شرق اوکراین خواستار الحاق به روسیه شد

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۰۳:۲۶ کد : ۱۹۳۲۷۲۵ سرخط اخبار

به دنبال اعلام نتایج همه پرسی استقلال جمهوری خودخوانده دونتسک از اوکراین، سران این منطقه به صورت رسمی از روسیه درخواست الحاق کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از ایتارتاس، ˈدنیس پوشیلینˈ از سران جمهوری خودخوانده دونتسک روز دوشنبه در نشست خبری گفت: با توجه به نتایج همه پرسی که روز یکشنبه براساس اعلامیه استقلال دونتسک برگزار شد، جمهوری دونتسک را حکومت مستقل اعلام می کنیم.

وی افزود: با توجه به اعلام رای ساکنان جمهوری مستقل دونتسک و برای برقراری عدالت تاریخی، از فدراسیون روسیه می خواهیم مساله پیوستن این جمهوری به روسیه را بررسی کند.

رهبران جدایی طلبان استان های دونتسک و لوهانسک روز یکشنبه در این مناطق همه پرسی استقلال از اوکراین را برگزار کردند.

به گزارش رسانه های روسی، نزدیک به 80 درصد افراد واجد شرایط در این همه پرسی شرکت کردند.

با شمارش همه آرا، 89.7 درصد ساکنان لوهانسک و 96.2 درصد ساکنان دونتسک به استقلال این دو منطقه از اوکراین رای دادند.

ˈدمیتری پسکوفˈ سخنگوی رییس جمهوری روسیه امروز در این رابطه اعلام کرد: ولادیمیر پوتین پس از اعلام نتایج همه پرسی در استان های لوهانسک و دونتسک، موضع خود را در مورد آن اعلام می کند.

وی گفت: انتقاد غرب و آمریکا از مسکو در این مورد بی اساس و احمقانه است.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه نیز روز دوشنبه اعلام کرد: روسیه نتایج همه پرسی در مناطق لوهانسک و دونتسک در شرق اوکراین را محترم می شمارد.

وی افزود: همه پرسی در مناطق لوهانسک و دونتسک با موفقیت برگزار شد و با وجود حملات نیروهای نظامی اوکراین به شهرهای این مناطق، ساکنان آن در همه پرسی حضور گسترده ای داشتند.
 

کلید واژه ها: دونتسک اوکراین لوهانسک


نظر شما :