آمریکا و اسرائیل باید درباره توافق با ایران سازش کنند

۲۹ آبان ۱۳۹۲ | ۰۳:۴۵ کد : ۱۹۲۴۷۶۳ سرخط اخبار

رسانه های آمریکایی در آستانه مذاکرات ایران و ۱+۵ در «ژنو» گزارش دادند که به نفع اسرائیل و آمریکا است که درباره توافق با ایران با یکدیگر سازش کنند.
به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست»، شکاف میان آمریکا و اسرائیل، که بعنوان یکی از بدترین نزاع ها بین اسرائیل و آمریکا در 30 سال اخیر توصیف شده است، احتمالاً بعنوان فصل دیگری در روابط دائماً پرپیچ و خم و گاهی اوقات زهر آلود «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا و «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر اسرائیل است. این یک برداشت غلط است. در واقعیت، اظهارات مقامات آمریکایی و اسرائیلی نمایانگر اختلاف عمیق در منافع ملی اسرائیل و آمریکا است.

برای آمریکای خسته از جنگ، یک توافق که پیشرفت ایران در راستای تسلیحات هسته ای را در قبال کاهش جزئی تحریم ها متوقف کند، احتمال اینکه آمریکا در ماههای آینده مجبور به اقدام نظامی علیه ایران شود را تا حد زیادی کاهش می دهد. اگر یک توافق طولانی مدت در حین یک دوره 6 ماهه برنامه ریزی شده مذاکرات حاصل شود، خطر جنگ جدی خاورمیانه و بمب ایران از بین می رود.

اسرائیل نیز به طور قطع خواستار جلوگیری از وقوع جنگ است اما رهبران تل آویو بیش از آمریکایی ها نگران هستند که چانه زنی (توافق با ایران) بخش عمده ای از زیرساخت هسته ای ایران را برجای خود باقی بگذارد. اگر توافق نهایی حاصل نشود و نظام تحمیل تحریم های بیشتر علیه ایران شروع به فروریختن کند، همانطور که اسرائیلی ها نگران آن هستند، ایران با قابلیت پیشرفت هسته ای و همچنین یک اقتصاد احیاشده باقی می ماند.

بر اساس این گزارش، از نقطه نظر اسرائیل، حفظ تحریم ها تا زمانیکه ایران با یک مصالحه نهایی موافقت کند یک شرط بهتر است.

واشنگتن پست با اشاره به اختلاف اسرائیل و آمریکا در خصوص توافق با ایران ادامه داد که حتی یک توافق نهایی نیز در صورتیکه به این مفهوم باشد که آمریکا از نزاع منطقه ای ایران برای به دست آوردن هژمونی در خاورمیانه، عقب بکشد، برای اسرائیل غیرقابل جذاب خواهد بود.

واشنگتن پست ادامه داد که در کوتاه مدت، هیچ راهی جز کم کردن شکاف ها بین اسرائیل و واشنگتن وجود ندارد، مگر آنکه ایران پیشنهاد سخاوتمندان آمریکا و ائتلاف 1+5 را نپذیرد. دولت آمریکا به صراحت مخالفت نتانیاهو با توافق موقت با ایران را رد کرده است و کنگره نیز بعید است که به لابی اسرائیل به تحریم های بیشتر علیه ایران قبل از نشست فردا ایران و 1+5 واکنش نشان دهد.

این روزنامه آمریکایی سپس با اشاره به این موارد ادامه داد که عاقلانه است که نتانیاهو بپذیرد که یک توافق موقت با ایران، احتمالاً بدون توافق او نیز پیش می رود و اجازه دهد که در صورت عدم حصول توافق، ایران مقصر شناخته شود.

واشنگتن پست در پایان اینگونه نتیجه گیری کرد که مقامات اسرائیلی و آمریکایی به جای آنکه به صورت آشکار اظهارنظرات خود را بیان کنند، باید برای رسیدن به یک اجماع در خصوص محتوای یک توافق نهایی با تهران تلاش کنند. آنوقت، اختلافات احتمالاً آنقدرها نیز بزرگ نخواهد بود و در این شرایط در حالیکه نتانیاهو برای توقف کامل غنی سازی ایران، کاهش گسترده قابلیت هسته ای ایران، به همراه بازرسی های سخت بر برنامه هسته ای ایران تلاش خود را به کار می گیرد، امنیت اسرائیل نیز در عین حال بیش از زمان حال خواهد بود. در عین حال، دولت اوباما باید به اسرائیل و همپیمانان عرب خود تضمین دهد که جاه طلبی های منطقه ای ایران را رد می کند و با وجود چنین فهمی، توافق اسرائیل و آمریکا قابل دسترس تر خواهد بود.

از طرف دیگر، روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» نیز در گزارشی مشابه گزارش واشنگتن پست، نوشت که اختلافات درباره توافق با ایران روابط آمریکا و اسرائیل را تیره و تار کرده است.

در ادامه این گزارش آمده است که از نظر اسرائیل، توافق مقدماتی با ایران که دولت اوباما در تلاش برای رسیدن به آن است، یک هدیه مفت و مجانی به دولتی است که دو دهه صرف ساخت برنامه هسته ای کرده است اما اوباما و مشاوران ارشدش همین پیش نویس توافق با ایران را طور درگیری می بینند و از نظر آنها این توافق تلاشی برای فریز کردن برنامه هسته ای ایران، خرید زمان برای مذاکره درباره یک توافق بزرگتر و توقف دو متد جداگانه ساخت بمب می باشد و در قبال اینها، ایران از مقدار کمی کاهش تحریم ها بهره می برد.

کلید واژه ها: اسرائیل و آمریکا تحریم ایران


نظر شما :