الحیات:

اوباما به امید روحانی و ظریف کنگره را تهدید می‌کند

کاخ سفید به موفقیت حسن روحانی و تلاش‌های وزیر امور خارجه‌اش، محمد جواد ظریف برای رسیدن به توافق نهایی امیدوار است و بر همین اساس است که اوباما برای جلوگیری از ایجاد هر گونه مانعی در روند مذاکرات نمایندگان کنگره را تهدید به استفاده از وتو می‌کند.
اوباما به امید روحانی و ظریف کنگره را تهدید می‌کند

دیپلماسی ایرانی: با وجود این که نتایج مذاکراتی که تا کنون محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان با همتایان امریکایی، آلمانی و فرانسوی اش انجام داده مشخص نیست و همچنان رایزنی های دیپلماتیک او بر سر برنامه هسته ای کشورمان ادامه دارد، دکتر علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی از پیشنهادهای ارائه شده توسط جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده استقبال نکرد اگر چه دقیقا مشخص نشده که پیشنهادهای کری چه بوده است. این چیزی است که روزنامه الحیات، چاپ بیروت درباره چهار روز دیدارهای هسته ای ظریف با همتایان اروپایی و امریکایی اش نوشته است.

در حالی که مذاکرات هسته ای تیم مذاکره کننده کشورمان با نمایندگان کشورهای 1+5 همچنان ادامه دارد، باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا بعد از دیدار با دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس در واشنگتن تهدید کرد هر گونه تحریم جدید کنگره علیه ایران را وتو خواهد کرد چرا که روند مذاکرات را به خطر می اندازد. نمایندگان دو حزب دموکرات و جمهوریخواه کنگره اعلام کرده اند در صورتی که توافقی با ایران حاصل نشود از 30 ژوئن تحریم های جدیدی را علیه ایران به تصویب خواهند رساند. کمیته مالی مجلس سنا اعلام کرده است که تصویب اولیه این طرح را پنج شنبه آینده انجام خواهد داد و گفته است که تعدیلات لازم تا پایان روز سه شنبه اعمال خواهد شد.

عباس عراقچی، رئیس تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان فضای مذاکرات میان ایران و امریکا را «جدی» ارزیابی کرد اما گفت که «اختلاف ها همچنان به قوت خود باقی هستند.» وی همچنین گفت: «رسیدن به توافق نیاز به اراده سیاسی و حسن نیت دارد.»

در واشنگتن دعوت باراک اوباما از نمایندگان کنگره برای دادن فرصت بیشتر به مذاکرات و خودداری از اعمال تحریم های جدید علیه ایران گویا تا کنون گوش شنوایی نداشته است. باب منندز، سناتور جمهوریخواه و عضو کمیته روابط خارجی در این باره گفت: «اختلاف های اساسی با اوباما بر سر اعمال تحریم ها وجود دارد در حالی که ما گمان نمی کنیم تصویب طرحی برای اعمال تحریم های بیشتر در صورتی که توافق با ایران تا پایان ژوئن به دست نیاید، ضرر داشته باشد.»

مارک کرک، سناتور جمهوریخواه نیز ضمن تایید اظهارات منندز گفت: «وحدت و یکپارچگی جمهوریخواهان و دموکرات ها در کنگره ایران را وادار می کند که در غنی سازی اورانیوم و پلوتونیوم برای ساخت بمب هسته ای تجدید نظر کند.»

منندز و کرک برای تصویب طرح خود نیاز به 60 رای موافق مجلس سنا دارند در حالی که بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که تلاش های آنها در حقیقت تلاش برای ایجاد جبهه ای با اکثریت جمهوری خواه علیه کاخ سفید است.

جمهوری اسلامی ایران بارها تاکید کرده که برنامه هسته ای اش صرفا اهداف صلح آمیز دارد و هیچ گاه به دنبال ساخت بمب هسته ای نبوده است. مقام معظم رهبری نیز با صدور فتوایی هر گونه ساخت بمب هسته ای را حرام اعلام کرده اند. در صورتی که کاخ سفید اذعان دارد که فتوای رهبری می تواند مبنای رسیدن به توافق هسته ای و رفع اختلاف ها باشد اما غربی ها همچنان مدعی اند که ایران به دنبال ساخت بمب هسته ای است و به همین بهانه در روند مذاکرات سنگ اندازی می کنند و با بهانه تراشی مانع از رسیدن به توافق نهایی می شوند.

اوباما با آغاز به کار کنگره جدید که اکثریت آن را جمهوریخواهان به دست آورده اند با مشکلات تازه ای مواجه است که عمده آن به دلیل مسائل سیاسی رقابتی دو حزب جمهوری خواه و دموکرات است. جمهوریخواهان تلاش دارند با فشار به کاخ سفید راه را برای رسیدن به سمت ریاست جمهوری در انتخابات پیش رو هموار کنند. این در حالی است که مخالفت های اسرائیل و فشارهایی که این رژیم علیه ایران به نمایندگان کنگره می آورد و همچنین ارتباطاتی که با لابی های خود در امریکا دارد کار را برای اوباما بیش از پیش سخت کرده است.

راهی که جمهوریخواهان با متحدان اسرائیلی و صهیونیست خود در پیش گرفته اند به سمتی است که می تواند اوباما و کنگره را در برابر ایران قرار دهند و مذاکرات را کاملا تعلیق کند و حتی کار را به جنگ بکشاند. برای اجتناب از این حالت است که باراک اوباما، رئیس جمهوری امریکا تهدید به وتوی تحریم های جدید کنگره علیه ایران کرده و از کنگره خواسته است چند ماه دیگر به مذاکرات فرصت دهد تا تلاش ها بتواند برای رسیدن به توافق نهایی با ایران به ثمر بنشیند.

منابع آگاه به روزنامه الحیات گفته اند که با وجود پیچیدگی های بسیار در مذاکرات ایران با 1+5 که با تصویب تحریم نمایندگان کنگره پیچیده تر هم خواهد شد، کاخ سفید به موفقیت خط اعتدال و رئیس جمهوری حسن روحانی و تلاش های وزیر امور خارجه اش، محمد جواد ظریف برای رسیدن به توافق نهایی امیدوار است و بر همین اساس است که اوباما برای جلوگیری از ایجاد هر گونه مانعی در روند مذاکرات نمایندگان کنگره را تهدید به استفاده از وتو در صورت هر گونه تصویب تحریم های جدید علیه ایران کرده است.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: نمایندگان کنگره مذاكرات ايران با 1+5 محمد جواد ظريف و جان كري ايران و امريكا


نظر شما :