دیدگاه‌های چامسکی درخصوص معضلات جهانی

۱۵ بهمن ۱۳۹۲ | ۱۹:۰۳ کد : ۱۹۲۸۲۹۸ سرخط اخبار

نوام چامسکی در گفت وگو با رادیو صدای روسیه در خصوص مسائلی همچون اشاعه تسلیحات هسته ای و آسیب های زیست محیطی سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه رادیویی صدای روسیه، نوام چامسکی، نظریه پرداز برجسته سیاسی درخصوص راه حلی برای حل مشکلات عمده بشر عنوان کرد که آثار آنارشیسم (هرج و مرج طلبی) در همه جا پراکنده شده است و این قابل قبول نیست. اگر آنارشیست ها نتوانند مشروعیت خود را ثابت کنند، باید سرنگون شوند.

وی در خصوص مشکل اشاعه تسلیحات هسته ای نیز گفت: یک معاهده منع اشاعه تسلیحات هسته ای (ان پی تی) وجود دارد که قانونی بودن آن در دهه 90 میلادی توسط دیوان بین المللی کیفری تایید شده و از کشورها می خواهد تا تسلیحات هسته ای خود را توسعه ندهند. اما اسرائیل و کشورهایی همچون پاکستان، هند و اکنون نیز کره شمالی، علی رغم داشتن تسلیحات هسته ای، عضو این معاهده نیستند. یکی از راهکارهای حل این بحران، ایجاد یک منطقه آزاد تسلیحات هسته ای در خاورمیانه است که غرب تنها در سخن آن را پذیرفته است. برای مثال قرار بود دسامبر گذشته یک کنفرانس در این خصوص در هلیسنکی برگزار شود که اسرائیل اعلام کرد در آن شرکت نمی کند در حالیکه ایران اعلام کرد که بدون پیش شرط شرکت خواهد کرد اما باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا آن را لغو کرد.

پرفسور چامسکی درخصوص مقولات زیست محیطی نیز اظهار داشت: این مشکلی بزرگتر است. ما هرچه می خواهیم وابستگی به سوخت های فسیلی را کاهش دهیم به لبه پرتگاه بیشتر نزدیک می شویم و حتی مشخص نیست که راه حل چیست. در زمینه بحران هسته ای حداقل، راه حل مشخص است.

کلید واژه ها: تسلیحات هسته ای


نظر شما :