سناتورهای فرانسوی در تهران: دیدار خارج از برنامه نداریم

۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۱۴:۳۸ کد : ۱۹۳۱۸۸۱ سرخط اخبار

رئیس هیئت پارلمانی اعزامی فرانسه به ایران در خصوص حضور «فلیپ دالیه»، سناتور فرانسوی در جمع حامیان منافقین گفته است که وی در دام این گروهک تروریستی افتاده بود.

به گزارش تسنیم، هیئت پارلمانی فرانسه متشکل از 6 سناتور سه شنبه شب وارد تهران شد. هرچند که این سفر قبل از ورود این هیئت به تهران با حاشیه ای همراه شد و آن بحث حمایت یکی از اعضای هیئت فوق از گروهک تروریستی منافقین چندین سال قبل از وقوع این سفر بود. این موضوع خبرنگار بین الملل خبرگزاری تسنیم را بر آن داشت تا از چند و چون ماجرا از زبان خود سناتور فرانسوی و هیئت همراه درباره این موضوع مطلع شود.

امیدواریم 2014 سال پیشرفت روابط ایران و فرانسه باشد

فلیپ مارینی، رئیس هیئت اعزامی پارلمان فرانسه به ایران پس از ورود به تهران در گفت وگو تسنیم اظهار داشت: هیئت ما که شامل 6 سناتور است خیلی خوشحال هست که به دعوت مجلس شورای اسلامی ایران به این کشور آمده است. برنامه ما که از فردا صبح آغاز می شود شامل دیدارهای بسیار سطح بالا در تمام نهادهای جمهوری اسلامی ایران است. این دور دوره بسیار مهمی برای روابط ایران و فرانسه است. این روابط در تاریخ ثبت می شود. ما هر 6 نفر امیدواریم که سال 2014 مرحله مهمی در پیشرفت روابط ایران و فرانسه باشد.

سناتور دالیه: حضورم در آن جلسه بدون برنامه ای خاص بود

فلیپ دالیه، سناتور فرانسوی و عضو این هیئت 6نفره فرانسوی که پیشتر بحث حمایت وی از گروهک تروریستی منافقین مطرح شده بود، در این مصاحبه گفت: من سناتور شهر سن سن دنی هستم، که شهری نزدیک پاریس هست. ماجرا از این قرار است که من به همراه منتخبان دیگر مردم به تظاهراتی که در آن شهر برگزار شد، دعوت شدم. یک جلسه عمومی در آنجا برقرار بود. من یک دفعه در آنجا دیدم که کنار نمایندگانی از کشورهای دیگر هستم. من آن روز بدون هیچ برنامه خاصی آنجا رفته بودم که در اصل یک جلسه عمومی بود. همراه من نمایندگان دیگری هم بودند. بعد از پایان جلسه هم رفتم و دیگر هیچ ارتباطی با این گروه نداشتم. برایم سخت هست که درک کنم پس از گذشت این همه زمان از آن قضیه، چنین هیجانی در رابطه با این موضوع در اینجا (ایران) وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: من خیلی خوشحالم که الآن در ایران هستم و این فرصتی است که ایران را کشف کنم. همچنین خیلی خوشحالم که با مردم ایران آشنا می شوم و می توانم با نهادهای ایران ارتباط برقرار کنم. امیدوارم که در این سفر بتوانم ایران را بشناسم و همچنین این سفر باعث گسترش روابط دو کشور شود.

مارینی: سناتور دالیه در دام مجاهدین خلق افتاد

مارینی، رئیس هیئت پارلمانی فرانسه در ادامه با اشاره به حضور دالیه در جمع حامیان منافقین گفت: تصور من این است که سناتور دالیه مثل افراد زیاد دیگر در حقیقت در تله گروه به اصطلاح مجاهدین خلق افتاد. ما دقیقاً از بهای سنگینی که ایران در جنگ با عراق داد آگاه هستیم و درک می کنیم که این گروه چقدر می تواند در ایران نامحبوب باشد.

وی افزود: سفیر فرانسه در تهران نقش سازنده ای را در روابط ایران و فرانسه ایفا می کند.
مارینی به اهداف سفر هیئت پارلمانی فرانسه به ایران پرداخت و گفت: یک هدف، آشنایی با و شناخت از نهادهای اقتصادی و سیاسی جمهوری اسلامی ایران است. گشایش راه برای همکاری های اقتصادی مهمتر است؛ با این امید که فرآیند ژنو نظام تحریم ها را که به شدت به منافع اقتصادی دو کشور آسیب رسانده را هم سبک کند و هم در نهایت حذف کند.

رئیس هیئت: هیچ دیدار خارج از برنامه نداریم

رئیس هیئت پارلمانی فرانسه در خصوص اینکه آیا این هیئت هم مانند هیئت های قبلی اروپایی برنامه ای برای دیدارهای مخفیانه و جنجالی با برخی افراد در ایران خواهد داشت یا نه، گفت: برنامه ای را که مجلس ایران با سفارت فرانسه در تهران برای ما تدارک دیده اند برنامه ای کاملاً علنی بوده و ما هیچ دیداری به جز دیدارهای پیش بینی شده در برنامه نداریم.

مارینی: به سمت گشایش حرکت می کنیم

سناتور مارینی در پاسخ به این سؤال که وزارت خزانه داری آمریکا سفر هیئت های اروپایی به ایران را کم اهمیت دانسته و اعلام کرده که پنجره تجارت با ایران هنوز باز نشده، و اینکه آیا سفر هیئت پارلمانی فرانسه سفری صرفاً نمادین هست یا نه، گفت: من تصور نمی کنم که چند قرن رابطه بین دو کشور ایران و فرانسه رابطه ای نمادین بوده باشد. ما نمایندگانی از اکثریت و اوپوزیسیون در فرانسه هستیم. هرکدام از ما در تصوراتی که دارد آزاد است و تصور ما این است که به سمت یک گشایش حرکت می کنیم.

کلید واژه ها: ایران و فرانسه هیئت پارلمانی فرانسه روابط ایران و فرانسه


نظر شما :