ظریف با وزیران خارجه ۱۰ کشور دیگر دیدار کرد

۰۷ مهر ۱۳۹۲ | ۱۵:۵۶ کد : ۱۹۲۲۱۴۶ سرخط اخبار

دکتر «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه که به منظور شرکت در شصت و هشتمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک بسر می برد، با وزرای امور خارجه رومانی، سوریه، ترکمنستان، امارات، ارمنستان، آرژانتین، یمن، قرقیزستان، سریلانکا و نروژ دیدار و گفت و گو کرد.

در دیدار وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و رومانی که روابط دوجانبه، تحولات منطقه و موضوعات مهم بین المللی مورد تبادل نظر قرار گرفت، محمدجواد ظریف آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای توسعه روابط دوجانبه و کار با رومانی اعلام داشت.

وزیر امور خارجه رومانی نیز ضمن تبریک به مناسبت انتصاب دکتر ظریف بعنوان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، ادامه رایزنی های سیاسی دو کشور، ارائه بورس های دانشجویی و همکاری ها و مبادلات فرهنگی را خاطر نشان ساخت.

وی از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در مجمع عمومی سازمان ملل تمجید کرد.

در این دیدار که پیرامون مساله هسته ای، بحران سوریه و خاورمیانه رایزنی شد، طرفین دیدگاهها و مواضع خود را تشریح کردند.

ظریف با اشاره به مذاکرات خوب انجام شده میان ایران و ۱+۵ ابراز امیدواری کرد مذاکرات بخوبی پیش برود و در خصوص سوریه، موضوع جلوگیری از جنگ، خلع سلاح شیمیایی همه طرفها در سوریه و ضرورت تلاش برای به نتیجه رساندن راه حل سیاسی برای کمک به خاتمه بحران سوریه را یادآور شد.

وزیر امور خارجه رومانی نیز از آغاز مذاکرات ایران و ۱+۵ استقبال کرد و آن را مهم دانست.
در این دیدار، طرفین بر ادامه رایزنی های سیاسی منظم در سطوح مختلف مسولان وزارتخانه های امور خارجه دو کشور توافق کردند.


*** وزیر خارجه سوریه آخرین وضعیت بحران این کشور را تشریح کرد

ظریف و ولید معلم وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سوریه نیز در دیداری جداگانه، آخرین تحولات جاری در سوریه و تلاشها در جهت خاتمه این بحران را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.
ولید معلم در این دیدار آخرین وضعیت بحران سوریه و تلاش های جاری در محافل بین المللی برای خاتمه این بحران را تشریح کرد و طرفین پیرامون راههای کمک به خاتمه بحران از طریق گفت وگوهای سیاسی رایزنی کردند.

در این دیدار، همچنین مناسبات و همکاری های نزدیک و گسترده تهران – دمشق در تمام عرصه ها مرور و بر تقویت همکاری ها تاکید شد.

*** بررسی مساله افغانستان در دیدار وزرای امور خارجه ایران و ترکمنستان

وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان نیز در یک دیدار جداگانه روابط دوجانبه و همکاری های چندجانبه بویژه همکاری در حوزه ترانزیت و حمل و نقل را مورد بررسی و تبادل نظر قرار دادند.

طرفین همچنین پیرامون تحولات منطقه از جمله مساله افغانستان رایزنی کردند.

ظریف در این دیدار به اهمیت روابط تهران – عشق آباد اشاره کرد و بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای گسترش همکاری ها بویژه در حوزه حمل و نقل و ترانزیت با توجه به ظرفیت های فراوان دو کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین سفر اخیر رئیس مجلس شورای اسلامی به ترکمنستان و مذاکرات اخیر وزیر نفت کشورمان و وزیر انرژی ترکمنستان زمینه های دیگر همکاری را یادآور شد.
وی همچنین بر اهمیت کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در تنظیم همکاری های فیمابین تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ترکمنستان نیز در این دیدار تصریح کرد: پس از استقلال ترکمنستان، ایران از طریق شرکت های مختلف ایرانی، اولین کشوری بود که در طرحهای زیربنایی ترکمنستان از جمله خط لوله گاز و نفت و احداث جاده و بزرگراه مشارکت کرد.

وی افزود: لازم است در جهت تسریع در اجرای توافقات دو کشور از جمله در زمینه های انرژی، حمل و نقل، جاده و راه آهن و منابع آب فعالانه تر عمل کرده و بر طراحی پروژه های جدید تمرکز کنیم.
وزیر امور خارجه ترکمنستان تاکید کرد: امنیت ترکمنستان، امنیت ایران و امنیت ایران امنیت ترکمنستان است.

در این دیدار درباره برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور تا پایان سال جاری میلادی و نیز ادامه رایزنی های کنسولی در جهت ایجاد تسهیلات لازم و رفع موانع توافق شد.

*** دعوت ظریف و شیخ بن زاید از یکدیگر برای سفر به تهران و شارجه

ظریف و شیخ عبدا... بن زاید آل نهیان وزرای امور خارجه ایران و امارات نیز در دیداری جداگانه روابط دوجانبه و همکاریهای منطقه ای را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

وزیر امور خارجه در این دیدار به سیاستهای اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اهمیت به روابط با همسایگان، تقویت همکاری بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک و حسن همجواری، روابط تاریخی ایران و امارات بر اساس علقه های فرهنگی، دینی و همسایگی را خاطر نشان ساخت.

وی ضرورت همواره کردن بستر لازم برای تقویت همکاریهای فیمابین از جمله همکاریهای اقتصادی را یادآور شد و آن را در جهت منافع دو کشور ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه امارات نیز در این دیدار ضمن تبریک مجدد بمناسبت انتصاب دکتر ظریف به سمت وزیر امور خارجه، به اهمیت روابط دو کشور اشاره کرد و افزود: برای ما ایران با ثبات، پیشرفته و شکوفا بسیار مهم است.

وی گفت: باید با ایجاد زمینه های لازم بتوانیم سطح و روابط تجاری دو کشور را افزایش دهیم.
در این دیدار که مسائل مربوط به ایرانیان مقیم امارات مطرح شد، طرفین توافق کردند که مسائل مربوطه در کمیته کنسولی مورد بررسی و حل و فصل قرار گیرد.

در این دیدار، وزرای امور خارجه دو کشور متقابلا از یکدیگر برای سفر به کشورهای متبوع خود دعوت کردند.

*** استقبال وزیر خارجه ارمنستان از مذاکرات ایران و ۱+۵

ظریف همچنین در دیدار جداگانه با وزیر امور خارجه ارمنستان، مناسبات تهران – ایروان را به لحاظ رابطه تاریخی ایران و ارامنه مهم خواند.

وی گفت: ما مصمم به حفظ، توسعه و تقویت مناسبات دوجانبه و چندجانبه با ارمنستان هستیم.
وزیر امور خارجه همچنین به همکاری های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، پارلمانی، گردشگری و پروژه های مشترک دو کشور اشاره کرد.

وزیر امور خارجه ارمنستان نیز در این دیدار با تاکید بر اینکه روابط دوجانبه در سطح بسیار بالایی قرار داشته و مبادله هیات ها در بالاترین سطوح ادامه دارد، به اهمیت پروژه های مشترک اقتصادی دو کشور از جمله در زمینه های برق، راه آهن و امور عمرانی که اهمیت دوجانبه و منطقه ای دارد، اشاره کرد.

وی از همکاری های فرهنگی و پارلمانی دو کشور ابراز خرسندی کرد.

در این دیدار که مساله هسته ای و بحران سوریه نیز مورد بررسی قرار گرفت، وزیر امور خارجه ارمنستان با تاکید بر ضرورت حل مساله هسته ای، از آغاز مذاکرات ایران و ۱+۵ استقبال کرد.
در این ملاقات طرفین بر ادامه تماس ها و رایزنی ها تاکید کردند.

*** ادامه مذاکرات ایران و آرژانتین در نیمه اول نوامبر

ظریف و هکتور مارکوس تیمرمن وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و آرژانتین نیز طی دیداری پیرامون نحوه اجرای یادداشت تفاهم منعقده میان دو کشور گفت وگو و تبادل نظر و توافق کردند، ادامه مذاکرات دو کشور در نیمه اول نوامبر در ژنو ادامه پیدا کند.

***
وزیران امور خارجه ایران همچنین در دیدار همتای یمنی خود پیرامون آخرین وضعیت دیپلمات ربوده شده ایرانی در یمن مذاکره شد و وزیر امور خارجه کشورمان به مسوولیت دولت یمن اشاره کرد و خواستار تسریع در اتخاذ تدابیر و اقدامات لازم برای یافتن ، آزادی و بازگشت سالم وی شد.

وزیر امور خارجه یمن نیز با تشریح تلاش های دولت یمن در این ارتباط قول داد که در جهت آزادی سریعتر دیپلمات ایرانی حداکثر تلاش خود را انجام دهند.

مخاطرات افراط گرایی و اختلافات فرقه ای در منطقه و تسری آن به فراتر از مرزهای کشورها و ضرورت همکاری جمعی برای مهار آن از محورهای مذاکرات این دو مقام بود.

همچنین ضرورت بهبود و ارتقاء روابط ایران و یمن بعنوان دو کشور با سابقه تمدنی قدیمی که همواره دو ملت آن از روابط تاریخی خوبی برخوردار بوده اند، احیای کمیسیون مشترک اقتصادی، تبادل هیات های متقابل و حفظ تماس های فی مابین از دیگر مسائل مطروحه در این دیدار بود.

***برقراری خط هوایی تهران- بیشکک « سازنده» است

ظریف در دیدار دیگری با وزیر امور خارجه قرقیزستان ضمن ابراز امیدواری نسبت به توسعه روابط، همکاری در حوزه حمل و نقل و ترانزیت را موجب ارتقاء همکاری های اقتصادی، همگرایی و شکوفایی کشورهای منطقه خواند و برقراری خط هوایی مستقیم میان دو کشور را برای ارتقاء ارتباطات مردمی و تسهیل امور تجاری سازنده توصیف کرد.

ظریف با یادآوری توانمندی های ایران در حوزه های صنعتی، عمرانی و خدمات فنی و مهندسی، آمادگی کشورمان را برای مشارکت در طرحهای توسعه ای قرقیزستان اعلام کرد.
وزیر امور خارجه قرقیزستان نیز سفر اخیر دکتر روحانی به بیشکک برای شرکت در اجلاس شانگهای را مهم خواند و با اشاره به فضای جدید بین المللی در خصوص ایران گفت: هرگونه شرایط خوب برای ایران برای ما نیز خوب است.
وی با اشاره به تبادل هیات های مختلف دو کشور در سالهای اخیر از پیشرفت مناسبات در عرصه های سیاسی، تجاری و اقتصادی ابراز رضایت کرد و افزود: با توجه به ظرفیت های فراوان، سطح روابط تجاری در سطحی که ما را راضی کند، نیست.
وزیر خارجه قرقیزستان خواستار برقراری خط هوایی مستقیم میان ایران و قرقیزستان شد و اراده رییس جمهوری این کشور برای گسترش همه جانبه مناسبات تهران – بیشکک را خاطر نشان ساخت.
وی همچنین خواستار مشارکت بیشتر شرکت های ایرانی در طرحهای عمرانی و سرمایه گذاری های مشترک دو کشور شد.

*** مخالفت وزرای امور خارجه ایران و سریلانکا با اقدامات یک جانبه قدرت های غربی
ظریف در دیدار وزیر امور خارجه سریلانکا نیز آمادگی کشورمان را برای همکاری نزدیک بین تهران و کلمبو اعلام کرد.
وزیر امور خارجه سریلانکا نیز با تاکید بر روابط نزدیک ایران و سریلانکا برگزاری دهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور و بررسی راههای توسعه همکاری های تجاری فیمابین در حوزه انرژی را خاطر نشان ساخت.
در این دیدار، وزیر امور خارجه سریلانکا آخرین تحولات سیاسی کشورش را تشریح کرد و طرفین مخالفت خود را با اقدامات یک جانبه قدرتهای غربی علیه کشورها با اقراض سیاسی اعلام کردند.

*** وزیر خارجه نروژ مذاکرات اخیر با ۱+۵ را آغازی خوب دانست
در دیدار وزاری امورخارجه ایران و نروژ روابط دوجانبه و رایزنی های تهران – اسلو و تحولات منطقه ای و بین المللی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
ظریف ضمن اعلام آمادگی برای همکاری با نروژ در ابعاد دو جانبه و چند جانبه، از استمرار گفت وگوهای سیاسی منظم میان دو کشور استقبال کرد.
وزیر امور خارجه نروژ نیز با استقبال از فضای جدید به وجود آمده، نسبت به گفت وگوهای سیاسی، منظم میان مسوولین وزارت خانه های خارجه دوکشور ابراز رضایت کرد و رایزنی پیرامون موضوعاتی مانند افغانستان، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و مساله آوارگان را سازنده خواند.
ظریف در ارتباط با بحران سوریه، به جلوگیری از جنگ بعنوان یک تراژدی، خلع سلاح شیمیایی در سوریه و منطقه و ضرورت جلوگیری از دستیابی گروههای افراطی به سلاح شیمیایی و فضای ایجاد شده برای گفت و گوهای سیاسی جهت حل بحران سوریه اشاره کرد.
وی در خصوص مساله هسته ای، مذاکرات اخیر ایران و ۱+۵ را آغاز خوبی توصیف و ابراز امیدواری کرد که ادامه مذاکرات با موفقیت توام باشد.
دکتر ظریف همچنین با اشاره به اینکه تحریم ها صرفا مردم را هدف قرار داده است، حضور ۷۳ درصدی مردم ایران در پای صندوقهای رای را دارای پیامی مهم برای جهان دانست.
وزیر امور خارجه نروژ نیز ایران را یک کشور و شریک طبیعی دارای نفوذ در منطقه توصیف کرد و افزود: همواره گفته ایم که ایران باید در روندهای حل و فصل بحران هایی مانند افغانستان و سوریه حضور داشته باشد.
وی گفت: همواره تاکید کرده ایم که در ایران پویایی سیاسی، روندهای دمکراتیک و حکومت مقتدر وجود داشته است.

در این دیدار پیرامون افغانستان بویژه در ارتباط با تحولات مهم سال ۲۰۱۴ این کشور رایزنی و تبادل نظر شد.

کلید واژه ها: ترکمنستان یمن نروژ قرقیزستان سریلانکا ارمنستان افغانستان ۱+۵ رومانی امارات ایران و 1+5


نظر شما :