تعویق بررسی تحریم‌های بیشتر علیه ایران در کنگره آمریکا

۲۹ آبان ۱۳۹۲ | ۱۴:۰۶ کد : ۱۹۲۴۷۷۶ سرخط اخبار

فرارو- در آستانه دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای ۱+۵ در ژنو، باراک اوباما در دیدار با شماری از سناتورهای صاحب نفوذ بار دیگر از آنان خواسته است در بررسی تحریم های بیشتر علیه ایران دست نگه دارند.

به نظر می رسد رایزنی های دولت آمریکا در روزهای گذشته برای پیش گیری از تشدید تحریم ها علیه ایران، به نتیجه رسیده است و این تحریم ها دست کم ظرف روزهای آینده به بررسی گذاشته نخواهند شد.

به گزارش بی بی سی، دیدار رئیس جمهوری آمریکا با اعضای ارشد سنا از هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در کاخ سفید، بیش از دو ساعت طول کشید.

باب کورکر، سناتور جمهوری خواه که از حامیان این تحریم های مضاعف بود، پس از دیدار با باراک اوباما گفت که با مخالفت رهبر اکثریت دمکرات سنا، امکان وضع تحریم های بیشتر علیه ایران در قالب متمم لایحه بودجه دفاعی آمریکا وجود ندارد و دست کم تا پس از تعطیلات "روز شکرگزاری" در آمریکا، یعنی تا حدود دو هفته دیگر، امکان آن نیست که تحریم جدیدی علیه ایران وضع شود.

به این ترتیب بررسی تحریم های جدید علیه ایران به ماه آینده میلادی و احتمالا پس از روشن شدن حاصل مذاکرات پیش رو، موکول می شود.

در روزهای گذشته برخی از اعضای کنگره با ابراز تردید در نتیجه بخش بودن سیاست دولت آمریکا برای مذاکره با ایران، پیگیر اقدام فوری برای تشدید تحریم ها علیه ایران بودند.

آنان از جمله پیشنهاد داده بودند این تحریم ها به لایحه دفاعی ایالات متحده افزوده شود که ظرف روزهای آینده به صحن می آید.

پس از پیگیری های کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا، کمیته امور بانکی سنا همچنان مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا برای تشدید تحریم ها علیه ایران را در دستور کار نگذاشته و امکان افزودن این تحریم ها به متمم لایحه دفاعی نیز بسته شده است.

'فرصت برای دیپلماسی'
قرار است ایران و کشورهای ۱+۵ در روزهای آینده و از امروز چهارشنبه ۲۰ نوامبر، ۲۹ آبان، در ژنو از سر گرفته شود.

دور قبلی این گفت وگوها درباره برنامه هسته ای ایران، دو هفته پیش صورت گرفت و وزیران خارجه ایران و کشورهای عضو این گروه، به استثنای چین، در آن حاضر شدند.

با این حال این نشست به امضای توافق منجر نشد و برای دور بعدی مذاکرات، قرار گذاشته شد.

در روزهای گذشته دولت آمریکا بارها از کنگره ایالات متحده خواسته بود تحریم تازه ای علیه ایران وضع نکند تا فرصت شود در این باره از مسیر دیپلماتیک عمل شود.

کاخ سفید در این باره هشدار داده بود که تشدید تحریم ها در مقطع فعلی، گزینه های پیش رو را به حمله نظامی محدود می کند.

در همین حال گروه های عمده حامی اسرائیل، پیگیر وضع تحریم های بیشتر علیه ایران بوده اند.

برخی از هم حزبی های باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا از حزب دموکرات نیز حامی این تحریم های جدید هستند.

طرح تشدید تحریم ها علیه ایران که در ماه ژوئیه سال جاری از مجلس نمایندگان آمریکا رای گرفت و هدف آن قطع کامل صادرات نفت و گاز ایران است، اکنون منتظر تصویب در سنای آمریکاست.

نارضایتی در کنگره
طبق گزارش ها، رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با این گروه از سناتورهای صاحب نفوذ، توضیحاتی درباره روند مذاکرات با ایران داده است.

باب کورکر پس از دیدار با باراک اوباما به خبرنگاران گفت که در این جلسه، بعضی از ابهامات رفع شده است ولی هنوز برخی از سناتورها از این روند در قبال ایران ناراضی اند.

این سناتور جمهوری خواه در عین حال ابراز رضایت کرده که در این دیدار "صریح ترین توضیحات" را در مورد مذاکرات با ایران دریافت کرده است.

کورکر گفته که نگران است توافق مقدماتی با ایران، به یک روال عادی و توافق نهایی تبدیل شود.

هفته گذشته یک مقام ارشد در دولت آمریکا درباره رسیدن به یک توافق هسته ای با ایران در دور بعدی مذاکرات ابراز امیدواری کرده بود.

این مقام آمریکایی که خواسته است نامش ذکر نشود، روز جمعه ۱۵ نوامبر در گفت وگو با خبرنگاران در عین حال تاکید کرد مسائل دشواری در بین است که برای رسیدن به این توافق باید حل شوند.

در روزهای گذشته طرف ایرانی نیز درباره امکان موفقیت در مذاکرات پیش رو ابراز خوش بینی کرده است.

در حالی که مقامات دولتی در آمریکا رسما جزئیاتی از توافق احتمالی بین ایران و کشورهای ۱+۵ ارائه نداده اند، اما این طور گفته شده که قرار است به ایران حق دسترسی به "بخشی کوچک" از سپرده های بانکی در کشورهای دیگر داده شود.

آمریکا پیش تر هم اعلام کرده بود که در صورت "همکاری" ایران در متوقف کردن پیشرفت فعالیت های هسته ای، تخفیف هایی به تحریم ایران می دهد که "موردی، محدود و هدفمند" هستند و اگر بعد از شش ماه یک توافق نهایی حاصل نشود، این تحریم ها دوباره باز می گردند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، بعد از ظهر سه شنبه در یک سخنرانی از سیاست دولت خود در قبال ایران دفاع کرد و

'موضع سرسخت تر'در همین حال عصر روز سه شنبه، شش تن از سناتورهای صاحب نفوذ از هر دو حزب عمده آمریکا، از جان کری، وزیر امور خارجه، خواستند که موضع سرسخت تری در قبال ایران بگیرد.

چارلز شومر، رابرت مندنز و باب کیسی از دموکرات ها و جان مک کین، لینزی گراهام و سوزان کالینز از جمهوری خواهان، در نامه به آقای کری نوشته اند که پیش از سبک شدن تحریم های اقتصادی، ابتدا ایران باید برنامه هسته ای خود را جمع کند.

این شش سناتور به موضع گیری های تند علیه ایران شناخته می شوند و سه تن از آنان در جلسه صبح سه شنبه با باراک اوباما حضور داشتند.

هرچند کنگره ایالات متحده نمی تواند جلوی مذاکرات هسته ای با تهران را بگیرد، ولی دولت آمریکا هشدار داده است که تلاش برای تشدید تحریم ها علیه ایران می تواند باعث شود این مذاکرات ناکام بماند.

کلید واژه ها: تحریم رئیس جمهوری آمریکا ایران آمریکا


نظر شما :