این روز همچنین دو فرد مسلح در مقابل ساختمان کنسولگری آمریکا در استانبول دست به تیراندازی زدند.

افراد مسلح پس از تیراندازی پلیس از صحنه گریختند. احتمال می رود که حمله کنندگان یک زن و یک مرد بوده اند.

رسانه های ترکیه می گویند که زنی به ظن دست داشتن در این تیراندازی دستگیر شده است.

رسانه های دولتی ترکیه شاخه نظامی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) را مسئول این حملات معرفی کرده اند.

با این حال پ ک ک تاکنون مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است.

این حملات در پی بالاگرفتن تنش میان ترکیه و حزب کارگران کردستان (پ ک ک) و همچنین موضع گیری این کشور در مقابل گروه داعش صورت گرفته است.

ترکیه هفته گذشته اعلام کرد که وارد جنگ با داعش می شود. در همین حال در ده روز گذشته ارتش ترکیه حملاتی به مواضع داعش و پ ک ک را آغاز کرد.

ترکیه همچنین به امریکا اجازه داده است تا از پایگاه اینجرلیک برای حمله به مواضع داعش استفاده کند.

آمریکا روز گذشته 6 جنگنده را به همراه 300 نظامی در پایگاه اینجرلیک مستقر کرد. 

هدف ترکیه از حمله به پ ک ک حمایت از داعش است
جمیل بیک» یکی از رهبران حزب کارگران کردستان، در مصاحبه با بی بی سی، ترکیه را متهم کرده است که با حمله به اعضای این گروه، در واقع مشغول محافظت از داعش است و به اعتقاد او «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه، خواهان موفقیت داعش است تا مانع دستاوردهای کردها شود.

این رهبر حزب کارگران کردستان به بی بی سی گفت: ادعای ترکیه این است که دارد با داعش می جنگد اما در واقع درحال جنگ با پ ک ک است. هدف آنها محدود کردن نبرد پ ک ک علیه داعش است. ترکیه درحال محافظت از داعش است.

بیک که در غیاب عبدالله اوجالان درحال حاضر رهبر پ ک ک است اضافه کرد: اردوغان پشت سر قتل عام های انجام شده توسط داعش است. هدف او متوقف کردن پیشروی کردها علیه داعش و در نتیجه پیشبرد برنامه ترکی بودن در ترکیه است.

جمیل بیک همچنین گفت که مذاکره تنها راه پایان مناقشه مربوط به کردهاست.

وی همچنین اضافه کرد که پ ک ک در صورتی دست از نبرد خواهد کشید که ترکیه به عملیات نظامی اش پایان دهد، و خواستار نظارت بین المللی بر آتش بس شد.

این در حالی است که «احمد داوداوغلو» نخست وزیر ترکیه، قبلا گفته است که حملات هوایی علیه پ ک ک تا زمان تسلیم شدن این گروه ادامه خواهد یافت.

کلید واژه ها: پ ک ک حزب کارگران کردستان


نظر شما :