گزارش «مان» از حضور اشتون در تهران

۱۸ اسفند ۱۳۹۲ | ۱۸:۳۹ کد : ۱۹۲۹۸۴۲ سرخط اخبار

سخنگوی کاترین اشتون گفت: روابط ایران و اتحادیه اروپا ارتباط زیادی با نحوه انجام مذاکرات ایران و 1+5 دارد.

سخنگوی اشتون در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه این سفر، سفر دوجانبه بین ایران و اتحادیه اروپا است و ارتباطی با مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 ندارد، گفت: روابط ایران و اتحادیه اروپا ارتباط زیادی با نحوه انجام مذاکرات ایران و 1+5 دارد.

وی گفت: این سفر به تهران بسیار کوتاه بود اما امیدوارم که در آینده سفر طولانی تر به ایران داشته باشیم.

سخنگوی کاترین اشتون گفت: گفتگوهای صورت گرفته در تهران محدود به بحث هسته ای نبوده و شامل مسائل ژئوپلتیک بوده است. مسائل متعددی در گفتگوهای امروز مطرح شده است که جزئیات بیشتر آن را خانم اشتون اعلام می کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بحران اوکراین از موضوعات مورد بحث بوده است، گفت: من اطلاع دقیقی از مطالبی که بیان شده است ندارم ولی مسائل مهم منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

سخنگوی اشتون با بیان اینکه موضوعات حقوق بشری از جمله موضوعات مورد گفت وگو در این مذاکرات بوده است، اظهار کرد: ایران همواره از موضوعات مهم برای اتحادیه اروپا بوده است که به طور حتم درباره آن صحبت شده است.

مایکل مان از دیدار شب گذشته فعالان زن حقوق بشر با اشتون به مناسبت هشت مارس روز جهانی زن خبر داد.

سخنگوی اشتون سفر صورت گرفته را بسیار مهم دانست و گفت: این اولین دیدار یک مقام ارشد اتحادیه اروپا از ایران در سال های اخیر است. با توجه به روند مثبت مذاکرات هسته ای دور اول در وین، این امکان وجود دارد که درباره موضوعات گسترده تری صحبت کنیم.

وی ادامه داد: موضوعات مختلفی در این مذاکرات مطرح شده است و این ظرفیت برای ادامه گفت وگوها و انجام مذاکرات بعدی بین ایران و اتحادیه اروپا وجود دارد.

مان ابراز امیدواری کرد که این گفت وگوها بتواند به ارتقای روابط ایران و اتحادیه اروپا کمک کند و گفت: خانم اشتون در ارتباط با این موضوع تلاش می کند و گفت وگوهای خود را با آقای ظریف ادامه می دهد اما این گفت وگوها به شیوه پیشبرد مذاکرات با ایران درباره موضوع هسته ای بستگی دارد.

کلید واژه ها: اتحادیه اروپا ایران و اتحادیه اروپا


نظر شما :