تفاهم حماس با ایران

۱۸ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۴ کد : ۱۹۴۴۰۲۶ سرخط اخبار

پس از جنگ اخیر غزه که مواضع متزلزل کشورهای عربی در خصوص فلسطین ثابت شد، حماس بار دیگر به سمت ایران بازگشت و درخواست تجهیز مقاومت به جدیدترین سلاح ها را داد؛ امری که رژیم صهیونیستی را نگران کرده است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، تجربه سیاسی رهبران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین «حماس» در جنگ اخیر غزه (2014) نشان داد که ایران موضعی ثابت تر و محکم تر در قبال فلسطین و مبارزه با رژیم اشغالگر اسرائیل در مقایسه با کشورهای عربی دارد.

بنا به گواهی خود رهبران حماس جنگ اخیر علیه غزه که سومین جنگ در خلال 6 سال اخیر بود ثابت کرد که محور موسوم به «محور اعتدال عربی» که حماس سعی می کرد خود را به آن نزدیک کند در این جنگ علیه ش ایستاد.

مفاد سند تفاهم حماس و ایران

روزنامه «الاخبار» لبنان با بیان مطلب فوق نوشت: دیدارهای رهبران حماس با مسئولان ایرانی در بیروت و تهران برای رایزنی مسأله فلسطین پس از این جنگ افزایش یافت و در نهایت به یک «سند تفاهم» رسید که مهم ترین بندهای آن عبارتند از:

- جلوگیری از تاثیر گذاشتن اوضاع کنونی سوریه بر روابط حماس و «محور بازدارنده».

- حمایت مالی از مقاومت فلسطین و تجهیز تسلیحاتی آن به ویژه تجهیز گردان های «القسام» شاخه نظامی حماس به جدیدترین سلاح ها برای مقابله با هر حمله احتمالی دیگر.

الاخبار افزود: در همین راستا در خلال دو روز گذشته رسانه های اسرائیلی از ازسرگیری دوباره حمایت مالی ایران از حماس (که بنا بر ادعای آنها طی دو سال قطع شده بود) خبر دادند.

درخواست حماس برای تجهیز به موشک های ضدهوایی

پس از جنگ 50 روزه غزه یکی از رهبران حماس گفت: به نفع ماست که درکنار کسی بایستیم که به ما سلاح می دهد. هیأت حماس در سفر به ایران از تهران خواست گردان های القسام به موشک های زمین به زمین و موشک های ضد هوایی دقیق و پیشرفته مجهز کند و ایران با این درخواست موافقت کرد.

وی افزود که گذشته از مسأله سلاح، بحث های گسترده ای در خصوص ایستادن دولت های عربی در مقابل حماس به وجود آمد و اینجا بود که ضرورت بازگشت این جنبش به سمت ایران و حزب الله برایش ثابت شد و به حدی رسید که تنها سفر «خالد مشعل» رئیس دفتر سیاسی حماس به تهران دراین موضوع باقی مانده است.

سفر مشعل به تهران بدون دیدار با رهبر، نمازی بی وضوست

طبق الاخبار، منابع مطلع می گویند که «این دیدار مشعل از تهران داشت انجام می شد اما آنچه آن را به تاخیر انداخت، اختلاف تهران و حماس بر سر برنامه سفر بود. حماس خواهان آن است که استقبال از مشعل در تهران درخور او باشد. یکی از مسئولان در حماس می گوید که «سفری که ابوالولید (خالد مشعل) در آن با رهبر انقلاب و رئیس جمهور دیدار نکند، مثل نماز بی وضوست». در مقابل ایرانی ها تأکید کرده اند که «استقبال از مشعل در سطح او برگزار خواهد شد» اما نگرانی حماس از «احتمال عدم دیدار با رهبر سفر را به تأخیر انداخته است». این منابع در حماس افزودند که «آنچه ما خواستار آن هستیم، نه به خاطر شخص مشعل، بلکه به دلیل این است که او نماینده جنبش و جریانی بزرگ در میدان است».

عملیات اسرائیل در «قنیطره» آزمایش دیگری برای حماس

پس از آنکه اسرائیل در روز یکشنبه (28 دی) با دو فروند موشک یک خودروی حامل اعضای حزب الله در «قنیطره» سوریه را هدف قرار داد و 6 عضو حزب الله در آن به شهادت رسیدند بار دیگر سطح روابط حماس با محود مقاومت در معرض آزمایش قرار گرفت که البته حماس از این آزمایش خوب بیرون آمد. «محمد ضیف» فرمانده گردان های القسام برای اولین بار با ارسال پیامی به سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله این واقعه را به وی تسلیت گفت. این پیام تسلیت باعث وزش طوفانی در سطح خارجی و حتی داخلی شد به نحوی که به سطح تکذیب رسید.

پیام ضیف به نصرالله عمق روابط میان مقاومت لبنان و فلسطین به علاوه راهبردی که هر دو برای مواجهه آینده با اسرائیل را مشخص کرده اند، منعکس کرد. این گفته ضیف که «همه نیروهای مقاومت باید در نبرد آینده متحد باشند و آتش خود را بر سر اراضی اشغالی بریزند» بر همین موضوع تاکید داشت. این سخن او بیهوده بیان نشد بلکه مُهر تاییدی بر سخن سید حسن نصرالله بود که گفت: «محور مقاومت یکی است و از ایران تا فلسطین امتداد دارد».

واسطه های حماس برای نزدیک شدن به ایران و موانع این جنبش در این راه

منابع آگاه اعلام کردند که سید حسن نصرالله و «رمضان شلح» دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین کسانی هستند که برای بهبود روابط حماس با تهران تلاس می کنند.

اما حماس نیز برای بازگشت به سمت محور مقاومت با مشکلاتی روبه روست. یکی از آنها هواداران فعلی اش در سوریه و دیگری جنبش «سلفی» در غزه است. اما شرایط حاکی از آن است که حماس تصمیم خود را گرفته و قصد تقویت روابط با محور مقاومت را دارد حال هر بهائی که بخواهد برای این امر بپردازد.

کلید واژه ها: حماس


نظر شما :