عربستان عامل اصلی لغو نشست ژنو درباره یمن

کسی شرایط ضد ایرانی ریاض را قبول ندارد

۰۶ خرداد ۱۳۹۴ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۴۸۱۰۱ اخبار اصلی خاورمیانه
بسیاری شرایط عربستان را نه تنها توهینی به مردم یمن بلکه توهینی به سازمان ملل نیز دانسته اند.
کسی شرایط ضد ایرانی ریاض را قبول ندارد

دیپلماسی ایرانی: در تحولی شگفت آور که جامعه جهانی را متحیر کرده، کنفرانس ژنو بر سر یمن لغو شده است. البته منابع خبری می گویند که زمان برگزاری آن به تعویق افتاده اما حقیقت امر این است که شرایط تحمیلی عربستان سبب شده تا اصل برگزاری آن زیر سوال رود. کنفرانسی که بنا بود در 28 ژانویه برگزار شود اکنون با شرایط تحمیلی عربستان برای شرکت در آن سبب شده است تا برگزاری آن در هائله ای از ابهام فرو رود. مساله ای که بسیاری آن را نه تنها توهینی به مردم یمن بلکه توهینی به سازمان ملل نیز دانسته اند.

به گزارش روزنامه لبنانی الاخبار، شرایطی که عربستان در خلال سفر اسماعیل ولد شیخ احمد، نماینده سازمان ملل به ریاض پیش روی او قرار داد حیرت آور بود، همه تصورات را به هم ریخت و نشان داد که عربستان می خواهد پرونده یمن را نه از راه های مرسوم دیپلماتیک بلکه از روی لجبازی و عناد پیش برد. شرایط ریاض شامل برخورداری از حق انتخاب برای دعوت شدگان به این نشست، همچنین اداره نشست صرفا توسط خود و تعریف استراتژی نشست و تعیین نتایج آن قبل از برگزاری آن بود.

مساله دیگری که نماینده عربستان در سازمان ملل مطرح کرده بود، لغو دعوت ایران به این نشست بود که ظاهرا با مخالفت صریح انصار الله و سازمان ملل مواجه شده است.

بسیاری بر این باورند که این عربستان است که به کنفرانس ژنو درباره یمن بیش از همه نیاز دارد چرا که پرونده یمن تبدیل به طناب داری برای ریاض شده که نیاز به دریچه ای برای برداشت این دار از گردن خود دارد. به اعتقاد آنها شرایط عربستان برای نشست یمن تنها به این دلیل است که عربستان از آینده سیاسی خود به شدت می ترسد و واهمه دارد که شکستش در یمن و خروج بی نتیجه از پرونده این کشور تبعات سختی متوجهش کند و آن را با چالش های سیاسی تازه ای روبه رو سازد.

این در حالی است که نشست ریاض درباره یمن که چند روز پیش برگزار شد نیز نتایج در خور توجهی در بر نداشت. نیروهای انصار الله که از حضور در این نشست باز مانده بودند هم زمان با برگزاری آن توانستند دستاوردهای مهمی در جنگ با نیروهای عربستانی به دست آورند و مرزهای عربستان را به آشوب بکشند. مساله ای که نگرانی مقامات ریاض را در برداشته است. این نشست چیز تازه ای در بر نداشت جز این که اظهار نظرهایی درباره طوفان قاطع شد. بار دیگر بر مشروعیت عبد ربه منصور هادی به عنوان رئیس جمهور و دولت او تاکید شد و از انصار الله خواسته شد که از مناطقی که در آنها نیروهای "کمیته های مردمی" و ارتش یمن حضور دارند، خارج شود. همچنین مراکز قدرت و سلاح های خود را تحویل دهند و طرح شورای همکاری خلیج فارس برای یمن را به رسمیت بشناسند. همچنین خواستار بازسازی ارتش و نهادهای زیر مجموعه آن شد. نکاتی که همگی از سوی یمنی ها رد شدند.  

بسیاری از تحلیلگران بر این اعتقادند که با سیاستی که عربستان در پیش گرفته این کشور بیشتر تمایل دارد بحران به وجود آمده در یمن را به جای راه های دیپلماتیک از طریق به راه انداختن حمام خون دنبال کند به این امید که شاید به این ترتیب بتواند منافعی از بحران یمن به دست آورد، حداقل تا پایان ماه جاری یعنی قبل از زمان برگزاری نشست ژنو شاید که بتواند با دست پرتری در این نشست حضور یابد. در همین راستا تشکیل "ارتش جدید" یمن دستاویزی است که عربستان تلاش دارد از آن برای رسیدن به اهداف خود استفاده کند. ارتشی که قرار است کار خود را از حضرموت با فرماندهی ژنرال محمد علی المقدشی شروع کند و از داخل اراضی عربستان اداره شود. منابع آگاه به الاخبار گفتند که طرح عربستان برای ایجاد ارتش جدید در منطقه العبر در استان حضرموت به اجرا در آمده و قرار است مقر فرماندهی آن در منطقه شروره در خاک عربستان باشد. اما اردوگاه آموزش نیروهای نظامی آن در منطقه العبر داخل خاک یمن خواهد بود.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: یمن عربستان


نظر شما :