ظریف: گفت‌وگوهای تازه ایران با اروپا آغاز می‌شود

۰۷ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۹ کد : ۱۹۵۰۵۷۵ سرخط اخبار

وزیر خارجه ایران از آغاز دور جدیدی از گفت وگوها بین ایران و اتحادیه اروپا که "گفت وگوهای سطح بالا" خوانده خواهد شد خبر داد.

محمدجواد ظریف عصر سه شنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان این که ما پیش از این و در سال های گذشته با اتحادیه اروپا گفت وگوهایی داشتیم تصریح کرد: در مقطعی این گفت وگو ها به نام "گفت وگو های انتقادی" مطرح بود و بعد از آن به عنوان "گفت وگوهای جامع" شناخته شد و همان طور که عرض کردم دور جدیدی از گفت وگوها بین ایران و اتحادیه اروپا شروع خواهد شد که این گفت وگو ها به نام "گفت وگوهای سطح بالا" مطرح خواهند شد.

رییس دستگاه دیپلماسی کشورمان گفت: در آینده نزدیک این گفت وگوها در سطح معاونان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و معاون خانم موگرینی شروع خواهد شد و به تدریج در سطح وزیران ادامه پیدا می کند.

ظریف در ابتدای سخنان خود و با خیر مقدم به فدریکا موگرینی برای سفر به ایران گفت: ایشان قبلا به عنوان یک شهروند به تهران آمده بودند و اکنون به عنوان مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا این سفر را انجام دادند در شرایطی که فصل نویی از رابطه بین اتحادیه اروپا و تهران آغاز خواهد شد.

او با بیان این که ما با اتحادیه اروپا روابط گسترده ای داشته ایم خاطرنشان کرد: امیدوارم با عبور از بحران بی دلیل و غیرضروری از طریق توافق بین ایران و گروه 1+5 وارد مرحله جدیدی از روابط شویم.

ظریف به گفت وگوی بیش از یک ساعته خود با فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: در این دیدار مباحث بسیار خوبی در مورد اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) داشتیم و همین طور بحث ها و گفت وگوهایی در مورد روابط آینده ایران و اتحادیه اروپا انجام دادیم.

این دیپلمات عالی رتبه کشورمان با اشاره به برخی از مباحث مطرح شده در این دیدار در ارتباط با اجرای برجام یا توافق وین گفت: تا روز اجرای توافق باید اقداماتی از طرف ما و از طرف اتحادیه اروپا صورت بگیرد که البته این اقدامات از سوی هر دو طرف شروع شده است و اتحادیه اروپا متن برجام را مورد تصویب و حمایت قرار داد.

وی با ابراز امیدواری مبنی بر این که دو طرف در زمان مناسب اقداماتی که متعهد شده اند را به خوبی و با دقت انجام دهند ادامه داد: در چند سال گذشته بیش تر بحث ها و گفت وگوها بین ایران و اتحادیه اروپا بحث های هسته ای بود و اکنون درصدد هستیم که فصل جدیدی از روابط را آغاز کنیم.

ظریف در بخشی دیگر از صحبت های خود به موضوعاتی که قرار است در گفت وگوهای سطح بالا بین ایران و اتحادیه اروپا مورد مذاکره قرار بگیرد اشاره کرد و افزود: موضوعات مختلفی مورد توجه دو طرف جهت همکاری های آینده وجود دارد که از جمله این موضوعات شامل انرژی، حمل و نقل، تجارت، محیط زیست، حقوق بشر و بحث مبارزه با مواد مخدر است.

وزیر خارجه ایران با اشاره به گفت وگوهایی که بین ایران و اتحادیه اروپا در ارتباط با این موارد خواهد شد ادامه داد: در گفت وگوهای سطح بالا موضوعات منطقه یی را نیز مورد توجه قرار خواهیم داد.

او هم چنین به بحث مبارزه با تروریسم نیز اشاره کرد و گفت: تروریسم و افراطی گری تهدیدی برای منطقه، اتحادیه اروپا و کل جهان است، چرا که این فرقه گرایی و تروریسم باعث گسترش خشونت در نقاط مختلف جهان از جمله اتحادیه اروپا شده است.

در ادامه این نشست ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه بی بی سی مبنی بر تعهد ایران برای اجرای کامل تعهداتش که در توافق وین قید شده است گفت: جمهوری اسلامی ایران هر زمان که تعهدی داشته به آن تعهد پایبند بوده که نمونه آن توافق ژنو بود که در طول 20 ماه گذشته ایران تعهدات خود را در ارتباط با این توافق انجام داده و این امری کاملا مشهود است.

ظریف در ادامه به پاسخ به این سوال گفت: مردم ایران نسبت به گرایش ها و سیاست های برخی از کشورهای غربی نگرانی هایی دارند و ضرورت دارد که کشورهای غربی به ویژه آمریکا با اجرای دقیق و جدی برجام و تعهداتی که برای آن ها مشخص شده تلاش کنند که بی اعتمادی مردم ایران نسبت به سیاست های خود را جبران کنند و از طریق این جبران فصل جدیدی نیز آغاز می شود.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بعد از این که این توافق مراحل قانونی خود را طی می کند به آن چه که تعهد کرده پایبند خواهد بود و نگرانی در این زمینه نداریم.

کلید واژه ها: اتحادیه اروپا ایران و اتحادیه اروپا موگرینی


نظر شما :